הרפורמה במכללות הטכנולוגיות מתעכבת

העיכוב נגרם ככל הנראה בשל דרישות שר העבודה והרווחה, חיים כץ ■ צוות בראשות מנכ"לי משרדי האוצר והרווחה יקבע רפורמה חדשה ■ בינתיים הסכים האוצר להזרים 50 מיליון שקל למכללות הטכנולוגיות, שמתקשות לסיים את שנת הלימודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי באב"ד
שי באב"דצילום: יוסי זליגר

הטיפול באחת המשקולות הקשות על שיפור הפריון הטכנולוגי בישראל ממשיך להתעכב. הרפורמה במכללות הטכנולוגיות — שנכללה בהצעה הראשונה לחוק ההסדרים האחרון, אבל הוצאה משם לאחר העברת תחום התעסוקה לידי משרד העבודה והרווחה והשר חיים כץ — מתבטלת בפועל. צוות ממשלתי משותף, בראשות מנכ"לי האוצר והרווחה, מוקם כדי להחליט על רפורמה מחודשת.

ההערכה היא כי הצוות הוקם על פי דרישת שר העבודה והרווחה, אשר התנגד להצעת הרפורמה של האוצר, שדנה בצמצום מספר המכללות הטכנולוגיות מ–73 ל–6 בלבד, תוך פיטורי רבים מעובדי הסגל שלהן. זאת אף שאין עוררין כי רמת ההוראה והניהול של המכללות כיום הם ירודים במיוחד ומחייבים שדרוג דחוף, בין השאר כי מדובר על הרבה מכללות קטנות וחלשות.

על פי ההחלטה המסתמנת, הצעת הרפורמה של משרד האוצר תיגנז. במקומה יוקם צוות ממשלתי, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, וכן בהשתתפות נציגים של משרדי הכלכלה והתעשייה, החינוך, המועצה הלאומית לכלכלה ובית הנשיא. הצוות מתכוון להיוועץ עם מספר רב של גורמים, בהם התאחדות התעשיינים, התאחדות הסטודנטים, פורום המכללות הטכנולוגיות, הפורום הציבורי לקידום ההשכלה הטכנולוגית של דיתה ברוניצקי, וכן מומחים כמו פרופ' צבי אקשטיין ופרופ' מנואל טרכטנברג.

צוות זה יקיים היוועצות ציבורית רחבה, וינסה לנסח מחדש את ההמלצות בנוגע למצבן המדורדר של המכללות הטכנולוגיות. במשרדי הממשלה טוענים כי הצוות אמור לסיים את דיוניו בתוך שלושה חודשים.

מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלןצילום: מוטי מילרוד

במקביל, בשל העיכוב באישור הרפורמה, שבמסגרתה היתה כוונה להסדיר את תקציבן של המכללות, סובלות המכללות מקושי תקציבי עד כדי כך שהן טענו שאין ביכולתן לפתוח את הסמסטר השני של שנת הלימודים הנוכחית. משרד האוצר, שהתכוון להתנות העברת תקציבים נוספת בהסכמתן של המכללות לרפורמה, נעתר ושיחרר למכללות 50 מיליון שקל — כך שיוכלו לפחות לסיים את שנת הלימודים.

רק 53% מהבוגרים מוצאים עבודה

המכללות הטכנולוגיות, המכשירות הנדסאים וטכנאים, נחשבות לאחד הכישלונות הבולטים של מערכת ההשכלה העל־תיכונית בישראל, ולאחד הגורמים הבולטים למחסור בכוח אדם מקצועי בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית. מדובר על 73 מכללות זעירות, שאינן כפופות למועצה להשכלה גבוהה ורמת ההוראה בהן שנויה במחלוקת.

גודלה הממוצע של מכללה הוא 430 סטודנטים, בניגוד לדרישה של 2,000 סטודנטים לפחות במכללות האקדמיות. תוכנית הלימודים של המכללות לטכנולוגיה היא מיושנת, ועל פי רוב לא עודכנה שנים. שיעור הסטודנטים המסיימים אותן עם תואר הוא 46%, ורק 53% מבוגרי המכללות מצליחים להשתלב מאוחר יותר בשוק התעסוקה.

הכישלון המתמשך של המכללות, הנמצאות בפיקוח של המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע (מה"ט) — שנמצא כיום בשלבי מעבר ממשרד הכלכלה והתעשייה למשרד העבודה והרווחה — הביא לשינוי מודל התקצוב שלהן ב–2013. התקצוב הותנה בעלייה בשיעור מסיימי התואר (דיפלום) של המכללות. אלא שהשינוי נכשל, מאחר שהמכללות לא הצליחו לשפר את שיעור המסיימים. במקביל התקצוב של המכללות הוא נמוך בלבד, נמוך אפילו מהתקציב של הנדסאים בכיתות י"ג־י"ד.

מצבן העגום של המכללות, שהן גופי ההכשרה של הנדסאים וטכנאים לתעשייה הטכנולוגית הישראלית, מעורר דאגה בקרב רבים במשק. התאחדות הסטודנטים, ביחד עם התאחדות התעשיינים וביחד עם פורום המכללות, הגישו לממשלה הצעה לרפורמה מקיפה, שתכלול שינוי של הפיקוח על המכללות, הגדלתן, שינוי הממשל התאגידי בהן, וכמובן הגדלת התקציב שלהן. ההערכה היא שבלא שיפור ברמתן של המכללות התעשייה הטכנולוגית בישראל תתקשה מאד לשפר את הפריון שלה בשל היעדר כוח אדם מיומן מתאים.

משרד האוצר ניסה לקדם במסגרת חוק ההסדרים האחרון הצעת רפורמה דרסטית למדי. עיקרה היה צמצום חד במספר המכללות, כאשר כל מכללה תהיה בת 2,000 סטודנטים לפחות, והיא תפוקח ותתוקצב באופן הולם. בנוסף נקבעו דרישות להגדלת שיעורי מסיימי התואר ל–70%.

אלא שהתנגדותו של כץ לצמצום מספר המכללות, ככל הנראה בשל החשש לפיטורי סגל במכללות והברית הטבעית של כץ עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הביאו לדחייתה הרפורמה. עתה מוקם, כאמור, צוות רפורמה חדש – משותף עם משרד העבודה והרווחה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "אכן סוכם על הקמת צוות בראשות משותפת של מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד העבודה והרווחה. בימים האלה מגבשים את המתווה ואת אופן עבודת הצוות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט