אובדן שליטה: כך זינק התקציב ללימודי תרבות יהודית - ולאן הלך הכסף

התקציב ללימודי תרבות יהודית הגיע ב–2017 לשיא של 210 מיליון שקל ■ התקציבים מגיעים לעמותות גדולות של ש"ס ויהדות התורה, אך גם לעמותות שעורכות סיורים בחברון ומייעצות בנושאי פוריות ■ משרד החינוך: "הטענות על הדתה מגוחכות"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החינוך, נפתלי בנט
שר החינוך, נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

התקציב ללימודי תרבות יהודית במשרד החינוך הגיע ב-2017 לשיא של 210 מיליון שקל, והוא גדול פי שניים וחצי מהתקציב שיועד לנושא לפני עשור, ב-2007 - כך עולה מבדיקה שערך TheMarker בנתוני משרד האוצר.

בשנה שעברה תמך משרד החינוך תקציבית ב–1,520 מוסדות ומיזמים דתיים במערכת החינוך. מהם הוא תיקצב תחת סעיף תרבות יהודית כ–100 עמותות דתיות וכ–300 מיזמים משותפים בין רשויות מקומיות למדרשות וגרעינים תורניים, הפועלים בבתי הספר ובמסגרות החינוך הלא פורמלי.

ביום שישי תקף שר החינוך, נפתלי בנט, בראיון ששודר בחדשות ערוץ 2, את הטענות על הדתה במערכת החינוך. "אין הדתה, אין שמדתה, אין את הדברים האלה. תקראו את שפתי. מערכת החינוך הישראלית לא נועדה להחזיר בתשובה אף ילד", אמר בנט.

שלשום תמך בעמדתו שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, אך נתוני משרד האוצר וספרי התקציב של משרד החינוך מגלים כי בתקופתם גדלו משמעותית התקציבים המועברים לארגוני דת ולחיזוק לימודי היהדות במערכת החינוך, כחלק ממגמה שנמשכת בעשור האחרון, וכללה גם את תקופת כהונתם של שרי החינוך הקודמים שי פירון (יש עתיד) וגדעון סער (הליכוד).

באחרונה פורסם דו"ח של מכון מולד על התקציב שמעביר המשרד במסגרת התקנה (סעיף תקציבי) "תרבות יהודית", אך הוא נעשה לפי נתוני 2015. מאז זינק התקציב פי שניים.

בנט תקף באחרונה את ממצאי המכון בטענה שאינם אובייקטיביים, אך נתוני משרד האוצר, שהונגשו באמצעות הסדנה לידע ציבורי, מגלים כי תקציב התמיכות בארגוני הדת במערכת החינוך אכן הגיע לשיא בתקופתו כהונתו.

בסוף היום לומדים תורה

ספר התקציב של משרד החינוך, המסתכם השנה בכ-54 מיליארד שקל, מגלה כי ב–2017 הקציב משרד האוצר תחילה 52.6 מיליון שקל בלבד לטובת הסעיף התקציבי המכונה "תרבות יהודית", המוקדש לחיזוק ערכי היהדות בקרב תלמידי בתי הספר וגני הילדים בשעות הלימודים, בתנועות הנוער ובחוגים. התקציב אושר בממשלה ובכנסת, אך בהמשך השנה התווספו אליו כ–157 מיליון שקל, ועתה הוא מסתכם ב–209.6 מיליון שקל — פי ארבעה מהסכום המקורי. זהו התקציב הגבוה ביותר בתקנה זו מאז שמשרד החינוך החל לתקצבה בתחילת שנות ה–2000 (ראו תרשים).

בשנתיים האחרונות חל בתקציב גידול מהיר במיוחד — והתקציב ל–2017 גבוה עתה בכ–20% מהתקציב הסופי שיועד לנושא ב–2016, שהיה כ–170 מיליון שקל, וגבוה ב–40% מהתקציב שהוקצה לו ב–2015, שבמהלכה נכנס בנט לתפקידו כשר החינוך.

משרד החינוך מתקצב טיולי יהדות ומרכז רוחני לנשים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

עם זאת, סכומים אלה מלמדים על ההקצאה התקציבית, ולא על הניצול בפועל. ב–2007 למשל, הסעיף לא נוצל במלואו, ולא ידוע עדיין אם ב–2017 ייעשה שימוש במלוא הסכום שהוקצה לטובת העניין. עם זאת, מעולם לא הוקצו לו סכומים גבוהים כל כך.

התקציב שאושר השנה מיועד ברובו לחינוך לא פורמלי, כלומר מסגרות שמתקיימות אחרי שעות הלימודים. כ–13 מיליון שקל מהתקציב מיועדים לתמיכה בעמותות שמקיימות שיעורי תורה ופעילויות בנושאי יהדות, הפועלות לפי הערכות בעיקר בציבור החרדי והדתי. כ–15 מיליון שקל מוקצים לפרויקטים של תרבות יהודית בתוך בתי הספר, אך הם מועברים בעיקר לעמותות יהודיות פלורליסטיות.

כ–9 מיליון שקל נוספים מועברים לרשויות מקומיות ברחבי הארץ עבור פרויקטים בנושא יהדות המתקיימים במסגרת הלימודים או בשעות הפנאי ובמסגרות החינוך הבלתי־פורמליות. 15.5 מיליון שקל מועברים למרכזים להעמקת החינוך היהודי ולמדרשות וגרעינים תורניים.

חוגי הכנה לבר מצוה

העמותה הזוכה לתקציב הגבוה ביותר במסגרת תקנת לימודי היהדות היא עמותת מבראשית, האחראית על תוכנית מסע מבראשית, שבמסגרתה יוצאים תלמידים לטיול של העצמת הזהות היהודית, קיבלה כ–20 מיליון שקל ממשרד החינוך ב–2016.

כפי שפורסם ב–TheMarker, ב–2010–2015 הועברו לעמותה כ–92 מיליון שקל על ידי משרד החינוך, ובנט אמר כי יפעל להגדיל את תקציבה ולהרחיב את הפרויקט שהיא מפעילה. מבראשית היא אחת מהספקיות הפרטיות הגדולות ביותר של הממשלה, ובמרבית השנים ההתקשרות עמה בוצעה ללא מכרז. העמותה הוקמה על ידי הרב מוטי אלון שהורשע במעשים מגונים, ועד 2009 נוהלה על ידי אבי וורצמן, שכיהן כסגן שר החינוך בקדנציה הקודמת מטעם הבית היהודי. העמותה מוציאה מדי שנה אלפי תלמידי תיכון למסע רוחני ברחבי ישראל, שנועד לחזק בהם את ערכי היהדות ואהבת הארץ.

העמותה עם התקציב השני בגודלו היא עמותת אל המעיין, המזוהה עם מפלגת ש"ס, שקיבלה ב–2016 כ–18.6 מיליון שקל בתמיכות ממשרד החינוך. השלישית ברשימה היא עמותת תורה ויהדות לעם המזוהה עם יהדות התורה, המעבירה הרצאות ושיעורי תורה, וקיבלה 9.5 מיליון שקל ב–2016 ממשרד החינוך. שתי העמותות פועלות בעיקר בקרב הציבור החרדי.

עמותת תודעה, המפעילה מסגרות תורניות לנוער, חוגי הכנה לבר מצוה וחוגי העשרה לתלמידים בדגש דתי, קיבלה 3.4 מיליון שקל באותה שנה, ועמותת מעיינה של תורה קיבלה 5.6 מיליון שקל. עמותת מעלה, שבין היתר "מארגנת קורסים ושיעורים במשנת הציונות הדתית", קיבלה ממשרד החינוך כ–4.4 מיליון שקל בשנה שעברה, בתקופתו של בנט.

עמותת "רשת שיעורי תורה וקליטה תרבותית" ועמותת ישע תורני, שמטרתה "להכניס ספר תורה אחד לכל אחד מיישובי מטה בנימין", תוקצבו על ידי משרד החינוך בקרוב למיליון שקל כל אחת. משרד החינוך העביר בשנה שעברה כ–60 אלף שקל למכון פוע"ה — פוריות על פי ההלכה, המפעיל מרכז תורני לסובלים מבעיות פוריות ומעניק ייעוץ הלכתי בנושא. נוסף על כך, המשרד תיקצב את עמותת אור חיה לאישה היהודייה, שתפקידה הוא להקים "בית ספר ללימודי קודש, תורה והלכה", להעניק טיפולים זוגיים לזוגות נשואים שהתגלו אצלם קשיים בזוגיות, ולפעול בתחום החינוך הדתי־ציוני.

עמותת אל עמי — אל עצמי, שמעבירה שיעורי דת ויהדות בבתי ספר חילוניים ומפעילה מרכז להעמקת החינוך היהודי, קיבלה 1.2 מיליון שקל. עמותת דרכי אבות, המפעילה גם היא שיעורי יהדות בבתי הספר, תוקצבה בכמיליון שקל. מרכז הסיורים והחינוך סוסיא בהתנחלות הר חברון תוקצב בכ–400 מיליון שקל, ועמותה בשם "היבטים פנימיים של סגנון החיים היהודיים" קיבלה כ–275 אלף שקל.

התקציב ב–2003: פחות מ–13 מיליון שקל

ההדתה אינה תופעה חדשה במערכת החינוך, והתקציב המיועד ללימודי תרבות יהודית במערכת החינוך מחולק בכל שנה מאז 2002, עת כיהנה לימור לבנת כשרת החינוך. באותה שנה הסתכם התקציב בכ–7,000 שקל, ומאז זינק ל–124 מיליון שקל. ב–2007–2008, בתקופת כהונתה של יולי תמיר כשרת החינוך, התקציב הסתכם ב–85–90 מיליון שקל בשנה, אך ב–2009, שבה הוחלפה תמיר על ידי סער, נוצלו רק כ–54 מיליון שקל ממנו.

בעשור האחרון, בתקופתם של שרי החינוך סער, פירון ובנט, התקציב התחיל לכלול מיזמים רחבים יותר ללימודי יהדות בבתי הספר, סיורים בחברון ובירושלים, וטיולים שנתיים להעצמת הזהות היהודית של התלמידים.

כמו כן, בשנים האחרונות אישר משרד החינוך כמה מהלכים שנויים במחלוקת, כמו המלצתו של פירון למינוי רב או מורה רוחני לבתי הספר, הפרדה בין בנים לבנות בחינוך הממלכתי־דתי כבר בבתי הספר היסודיים, הכנסה של תכנים דתיים לספרי לימוד וצנזור ספרים, בעיקר בבתי הספר הדתיים.

משרד החינוך מתקצב בכמיליארד שקל בשנה את הישיבות החרדיות ובכ–2 מיליארד שקל את בתי הספר החרדיים. ב–2013 נחשף ב–TheMarker כי המשרד מתקצב באופן שונה גם תלמידים דתיים לעומת חילוניים, וכי התלמידים הדתיים זוכים בתקציב גבוה יותר.

המאבק בהדתה הגיע לשיאו בימים האחרונים לאחר שורת פרסומים בתקשורת על החדרה של תכנים דתיים לבתי הספר. השבוע החליט ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, להרחיק את כל העמותות האורתודוקסיות שפועלות בגני הילדים בעיר, כך שחומר הלימוד יועבר על ידי צוות הגן בלבד. העירייה תפעל לכך שגם בתי הספר ינקטו בצעדים דומים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הטענות על הדתה במערכת החינוך מגוחכות וחסרות כל שחר. מערכת החינוך פועלת ותמשיך לפעול לאורם של ערכי מדינת ישראל בהיותה יהודית ודמוקרטית".

בהתייחס לעניין פעילות העמותות, אמרו במשרד: "עד 2015 פעלו במערכת החינוך שלוש תקנות (סעיפי תקציב) המאפשרות לכל עמותה לקבל תמיכה מהמשרד. הקריטריונים לתמיכה פומביים ושוויוניים בפני כולם. לפני כשנה פתח המשרד תקנה חדשה לפעילות בתחום תרבות יהודית ישראלית בהיקף של 15 מיליון שקל, במסגרתה תוקצבו קרוב ל–200 פעילויות, בהן פעילויות של גופים פלורליסטיים וחילוניים, לצד פעילות של גופים אורתודוקסים".

לדברי המשרד, "התוכנית החדשה מובילה את נושא הערכים היהודיים והדמוקרטיים. התוכנית נלמדת בכיתות ג'–ט' במתכונת של לימודי חובה, ובכיתות א'–ב' לפי המלצה. התוכנית נכתבה על ידי מומחים מהאקדמיה ומורים מהחינוך הממלכתי. מקצוע זה נלמד על ידי מורי מערכת החינוך, וכולל שורה של תכנים עשירים, בהם יצירות של חיים נחמן ביאליק, לאה גולדברג, אחד העם, הרמב"ם, אגדות חז"ל ופרקי אבות. בנוסף, התוכנית כוללת יצירות של מנהיגי הציונות, ובהם ז'בוטינסקי, בן גוריון והרצל, שירי ארץ ישראל ופיוטים יהודיים. עוד כוללת התוכנית טקסטים של יהדות ארצות האסלאם, ובהם קובי אוז, רבי שלום שבזי והרבנית קפאח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים