בנט: "אנשים קפצו גבוה מדי בעניין הקוד האתי, מפה אני שולח קריאת הרגעה"

שר החינוך דיבר בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושא "שתי כלכלות - חברה אחת"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט
שר החינוך נפתלי בנט בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה, היוםצילום: יוסי זליגר
חגי עמית
חגי עמית

"הקו שמנחה אותנו בשנתיים הקרובות במערכת החינוך יהיה חינוך ליזמות. כשהייתי מנכ"ל בסטארט-אפ וראיינתי עובדים - לא שאלתי מה הציונים שלהם - אלא על הכישורים והתכונות של יוזמה, נחישות, עבודת צוות, יחסים בין-אישיים ואינטליגנציה". כך אמר היום (ב') שר החינוך נפתלי בנט בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושא "שתי כלכלות - חברה אחת".

לדברי בנט, "יש חוסר מתאם עמוק בין הכישורים שאנו בונים בבוגר מערכת החינוך הישראלית כיום למה שהשוק צריך. זה לא סוד שילדה שנכנסת לכיתה א' היום - חצי מהמקצועות שהיא לומדת לא יהיו קיימים כשהיא תסיים את הלימודים. נהגי משאיות ופחחי רכב כבר יהיו הרבה פחות מבוקשים בעולם בו רכבים אוטונומיים יעשו הרבה פחות תאונות. השאלה היא איך מציידים ילדים לעתיד כל כך בלתי ידוע.

"כמו שאני רואה זאת, אנו נכנסים לעידן שבו בעוד 20 שנה מה שנצטרך יהיה נתח הרבה יותר גבוה של עובדים שיהיו יזמים. אם היום מדברים על 10% משוק העבודה שהם כאלו - צריך ש-20%-30% יהיו יזמים באופיים. את זה עלינו להטמיע מגיל גן. ילדים נולדים עם רצון עז לעשות שינויים, ובמשך השנים אנו מצליחים להוציא מהם את הרצון הזה ולחנך אותם למשמעת. צריך לחנך אותם לקצת פחות משמעת וקצת יותר יזמות".

בנט נשאל לגבי החשש השל האוכלוסייה החילונית מהדתה של מערכת החינוך, והשיב כי "אשתי חילונית, אני ישראלי ויהודי. זהותי הבסיסית היא לא דתית. במובן מסוים מערכת החינוך תורמת לבניית השבטים בחברה הישראלית. יש פה מתח מובנה בין השבטים, ועלינו לייצר מכנה משותף. מצד שני יש חשש עצום של מגזרים מאובדן הזהות הפרטית שלהם. המתח הזה בעייתי, כי ככל שמישהו בטוח יותר בזהותו היחודית הוא מרגיש יותר מוכן לייצר חיבורים עם שבטים אחרים.

"לא הייתי רוצה לטשטש את הזהות של השבטים. הדרוזי גאה בזהות שלו וכך זה יישאר. אין לי פתרון של זבנג וגמרנו לבעיית השבטים, ואני מרגיש בהחלט שהמגמה בתחום הזה לא טובה. אני רואה אפילו בציונות הדתית מגמות פרגמנטציית יתר. זה לא דבר טוב. אנו חיים ביחד, כולנו נחיה ביחד - אבל אין לי רעיון גאוני בעניין זה. ככל שזה תלוי בי, בהרבה סיטואציות בהן מבקשים להקים עוד תת בית ספר לאוכלוסייה מסויימת אני לא מעודד את זה. באתי עכשיו מגן משותף לחילונים ודתיים - זה מקסים וזה לא כל כך ממריא בגלל הדתיים. החילונים מוכנים והדתיים לא".

בנט התייחס גם לסערה שהתעוררה סביב הקוד האתי שניסח פרופסור אסא כשר בהנחייתו, ונועד להגביל את ההתבטאויות הפוליטיות של מנחים באקדמיה. "הקוד האתי שנוסח הוא נקודת פתיחה לדיאלוג. זו לא הנחתה. פרופ כשר עשה עבודה טובה ואנו פותחים בדיאלוג. תרבות הוויכוחים היא ב-DNA של העם שלנו. הגמרא מושתתת על זה. הקוד המוצע הוא לא עשרת הדיברות אלא נקודת פתיחה לדיאלוג. המון אנשים קפצו גבוה מדי בתגובה אליו, ומפה אני שולח קריאת הרגעה", אמר בנט.

בהמשך הוא נשאל גם על הפערים בין החופשות מהן נהנים ילדי ישראל – והמספר המועט של ימי החופש לו זוכים הוריהם. בתגובה אמר בנט כי "אכן יש פער, הילדים רואים טלוויזיה בבית מבזבזים את הזמן וזה גם פוגע בכלכלת ישראל. הדברים האלו עולים כסף ואנו מדברים על צמצום היקף החופשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"