עמותה השייכת להתאחדות התעשיינים תקבל יותר מ-50 מיליון שקל – ללא מכרז

עמותה השייכת להתאחדות התעשיינים אמורה לקבל למעלה מ-50 מיליון שקל עבור "יצירת היכרות בין התלמידים והתעשייה", ללא מכרז וללא בדיקת אפקטיביות ■ התלמידים יעבדו אצל התעשיינים – ללא שכר, כאשר התגמול אמור להגיע לתעשיינים עצמם

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
תלמידים במגמה טכנולוגית בכפר הנוער הדסה נעורים
תלמידים במגמה טכנולוגית בכפר הנוער הדסה נעוריםצילום: אלון רון
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

במכתב בהול ששלח לאחרונה נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין לשר החינוך נפתלי בנט, מתריע לין מפני כוונת משרד החינוך להתקשר עם עמותת תעשיידע, לשילוב תלמידים בתעשייה, בפטור ממכרז.

"לא ייתכן שמערכת החינוך תנהג באיפה ואיפה, ומלכתחילה תסמן זוכה בעזרת פטור ממכרז, בנושא בעל חשיבות כה גדולה", כותב לין, "כיו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ומי שהיה אמון על חקיקתו של חוק חובת מכרזים אני יכול לומר לך שזו הפרה בוטה של החוק הזה, שכוונתו לתת הזדמנות שווה לכל המתמודדים הכשירים".

לין מזכיר במכתבו את הסכומים הגבוהים כולל הפטור. לדבריו, היקפה הכספי של הפעילות המתוכננת עומד על עשרות מיליוני שקלים. "מתן פטור ממכרז בהיקף כזה, חמור ובלתי מוצדק כשיש בישראל ארגונים נוספים כשירים מאוד". לין מבקש את התערבותו האישית של השר "בביטולו של נסיון פסול זה ליצירת אפליה".

מעיון בבקשת הפטור ממכרז עולה כי משרד החינוך מבקש להעביר לעמותה 31 מיליון שקל עבור החודשים ספטמבר 2016 עד אוגוסט 2017, בנוסף ל- 24 מיליון שקל עבור שנה קודמת "בנושא חשיפה לתעשייה".

שר החינוך, נפתלי בנטצילום: עופר וקנין

עמותת תעשיידע הוקמה ב-1992 על ידי התאחדות התעשיינים ואף פועלת מבניין ההתאחדות ברחוב המרד 29 בתל אביב. כמו קרן מעגלים, עמותה נוספת בה שולטת ההתאחדות יחד עם ההסתדרות, גם תעשיידע משלמת למעלה מחצי מיליון שקל בשנה לשכירות עבור משרדיה, ולא ברור אם בדקה אי פעם אופציה אחרת.

על אף שמדובר בעמותה ותיקה שמפעילה לא מעט פרויקטים, בעיקר עבור תלמידי בתי ספר יסודיים, אך לא רק, הרי שמעולם לא נבדקה לעומק הרלוונטיות או היעילות של פעילותה. רק לפני שנה החל מכון מחקר לבדוק באופן יסודי האם פעילות העמותה אכן חושפת או מקרבת תלמידים לתעשייה. גם משרד החינוך מעולם לא בדק רלוונטיות, ועל אף שהוא טוען שהפטור ממכרז ניתן לה בעקבות הצלחותיה הקודמות, המשרד אינו מכון לפרט מהם הקריטריונים להצלחה או האם בדק אותם אי פעם.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל

עד לאחרונה פעלה העמותה בהיקף קטן יחסית. על פי הדו"ח הכספי שלה, עמד המחזור לשנת 2015 על 14 מיליון שקל, מתוכם 3.5 מיליון שקל בלבד שהגיעו ממשרדי ממשלה. עוד סכומים הגיעו מרשויות מקומיות, קרנות ובתי הספר עצמם. מדובר בעלייה של חמישה מיליון שקל יחסית לפעילות שנת 2014. לו תקבל העמותה את הסכומים הנידונים ללא מכרז, יזנק היקף הסכום הנכנס לקופתה פי ארבע או חמש בבת אחת.

רוב הוצאות העמותה, 6.9 מיליון שקל הם עבור שכר ומדריכים, אך 1.4 מיליון שקל הם הוצאות הנהלה. מדו"חות העמותה עולים פערי שכר גדולים כאשר המנכ"לית, אביבה משאל, מרוויחה 440 אלף שקל בשנה ברוטו ועוד הפרשות סוציאליות בסך 130 אלף שקל בשנה, אך מנהלי המחוזות שהם חלק מחמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה מרוויחים פחות ממחצית ממנה, לעיתים שליש, בין 150-180 אלף שקל בשנה.

אחד הפרויקטים של העמותה כולל העסקת תלמידים, במפעלים שונים, ללא תשלום. לדברי היו"ר חיים רוסו, מגיעים תלמידי תיכון לחברות גדולות לכ-20 מפגשים שונים, במהלכם הם עובדים. עבורם מדובר, לדבריו, בהתנסות ולכן לא משלמים להם כלל. עבור התעשיינים זה בעיקר נטל שהם מוכנים לקחת על עצמם.

במשרד הכלכלה כועסים מאוד על ההתנהלות הזו. גם שם מציעים פרויקטים לתלמידים שעובדים בתעשייה – אך הדבר נעשה בתשלום על פי חוק. בנימוק לבקשת הפטור נכתב בין היתר כי הסכומים שתקבל העמותה מיועדים, בין היתר עבור "היכולת לתגמל מעסיקים על כל תלמיד אותו יעסיקו". במילים אחרות, לא רק שתלמידים יעבדו במסגרת "חשיפה לתעשייה" ללא תשלום, מי שיתוגמל על ידי העמותה השייכת לתעשיינים – הם התעשיינים עצמם.

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך מוביל תוכנית אסטרטגית מערכתית לחיזוק החינוך הטכנולוגי-מקצועי. בשל אופיו של התחום והצורך בהעברת ידע רלוונטי ועדכני לתלמידים, המשרד פועל בשיתוף עם התעשייה, כך שהתלמידים מתנסים בעבודה בשטח. לאור הצלחת התכנית והביקוש מצד בתי הספר לקחת חלק בתכנית, הוחלט להרחיבה בשנת הלימודים הבאה. ועדת רכישות במשרד החינוך בודקת את סוגיית ההתקשרות, ותעדכן את הגורמים הרלוונטיים בהתאם".

מעמותת תעשיידע נמסר: "עמותת חינוך מיסודה של התאחדות התעשיינים פועלת משנת 1992 בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, רשויות מקומות ומאות מפעלים, ארגונים וחברות במשק. כ-300 אלף תלמידים משתתפים במגוון הפעילויות, הקורסים והתכניות שהעמותה מפעילה בפריסה ארצית. מטרות העמותה הן לחשוף ולהנגיש לדור הצעיר – מגיל הגן ועד התיכון - את תחומי המדע והטכנולוגיה, לרבות עולם התעשייה על מגוון היבטיו, וכן לטפח את ההון האנושי ולקדם את המשק בישראל.

"שכר המנכ"לית והעובדים הבכירים נקבע על ידי הוועד המנהל. להערכתו ולהבנתו של הוועד המנהל, שכר המנכ"לית והעובדים הבכירים נמצא ברף התחתון המקובל של מנהלי העמותות בהיקפים דומים. הוצאות האחזקה עבור הבניין משולמות לחברת הניהול של הבניין. כוונתו של משרד החינוך היתה לאפשר לתלמידים ליווי והדרכה של התעשיינים באופן רציף לאורך כל השנה ועל כך לתגמל את התעשיינים באופן מינימלי. למעשה, התעשיינים לא ניצלו את האפשרות לקבל תגמול זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה