לראשונה: כך תתקבלו לאוניברסיטת תל אביב - ללא מבחן פסיכומטרי

המסלול החדש, הכולל בחינות מקוונות, ייכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה, ועלותו לתלמיד נמוכה מזו של קורס הכנה פרטי לפסיכומטרי ■ שר החינוך בנט: "למידה דיגיטלית - הזדמנות אדירה לשילוב אוכלוסיות שעד כה מצאו עצמן מחוץ לספסלי האוניברסיטה"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין הפקולטה לאמנויות באוניברסטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביבצילום: אסף עברון
ליאור דטל
ליאור דטל

אוניברסיטת תל אביב השיקה היום (ג') מסלול קבלה עוקף פסיכומטרי לחלק מהפקולטות, הכולל השתתפות בקורסים מקוונים המוכרים כחלק מהמסלול לתואר. מועמד ללימודים שייסיים את לימודיו בשלושה קורסים מקוונים יידרש להיבחן בכל אחד מהם, ואם ציוניו יהיו גבוהים מ-85, הוא יוכל להתקבל ללימודים באוניברסיטה על סמך ציונים אלה וכן על סמך ממוצע ציוני הבגרות שלו - מבלי להידרש לעבור את הבחינה הפסיכומטרית.

המסלול החדש ייכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה, שהרישום לה יחל בחודש הבא, והקורסים המקוונים זמינים ללימודים כבר כיום. בשלב זה התוכנית פועלת כפיילוט רק בחלק מהחוגים המוצעים באוניברסיטה, ומציעה לימודים ומבחנים ב-9 קורסים מקוונים בתחומי מדעי החברה, המשפטים, מדעי הרוח, מדעי החיים, הנדסה והמדעים המדויקים. בקרוב צפויים להיות מוצעים שלושה קורסים מקוונים נוספים. לפי האוניברסיטה, כל פקולטה תקבע את תמהיל הקורסים שהצלחה בהם תאפשר קבלה אליה גם ללא פסיכומטרי.

בשנים האחרוונת כבר פתחו אוניברסיטאות בישראל מסלולי לימוד שהקבלה אליהם אינה כרוכה בציון פסיכומטרי. באוניברסיטת בן גוריון הציגו לפני כשלוש שנים תוכנית קבלה למחלקות מסוימות, הכוללת ממוצע בגרות או לימודי קורסים בתחומי האנגלית, המתמטיקה ואוריינות אקדמית - שהציון בהם משוקלל יחד עם ציוני הבגרות כתחליף לפסיכומטרי. באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד בקורסים אקדמיים, לצבור נקודות זכות ובאמצעותם להמשיך את הלימודים במערכת ההשכלה הגבוהה באוניברסיטאות או מכללות אחרות - גם, ללא המבחן הפסיכומטרי.

ב-2013 ניסה שר החינוך, שי פירון, לקדם תוכנית חדשה לקבלה למוסדות ההשכלה הגבוהה על סמך הצטיינות במבחן הבגרות בלבד - אך האוניברסיטאות הסכימו לפתוח רק מגוון מצומצם של תחומי לימוד במסלול זה.

בשלב זה הקורסים המקוונים יינתנו ללא תשלום, אך עלות הבחינה בכל קורס תהיה כ-500 שקל - זולה במקצת מעלות ההשתתפות בבחינה הפסיכומטרית, שהיא 560 שקל - והבחינה תתקיים באוניברסיטה. מועמד ללימודים שיבקש להיבחן בשלושת הקורסים יידרש לשלם כ-1,500 שקל על כל הבחינות. למרות זאת, מדובר בעלות נמוכה יותר מעלות ההשתתפות בקורס הכנה פרטי למבחן הפסיכומטרי באחד מהמכונים המיועדים לכך, שמגיעה לאלפי שקלים.

עד כה, הקבלה ללימודים באוניברסיטאות בישראל, פרט לאוניברסיטה הפתוחה, בוצעו לפי שקלול ממוצע מבחני הבגרויות של המועמד וממוצע הציון שקיבל במבחן הפסיכומטרי. באוניברסיטת תל אביב מציינים כי בניגוד למבחן הפסיכומטרי, סטודנט שיצליח בקורסים המקוונים יקבל נקודות זכות כחלק מהמסלול לקבלת התואר בתחום הלימודים של הקורס - שאף יוכרו על ידי אוניברסיטאות אחרות.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קפלטרצילום: תומר אפלבאום

כמו כן, האוניברסיטה תאפשר גם לקהל הרחב לקחת חלק בקורסים המקוונים, לדברי גורמים בה - כדי להנגיש את הידע ולהרחיב את ההשכלה. ואמנם, אחד ההסברים לפתיחת מסלול הקבלה החדש נעוץ בירידה במספר הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות בשנים האחרונות - בין היתר מסיבות דמוגפיות - ירידה בילודה בקרב חילונים. לכן, האוניברסיטה מנסה כעת להגיע לקהלים חדשים שהמבחן הפסיכומטרי מהווה עבורם חסם משמעותי יותר.

מכשיל את המוחלשים

המבחן הפסיכומטרי הפך מאז שנות ה-90 לכלי הקבלה העיקרי למערכת ההשכלה הגבוהה - לאוניברסיטאות ולמכללות - אף שהחוק שמסדיר את הקבלה ללימודים גבוהים אינו מציין זאת במפורש, וקובע כי הקבלה ללימודים תתקיים על סמך מבחני הבגרות בלבד. במשך שנים רבות מוטחת ביקורת בהוגנות מבחן - ובעיקר נטען כי הוא ותעשיית ההכנה למבחן פוגעים בסיכויי הקבלה למערכת ההשכלה הגבוהה של תלמידים מרקע כלכלי נמוך, עולים חדשים, מבוגרים, ערבים ובעלי מוגבלויות. עם זאת, עד כה כל הניסיונות להציע חלופה למבחן כשלו.

התוכנית של אוניברסיטת תל אביב מוצעת במקביל לתוכנית של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה לפיתוח מאגר של קורסים אקדמיים מקוונים בישראל בשנים הקרובות, אשר יאפשר לסטודנטים ולקהל הרחב ללמוד קורסים המוכרים על ידי האוניברסיטאות באמצעות האינטרנט.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ׳ יוסף קלפטר, אמר כי "מטרת המסלול החדש היא בראש ובראשונה להנגיש את הקמפוס לאוכלוסיות נוספות. הדבר הוא חלק ממגמה עולמית לה שותפות כל אוניברסיטאות העלית בעולם, המפתחות ומיישמות דרכים דיגיטליות חדשניות בשלבי המיון, הקבלה, ההוראה והלימוד בכדי להגשים חזון חברתי ואקדמי משותף להנגשת ההשכלה הגבוהה".

רקטור אוניברסיטת תל אביב, פרופ׳ ירון עוז, ציין כי "הצלחה בקורסים אקדמיים מקוונים עשויה לנבא גם היא הצלחה בלימודים אקדמיים, ולכן אוניברסיטת תל-אביב בחרה לעשות שימוש בפלטפורמות דיגיטליות במקביל לערוצי הקבלה המסורתיים".

פרופ' יפה זילברשץ, יו״ר ות״ת, מסרה כי "החלטת אוניברסיטת תל אביב מהווה אבן דרך חשובה בשימוש בכלי המתקדם של הלמידה הדיגיטלית להטמעת ההשכלה הגבוהה בקרב כל רבדי החברה בישראל, בכל שלבי החיים".

שר החינוך נפתלי בנט התייחס גם הוא ליוזמה, ואמר כי "למידה דיגיטלית היא מטרה שהצבנו ותיקצבנו, ויכולה להיות גם הזדמנות אדירה לשילוב אוכלוסיות שעד כה מצאו עצמן מחוץ לספסלי האוניברסיטה".

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים, אמר כי "כל מהלך שמעודד יציאה מהקיבעון ומהשמרנות באקדמיה הוא מבורך והכרחי. אני סבור שיוזמת האוניברסיטה מסמנת תחילתו של שינוי נחוץ ביותר. לאורך תקופה ארוכה הצפנו את הצורך במציאת חלופה לפסיכומטרי. לא ייתכן שהבחינה הפסיכומטרית היא כלי הקבלה היחיד המנבא הצלחה באקדמיה. אני מצפה לראות מוסדות נוספים שייאמצו גישה דומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש