משרד החינוך הכריע: יוגבל השימוש בטאבלטים בבתי הספר

על בתי הספר ייאסר להנחות רכישה של מחשבים או טאבלטים ללא הסכמת 70%-100% מהורי התלמידים, וללא אישור מממשרד החינוך

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים עם טאבלט בבית ספר בבת ים, ב-2012
תלמידים עם טאבלט בבית ספר בבת ים, ב-2012. סמארטפון ייאסר לשימוש כאמצעי חינוכיצילום: אלון רון
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך מגביל את השימוש בטאבלטים ובמחשבים בכיתות הלימוד. בשנים האחרונות בתי ספר רבים דרשו מהורי התלמידים לרכוש עבור ילדיהם טאבלטים או מחשבים ניידים כדי לבצע בהם שימוש במהלך הלימודים - כעת, משרד החינוך מסדיר את התחום וקובע כי הרוב המוחלט של הלימודים בבתי הספר היסודיים יתבצעו ללא מחשבים וטאבלטים, אלא על ידי קריאה וכתיבה בספרי לימוד ומחברות, או באמצעות מצגות ממחושבות שיוצגו על ידי המורים.

בנוסף, המשרד אוסר על בתי הספר להנחות רכישה של מחשבים או טאבלטים ללא הסכמת 70%-100% מהורי התלמידים, וללא אישור מראש ממשרד החינוך והרשות המקומית, וקבע כי יש להגביל את גובה עלות רכישת הציוד. בנוסף, המשרד הורה לבתי הספר להגביל את השימוש ברשתות אלחוטיות בתוך בתי הספר ולהעדיף על פניו חיבור קווי לאינטרנט, מחשש לחשיפה לקרינה אלחוטית של התלמידים. מטרת המשרד היא להסדיר את השימוש באמצעים ממוחשבים בכיתות הלימוד ולאזן שיטות ההוראה בין אמצעים טכנולוגיים לקלאסיים.

בהוראות החדשות שהועברו לבתי הספר עם תחילת השנה נכתב כי למרות החשיבות של רכישת מיומנויות תקשוב חשוב לעורר מודעות ״לאיזון בין שימוש בכלים מתוקשבים לבין פעילויות אחרות כגון יצירת קשרים חברתיים, פעילות גופנית, קריאת ספרים ועוד״.

באפריל 2015 משרד החינוך הורה לבתי הספר שלא לאפשר שימוש בטלפונים ניידים על ידי תלמידים בזמן השיעור אך הנושא נבחן כעת על ידי המשרד.

המשרד מגביל באופן משמעותי את משך השימוש במחשבים או טאבלטים בבתי הספר - בעיקר בכיתות בתי הספר היסודיים. לפי חוזר המנכ״ל, בכיתות א'-ג' יוגבל משך השימוש באמצעים ממוחשבים לעד 20% מזמן הלמידה באותו יום, ובכיתות ד'-ו' עד 30% מזמן הלמידה באותו היום.

בחלק מהמקרים, בכיתות היסודי הגבוהות יהיה ניתן לקבל אישור מיוחד ללמוד עד 40% באמצעים ממוחשבים באותו היום. בחטיבות הביניים ובתיכונים המשרד לא קבע משך שימוש מירבי באמצעים ממוחשבים אך דרש ממנהלי בתי הספר והמורים ״לשמור על איזון בין למידה מתוקשבת ללמידה בחומרים פיזיים״.

במקרים רבים ההורים נדרשו לרכוש מחשבים וטאבלטים באלפי שקלים ללא הסכמת כל ההורים, ולעתים גם ללא אישור של משרד החינוך, באלפי שקלים מכיסם, אך לא היה בהם שימוש נכון בכיתות הלימוד בגלל העדר הכשרה וחומרי לימוד מתאימים עד שהציוד התיישן.

לפי ההנחיות החדשות, כל בית ספר שמעוניין לשלב בלימודים מחשבים או טאבלטים חייב להודיע על כך מראש למשרד החינוך ולרשות המקומית בה הוא פועל וכן להורים. אם ההורים ייאלצו לממן את רכישת המחשבים או חלק ממנו, יש לקבל אישור של 100% מההורים במקרה של רכישה מרוכזת או של לפחות 70% מההורים במקרה של רכישה בודדת. המשרד גם מגביל את סכום הרכישה לעד 667 שקל לשנה במשך שלוש שנים (כלומר, עד 2,000 שקל בשלוש שנים), כולל הוצאות כמו ביטוח או לחילופין ליישם תוכנית להשאלת הציוד בתשלום הורים של עד 300 שקל בשנה.

בנוסף, לפי המשרד, במקרים בהם בתי הספר וההורים ייבחרו לרכוש מחשבים ניידים או טאבלטים לשימוש בכיתות הלימוד, על מורי בית הספר לעבור הכשרה מתאימה ממשרד החינוך, ולהדריך את התלמידים על שימוש בטוח באינטרנט וסכנות הקשורות לגלישה באינטרנט ואף לחשיפה רבה לאמצעים שפוליטים קרינה. בנוסף, בתי הספר יחוייבו לשלב במסגרת הלימודים תכנים על התנהגות נבונה באינטרנט ומניעת אלימות חברתית ברשת, כמו למשל חרמות.

פיילוט - בתי ספר ללא ניידים

במקביל להנחיות החדשות משרד החינוך החל בפיילוט בכמה בתי ספר ברחבי הארץ, שיפעלו בשנת הלימודים הנוכחית כבתי ספר ללא סמארטפונים. מדובר ביוזמות משותפות של בתי ספר והורים לקיים לימודים ללא כניסה לטלפונים ניידים, כך שהתלמידים לא ישתמשו בהם גם בהפסקות.

מטרת הפיילוט היא לאפשר סביבת לימודים נקייה מהפרעות חיצוניות ולשפר את הכישורים החברתיים והמשחק של התלמידים בבתי הספר. עם זאת, לא מדובר באיסור גורף אלא בפיילוט שנערך בהסכמה בבתי ספר שונים, וכן יהיה ניתן ללמוד בהם באמצעות טאבלטים או מחשבים. ב. בבתי הספר בהם מתקיים הפיילוט ההורים והתלמידים מגיעים להסכמות על הגעה לבתי ספר ללא טלפונים ניידים או הפקדה שלהם בכניסה לבית הספר. בחלק מהמקרים, מדובר בימים בודדים שמתקיימים ללא טלפונים ניידים.

במקביל, משרד החינוך מנסה להסדיר את השימוש בטאבלטים ומחשבים ניידים בכיתות הלימוד וכן בוחן האם ניתן לבצע שימושים לימודיים גם בטלפונים ניידים בזמן השיעור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה