בעקבות חובות הענק: האוניברסיטה העברית לא תפתח את שנת הלימודים במועד

לאוניברסיטה העברית יש חוב אקטוארי בסך 12.6 מיליארד שקל עבור הפנסיה התקציבית של עובדיה ■ החוב ממשיך לתפוח והיא מוציאה קרוב ל-700 מיליון שקל מתקציבה הכספי רק על כיסוי החובות השוטפים לעובדיה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

האוניברסיטה העברית הודיעה היום (א') בצעד חריג על השבתת הלימודים בסוף אוקטובר על רקע המשבר הכלכלי המעיב על פעילותה.

באוניברסיטה אמרו כי מצבה הפיננסי הקשה לא מאפשר לה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה. לפי הודעת האוניברסיטה, בה לומדים כ-25 אלף סטודנטים, היא תשבות למשך שבועיים והלימודים בה יחלו באמצע נובמבר במקום ב-30 באוקטובר. הנהלת האוניברסיטה מסרה כי "אנו מקווים כי בזמן הקצר שנותר עד לפתיחת שנת הלימודים ובשבועיים הנוספים שייעדנו לדיונים, יימצאו הפתרונות הנאותים שיאפשרו לימודים כסדרם".

האוניברסיטה העברית בירושלים בזמן שביתת המרצים

בשנים האחרונות האוניברסיטה מתקשה לאזן את תקציבה בגלל החוב האקטוארי הענק עמו היא מתמודדת בסך 12.6 מיליארד שקל עבור הפנסיה התקציבית של עובדיה. החוב ממשיך לתפוח והיא מוציאה קרוב ל-700 מיליון שקל מתקציבה הכספי רק על כיסוי החובות השוטפים לעובדיה. החוב האקטוארי של העברית ימשיך לגדול בכל שנה בשנים הבאות ויגיע לשיא ב-2019, והוא אינו מאפשר לה לאזן את תקציבה ולהשקיע בהמשך פיתוח המחקר וההוראה במוסד.

בשנה האחרונה האוניברסיטה מנהלת משא ומתן עם משרד האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב על מצבה הכספי, אך הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמות. במו"מ האוניברסיטה דורשת סיוע נוסף מתקציב המדינה, שכיום משתתפת במימון כמחצית מתשלומי הפנסיה השנתיים של האוניברסיטה בהיקף של 350 מיליון שקל, בעוד שמשרד האוצר והות"ת מוכנים להעניק סיוע בהיקף קטן יותר ורק בעבור ביצוע תוכנית התייעלות רחבת היקף במוסד. באוניברסיטה טוענים כי המדינה התחייבה לממן את תשלומי הפנסיה התקציבית של עובדיה בתחילת שנות ה-80, כאשר ביקשה מהאוניברסיטה להקים את קמפוס הר הצופים מתקציבה.

ביולי האחרון הודיע נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן ששון, כי מצבה הקשה לא יאפשר לה לשלם את תוספות השכר בשיעור של כ-1.5% שהובטחו למרצי האוניברסיטאות במו"מ בינם לבין משרד האוצר. הוא הודה כי האוניברסיטה נמצאת "במצוקה כספית" וכי "כל הוצאה כספית נוספת, אפילו אם קטנה יחסית, עלולה להחמיר את מצבנו".

לפי דו"ח ביקורת על דו"חות האוניברסיטה מ-2013, שהוגש למשרד האוצר, האוניברסיטה סובלת מגירעון מצטבר של כ-1.3 מיליארד שקל ומתזרים מזומנים שלילי של מאות מיליוני שקלים בשנה. גם לקראת שנת הלימודים הנוכחית האוניברסיטה סובלת מגירעון מובנה של כ-120 מיליון שקל אותו יש לאזן. בדו"ח גילתה ות"ת כי האוניברסיטה השתמשה בעבר בכספי קרנות שהועברו לה על ידי תורמים למטרות מסוימות לכיסוי גרעונותיה ודרשה ממנה להפסיק לעשות זאת. בעקבות כך, חלה הרעה נוספת במצבה של האוניברסיטה.

קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העבריתצילום: דניאל בר און

כעת, מסרה הנהלת האוניברסיטה, האוצר וות"ת הציעו לה לפתוח את שנת הלימודים בתקציב גירעוני וחצי שנתי ואף העלו אפשרות של חזרה לשימוש בקרנות הצמיתות ובכספי התרומות למחקר לכיסוי הגרעונות השוטפים, "תוך פגיעה בתרומות, בקרנות המחקר ובקרנות הצמיתות של האוניברסיטה". זאת, בסתירה להנחיות הקודמות של הוועדה.

בהודעה שפירסמה האוניברסיטה היום נכתב כי "ההנהלה נאלצת להודיע בצער רב על דחייה במועד פתיחת שנת הלימודים תשע"ז, בשלב זה בשבועיים. הדחייה מתחייבת כתוצאה מהתמשכות המו"מ עם נציגי המדינה על היקף התחייבותה להשתתף בנטל הגירעון התקציבי הפנסיוני. במצב זה אין דרך להכין תוכנית תקציבית ריאלית לאוניברסיטה. יודגש כי, ללא עול הפנסיה התקציבית, הניהול הפיננסי השוטף של האוניברסיטה הוא מאוזן ומאפשר לה להתמודד היטב עם כל האתגרים, שמזמנת לה הסביבה התחרותית המקומית והגלובלית".

במכתב כתבה הנהלת האוניברסיטה כי המו"מ לא מתקדם מכיוון ש"הגורמים הממשלתיים בוחרים בשלב זה שלא לאשר את הנחוץ לפעילות השוטפת של האוניברסיטה לשנה הקרובה, להתעלם מהבנות העבר ובכך למעשה מונעים את פתיחתה של שנת הלימודים.

"אנו בטוחים כי גם הסטודנטים, המרצים והחוקרים שותפים לנו באחריות ומסכימים כי אסור בשום אופן למשכן את עתידה של האוניברסיטה בגין חובות העבר, ובכך לפגוע במשאבי העתיד של כולנו".

אגף תקציבים באוצר והועדה לתכנון ולתקצוב (ות”ת) מסרו בתגובה כי הם "מצרים על החלטת הנהלת האוניברסיטה העברית לדחות את פתיחת שנת הלימודים, החלטה שמהווה פגיעה בציבור הסטודנטים. להנהלת האוניברסיטה הוצעו מספר חלופות לפתרון ארוך טווח של בעיית הגירעון התקציבי השוטף בו נתונה האוניברסיטה, שיש בהן כדי להוביל את המוסד להבראה ולצמיחה. כמו כן הוסכם על יועץ חיצוני לתהליך, וניתנו לאוניברסיטה כל האפשרויות גם לפתרון קצר טווח שיאפשר את פתיחת השנה.

"כל ההצעות האלו עומדות על הפרק גם היום ואימוצן על ידי האוניברסיטה יאפשר את פתיחת שנת הלימודים במועדה וימנע את הפגיעה בסטודנטים המשתמשעת מהדרך בה בחרה האוניברסיטה להתנהל. ות"ת ואגף התקציבים באוצר פתוחים בכל עת להמשיך את המגעים עם הנהלת האוניברסיטה כדי לפתור את הבעיות ולאפשר פתיחת השנה כסדרה.

"האחריות לדחיית פתיחת שנת הלימודים מוטלת על הנהלת האוניברסיטה שמסרבת לכל ההצעות הנדיבות שניתנו לה במהלך השנה האחרונה (הכוללות מענים לטווח הקצר, הבינוני והארוך). דרישותיה המופרזות של הנהלת האוניברסיטה יבואו רובן ככולן על חשבון יתר המוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובהם אוניברסיטאות המחקר, ויפגעו במחקר ובהוראה, כל זאת במטרה לאפשר לאוניברסיטה העברית להמשיך ולפעול באופן לא יעיל, לשלם משכורות מופרזות ותנאי פנסיה חריגים.

"יודגש כי בניגוד לנטען על ידי הנהלת האוניברסיטה העברית, דו"ח של רואה חשבון חיצוני ובלתי תלוי שבדק לעומק את מצבה הפיננסי של האוניברסיטה קבע כי הנהלת האוניברסיטה עשתה שימוש בקרנות ובכספים מוגבלים שנועדו למחקר לכיסוי גירעונות בסדר גודל של יותר ממיליארד שקל, וות"ת מוקיעה התנהלות זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי