המורים על קיצור החופש הגדול: "נצא למאבק שלא נראה כמותו במדינה"

לפי המלצות ועדה בכנסת, החופש הגדול יקוצר בשבועיים ובתמורה המורים יקבלו את ימי החופשה שקיצרו במהלך השנה על ידי הרחבת שאר החופשות ■ מזכ"לית הסתדרות המורים: "מדובר בהצעה פופליסטית שאינה ישימה כלל וכלל"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיתה א', פתיחת שנת הלימודים.
אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר צילום: תומר אפלבאום
ליאור דטל
ליאור דטל

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, מאיימת להשבית את מערכת החינוך עם פתיחת הלימודים, במידה שהכנסת תנסה לשנות בחקיקה את מבנה לוח החופשות בבתי הספר ולקצר את החופש הגדול, לפי המלצות ועדה מיוחדת של הכנסת שפורסמו אתמול.

בן דוד אמרה הבוקר (ג') כי "הסתדרות המורים מנהלת מו"מ מול משרדי החינוך והאוצר ולא מול הכנסת. האפשרות הישימה היחידה היא הרחבת בתי הספר של החופש הגדול. כל מתווה אחר אינו מקובל עלינו. כל ניסיון לאיים בחקיקה עוקפת במטרה ליישם מתווה אחר ייענה בהשבתת כלל מערכת החינוך, מהגנים עד התיכונים. אנחנו נצא למאבק שמדינת ישראל לא ראתה כמותו". לדבריה, "מדובר בהצעה פופליסטית שאינה ישימה כלל וכלל, שכל מטרתה היא גזירת קופון ערב היציאה לפגרה. רק מי שמנותק מהשטח יכול להציע הצעה כזאת".

הסתדרות המורים מייצגת את הגננות, מורי בתי הספר היסודי וחלק מהמורים בחטיבת הביניים. בן דוד מתייחסת להצעת ועדת המשנה של ועדת החינוך של הכנסת, שבחודשיים האחרונים דנה במתווה החופשות במערכת החינוך. אתמול פורסמו המלצותיה, שקבעו כי ימי החופשה של המורים לא ייפגעו, אך חופשות מערכת החינוך ייפרסו באופן שונה. זאת, בדומה לתוכנית שהוביל שר החינוך לשעבר, גדעון סער, בהסכמת הסתדרות המורים.

לפי המלצות הוועדה, החופש הגדול יקוצר בשבועיים ובתמורה המורים יקבלו את ימי החופשה שקיצרו במהלך השנה על ידי הרחבת שאר החופשות. בנוסף, הוועדה קבעה כי שנת הלימודים תחל כל שנה בתאריך העברי א׳ באלול, כדי ליצור רצף חינוכי של חודש בכל שנה בין מועד תחילת הלימודים לחופשת ראש השנה ושאר חגי תשרי.

עם זאת, בתקופת כהונת הוועדה פעלו שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון ליצירת מתווה אחר שאושר מראש על ידי הסתדרות המורים, ואשר לפיו המדינה תממן קייטנות במהלך 7-10 ימי חופשה במהלך החגים.

בנוסף לקיצור החופש הגדול, ועדת המשנה המליצה גם על ביטול חופשת ל"ג בעומר לחלוטין וביטול חופשות איסרו חג של שבועות וסוכות, בתמורה למתן אפשרות למורים לבחור 3 ימי חופשה נוספים, במועדים שיבחרו במהלך השנה.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: מוטי קמחי

כמו כן הוועדה המליצה להרחיב את הקייטנות המסובסדות הפועלות בכיתות א'-ג' בבתי הספר היסודיים בשלושת השבועות הראשונים של יולי, גם לחופשת פסח וחנוכה - לכל אורך ימי החופשה. הוועדה המליצה גם לקדם את התוכנית לחופשות במשק ביום ראשון 5 פעמים במהלך השנה, וגם ליצור גשר בין יום הכיפורים לסוכות וכך להחזיר למורים חלק מימי החופשה שיקוצרו מהחופש הגדול ומהחגים.

עלות המלצות הוועדה גבוהות במיוחד ומסתכמות ב-900 מיליון שקל. לפי תחשיב שערכה המועצה הלאומית לכלכלה, עלות יום הוראה בבתי ספר יסודיים הוא 59.2 מיליון שקל, אך בתמורה צפויה עלייה בתוצר הלאומי-גולמי של כ-90-250 מיליון שקל ביום.

הסתדרות המורים הודיעה מראש כי תשבית את מערכת החינוך אם הכנסת תיישם את המלצות הוועדה, והחרימה את דיוניה. הוועדה הוקמה על ידי יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), והשתתפו בה חברי הכנסת פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), חיים ילין (יש עתיד), מירב בן ארי (כולנו), נורית קורן (ליכוד), מוטי יוגב (הבית היהודי), מאיר כהן (יש עתיד), איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) ויוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו).

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שעמד בראש ועדת המשנה, אמר לאחר הגשת המלצות הוועדה כי המתווה שמציע בנט "אינו ממצה ואינו מתייחס לכלל הבעיות הרבות שעלו בדיוני הוועדה. ביה"ס של החופש הגדול יכול להיות חלק מהפתרון ולא הפתרון כולו. יש מקום לפריסה מחדש של ימי החופשה ואף לצמצום של חלק מהימים. אמירת שר החינוך שאין בכוונתו לשנות את ימי החופשה של המורים אינה עומדת בקנה אחד עם הצרכים שעלו בשטח. כוונת הוועדה היא שעקרנותיה ישמשו עוגן לשרי החינוך הבאים ויביאו אחת ולתמיד לוח חופשות מרווח והוגן לכל תלמידי, מורי והורי ישראל, שלא ישתנה חדשות לבקרים כפי שקרה בל"ג בעומר האחרון". פורר קרא לשרי האוצר והחינוך "לא לפחד מלהיכנס למשא ומתן מול ארגוני המורים על המתווה".

ח״כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שהובילה בשנה האחרונה ניסיונות לקצר את חופשות הלימודים, אמרה כי היא מברכת על עבודת הוועדה, ומסרה כי זו "ניסתה לקיים דיאלוג בין הממשלה, המורים וההורים על מנת להגיע לפתרון מוסכם. צר לי שארגוני המורים לא ראו את הוועדה כהזדמנות להביא את תפיסת עולמם הפדגוגית ביחס לחופשות. אני מקווה שהשר בנט לא יעסוק בהיבטים הפוליטיים של המהלך, אלא יבחן אותן באופן ענייני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון