ללמוד באוניברסיטה מהבית: לראשונה 9 קורסים דיגיטליים באקדמיה

הקורסים יוכרו על ידי המל"ג, ואינם מיועדים רק לסטודנטים ■ בין הקורסים שיעלו: קורס תאוריות בעיצוב של מכללת שנקר וקורס מבוא לקבלה של אוניברסיטת בן־גוריון ■ התקציב שהוקצה לפרויקט - 120 מיליון שקל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) בחרה בתשעה קורסים אקדמיים של אוניברסיטאות ומכללות ישראליות, שיועלו כקורסים דיגיטליים ללמידה מרחוק במהלך 2017. בשלב זה, תקציב המרת הקורסים מסתכם ב–5 מיליון שקל מתוך תקציב של 120 מיליון שקל שהוקצה לפרויקט הלמידה מרחוק, שאותו המל"ג מתכננת להוביל בשש השנים הקרובות.

הקורסים יועלו לאתר הלמידה מרחוק הבינלאומי edX, הפועל ללא מטרת רווח, בשיתוף מטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי. ב–2015 התקשר משרד ראש הממשלה, במסגרת יוזמת ישראל דיגיטלית, עם חברת edX להקמת פלטפורמה לאומית מקוונת ללמידת קורסים אקדמיים, וכן הכשרות מקצועיות והדרכות שונות.

ההתקשרות עם החברה היתה בפטור ממכרז בעלות של 8 מיליון שקל לשלוש שנים, והיא זאת שאיפשרה למל"ג להעלות את תשעת הקורסים הראשונים לאוויר. הפטור ניתן, לפי משרד ראש הממשלה, לאחר שבבדיקה שביצע נמצא כי אין בישראל ספק שעומד בדרישות התוכנית, וכי edX היא ספקית בינלאומית מובילה בתחום, הפועלת ללא מטרות רווח.

במסגרת ההתקשרות עם edX, תצטרף ישראל למעמד של חברה תורמת לארגון — שיאפשר לכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל להעלות קורסים אקדמיים לאתר ללא עלות, ויאפשר גם למשתמשים מחו"ל ללמוד בהם ולהיחשף למוסדות האקדמיים בישראל.

הקורסים שיעלו לאתר יהיו פתוחים לכל המעוניין, ולא יצריכו מהסטודנטים להגיע פיזית לכיתות. השאיפה של המל"ג היא שהקורסים יהיו מוכרים לצורך צבירת נקודות זכות לתואר — ואולם ההחלטה הסופית אם להכיר בנקודות הזכות של הקורסים הדיגיטליים תהיה לשיקול דעתם של המוסדות האקדמיים.

נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

היסטוריה, עיצוב ושינויי אקלים

הוועדה המלווה את הפרויקט במל"ג בחנה באחרונה 21 הצעות לקורסים דיגיטליים שונים מ–14 מוסדות להשכלה גבוהה. מהמל"ג נמסר כי במסגרת ההליך נבחנו המוניטין של המוסד ודירוגו בדירוגים בינלאומיים, אטרקטיביות הקורס המוצע לקהל בינלאומי, איכות המרצה בקורס, רמת החדשנות שלו ורמת ההפקה והעיצוב של הקורס.

הוועדה בחרה, בין השאר, בקורס מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב, ובקורס מבוא בנושא הקבלה מטעם אוניברסיטת בן־גוריון. בנוסף, נבחר קורס בנושא הציוויליזציות השכנות לישראל בתקופת התנ"ך של אוניברסיטת בר־אילן.

קורסים נוספים שנבחרו הם קורס שפות תכנות למערכות מורכבות של המכון הטכנולוגי חולון, קורס בעיבוד תמונה של הטכניון, וקורס תאוריות בעיצוב של מכללת שנקר. מאוניברסיטת תל אביב נבחר קורס נוסף בנושא נגיפים ומערכת החיסון וכן קורס נוסף של אוניברסיטת בן־גוריון, הקשור לאיכות סביבה ושינויי אקלים.

פרויקט הקורסים הממוחשבים הוא אחד מיעדי התוכנית הרב־שנתית למערכת ההשכלה הגבוהה, שהוצגה בשבוע שעבר על ידי הוות"ת, ושר החינוך, נפתלי בנט. במסגרת התוכנית יושקעו תוספות תקציביות מצטברות בסך 6.8 מיליארד שקל במערכת ההשכלה הגבוהה משנת הלימודים הקרובה ועד 2022, שיוקדשו לחיזוק מערכות המחקר באוניברסיטאות, הקמת מאגר נתונים ארצי עבור החוקרים, השקעה בתשתיות מחקר ושיפור תשתיות ההוראה, וכן הנגשת המערכת לחרדים וערבים.

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה כי "הקורסים החדשים יובילו לשיפור איכות ההוראה ולחיזוק מעמדה של האקדמיה הישראלית, בהנגשת ידע ישראלי לעולם והנגשת ההשכלה הגבוהה לפלחים רחבים של האוכלוסיה בארץ ובעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט