בלי שתדעו: מה בתי הספר באמת עושים עם הכספים שאתם משלמים עבור ילדכם

הורים משלמים ללא ידיעתם תשלומים גבוהים יותר לבתי הספר של ילדיהם - ובתי הספר מפנים את הכסף למתן הנחות להורים שמסרבים או אינם יכולים לשלמם

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר החינוך נפתלי בנט
שר החינוך נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל
ליאור דטל

הורים לתלמידים בבתי ספר רבים בישראל משלמים מדי שנה בין עשרות למאות שקלים עבור מימון פעילויות וצרכים שונים, אך מדיווחים שהגיעו לידי TheMarker מתברר כי סכומים אלה משמשים פעמים רבות - ללא ידיעת ההורים המשלמים - לכיסוי חובות של הורים אחרים, שמסרבים לשלם מסיבות אידיאולוגיות או כלכליות.

תשלומי ההורים, שנועדו לממן השאלת ספרי לימוד או פעילויות כמו מסיבות כיתה וטיולים, נהפכו בשנים האחרונות לנטל כלכלי על הורים לתלמידי בתי הספר, והם בין הגורמים לפערים במערכת החינוך.

כעת, נראה כי בידיעת משרד החינוך נפוץ בבתי ספר רבים בישראל מצב שבו ההורים נדרשים לשלם עם תחילת השנה סכומי כסף גדולים יותר מהנדרש בפועל - וכך מכסים למעשה חובות של הורים שלא משלמים.

לפי מקורות הבקיאים בנושא, 5%–15% מהתשלומים שההורים מעבירים לבתי הספר מיועדים לכיסוי חובות של הורים אחרים, שאינם משלמים מסיבות אידיאולוגיות או כלכליות. זאת, משום שמשרד החינוך לא קבע מדיניות ברורה לטיפול בסוגיית סרבני התשלום. במשרד טוענים כי הם נוקטים גישה שלפיה "אל תלמיד לא נותר מאחור", ומנחים את מנהלי בתי הספר לבטל פעילויות לגמרי אם לא נמצא פתרון לתלמידים שהוריהם לא שילמו.

מתוך הסבסוד בפועל, חלק קטן מוקצה לכיסוי חובות של הורים מעוטי־יכולת, אף שהחוק קובע כי הם זכאים לסבסוד מתקציב המדינה - ולא על חשבון הורים אחרים. כך, הורים שזכאים לסבסוד רשאים לקבל הנחה בתשלומי ההורים, שתכוסה על ידי קרן מלגות של משרד החינוך.

מקורות במערכת החינוך מעריכים כי במקרה שבו ההורים אינם עומדים בקריטריונים לקבלת ההנחה או מתקשים להתמודד עם הביורוקרטיה הכרוכה בהגשת הבקשה, בתי הספר מעדיפים להשלים את הפער מכספי התשלומים של הורים אחרים — בניגוד לחוק. לדברי מקור הבקיא בנושא, "משרד החינוך נותן בעצמו יד לגזל הזה: הוא לא מתמודד עם סרבני התשלום ולא עם ההורים שמתקשים לקבל הנחה. גם מנהלי בתי הספר וגם ועדי ההורים לא חושפים את הסיפור - כי אף אחד לא רוצה להיות פראייר ולממן אחרים".

צילום: ניר כפרי

משרד החינוך: "עדיף לא להזכיר את זה"

בשנת הלימודים הנוכחית אישרה הכנסת כי סכום הגבייה המרבי מההורים למימון פעילויות בבית הספר ינוע בין 1,400 ל-5,400 שקל בשנה, בהתאם לשכבת הלימודים. בכל שנה, הורים לתלמידים מקבלים מבית הספר את חוזר התשלומים, המפרט את הסכומים הנדרשים מהם עבור הפעילויות השונות. ברוב המקרים, ועדי ההורים האחראים על הפצת חוזרי התשלום והגבייה לא מגלים להורים כי התשלום משמש גם למימון הורים אחרים.

ואולם, בשני חוזרי תשלומים מבתי ספר במרכז הארץ שהגיעו לידי TheMarker נכתב: "כמדי שנה, בחישוב הוצאות סעיפי האגרה נלקחו בחשבון 5% לטובת ילדים עם קשיי תשלום". במכתב אחר, שנשלח למשרד החינוך, ביקש ועד הורים מהמשרד לאשר נוסח לחוזר, שבו ייכתב בגלוי כי חלק מתשלומי ההורם משמש למתן הנחה להורים אחרים. במשרד החינוך השיבו לוועד כי "עדיף לא להזכיר זאת, משום שהדבר אינו מתיישב בדיוק עם הוראות החוק".

בספטמבר האחרון העביר עו"ד תומר שילה, לשעבר יו"ר ועד הורי הגנים בהרצליה, מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים נגד משרד החינוך. שילה הודיע למשרד כי בכוונתו להגיש תביעה ייצוגית נגדו, בטענה שהיה מודע לנוהל ולא עצר אותו.

שילה דורש להפסיק את מתן ההנחות על חשבון ההורים ולהשיב לכלל ההורים שהעבירו תשלומי הורים ב-7 השנים האחרונות את הסכום ששימש למתן ההנחות, המוערך על ידו ב-1.75 מיליארד שקל. זאת, על סמך דבריה של מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, שאמרה ביולי בוועדת החינוך של הכנסת כי היקף תשלומי ההורים הוא 5 מיליארד שקל בשנה. לטענת שילה, אם כל בתי הספר גובים כ-5% מההורים לצורך סבסוד הורים אחרים, מדובר בגביית יתר של כ-250 מיליון שקל בשנה.

ממשרד החינוך נמסר כי "המכתב התקבל במשרד והפונה יקבל תשובה במישרין".

"לממן הכל מרווחי הגז או ממס החברות"

ביולי הכריז פורום ועדי ההורים היישוביים על מאבק בתשלומי ההורים. מרכז הפורום, זאב גולדבלט, שלח אז מכתב למנכ"לית כהן, שבו התייחס גם לתופעת מימון התשלומים להורים סרבנים והורים מעוטי-יכולת. "אנו מממנים בהבנה את הפעילות של מי שידו אינה משגת", כתב גולדבלט. "אבל לא נשתף פעולה עם הנחיה שתיתן הכשר לעושק, שעה שמשרד החינוך מחייב את הנהלות בתי הספר לשתף בפעילות גם את מי שהוריו בחרו להימנע מתשלום סתם כך".

הפורום דרש מהמשרד להתערב גם בנושא סרבני התשלום, ולהעביר את הטיפול בנושא למחלקות הגבייה של הרשויות המקומיות או לגורם חיצוני כמו רשות המסים או הביטוח הלאומי. רק לאחר שהפורום איים להפסיק את גביית תשלומי ההורים, הסכים המשרד להקים צוות משותף לבחינת הנושא.

בתוך כך, אתמול בערב הפגינו פעילים בקבוצת המאבק למען חינוך חובה חינם מול בניין משרד החינוך בירושלים, בקריאה לבטל את תשלומי ההורים. פיצ'י דובינר, ממובילי המחאה וסרבן תשלומי הורים, טען כי "רוב האנשים יודעים שזה לא בסדר, אבל חוששים מהמערכת ומהורים אחרים. אם אף אחד לא היה משלם, המדינה היתה מבינה שהיא צריכה לממן את החינוך - כפי שכתוב בחוק. לא ביקשתי שהורים אחרים ישלמו בשבילי. אסור לקחת כסף בכלל מההורים. אפשר לממן את כל תשלומי ההורים מרווחי הגז, ממס החברות הגדולות או מעודפי התקציב", אמר דובינר.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בהתאם לחוק, ניתן לגבות מהורה אך ורק את עלות השירות שילדו קיבל בפועל. משרד החינוך, באישור ועדת החינוך של הכנסת, קובע את הגובה המרבי של גבייה מהורים, והמדינה גם מעמידה מלגות עבור מעוטי יכולת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח