תקציב החינוך עקף את הביטחון: מה יעשה בנט עם 72 מיליארד שקל?

תקציב משרד החינוך יגדל ב-4.7 מיליארד שקל בשנים 2018-2017. הבשורה: יותר לחלשים ולפריפריה וצמצום הצפיפות החמורה בכיתות. במקביל, הוחלט לבצע קיצוצים בתוכניות אחרות של המשרד בכ-565 מיליון שקל

ליאור דטל
ליאור דטל
כיתב, ארכיון
תוספת תקציב להפחתת הצפיפות בכיתות צילום: מוטי מילרוד
ליאור דטל
ליאור דטל

התוכניות הבולטות בתקציב החינוך:

חוג לכל ילד - מימון חוגים בפריפריה, בציבור הערבי והחרדי

תגבור לימודי 5 יחידות אנגלית

בניית 17 אלף כיתות לימוד חדשות תוך חמש שנים במטרה לצמצם את הצפיפות החמורה במערכת

פיילוט הגברת העצמאות של מנהלי בתי הספר

פיילוט להתערבות ממוקדת בישובים מוחלשים עם הישגים נמוכים בחינוך

פתרון תקציבי לכ-5,000 תלמידים עם צרכים מיוחדים שהוזנחו על ידי המשרד בחופש הגדול

יוקם צוות לבחינת מנגנון של תקצוב דיפרנציאלי בתיכונים, שייתן העדפה תקציבית מתקנת לתלמידים בישובים מוחלשים

שר האוצר משה כחלון ושר החינוך נפתלי בנט

תקציב משרד החינוך יגדל ב-4.7 מיליארד שקל בשנים 2017-2018, ויסתכם בסכום שיא של 57 מיליארד שקל ב-2018 - כך עולה מתקציב המדינה שאושר הבוקר (ו') בממשלה. עם זאת, יחד עם תקציב ההשכלה הגבוהה והוצאות הפנסיה של המורים, תקציב החינוך הוא התקציב הגדול ביותר מבין כל משרדי הממשלה, כולל תקציב הביטחון - ומסתכם ב-72 מיליארד שקל.

במקביל, הוחלט לבצע קיצוצים בתוכניות אחרות של המשרד בכ-565 מיליון שקל, שיבואו לידי ביטוי בעיקר באמצעות קיצוץ של 100 מיליון שקל בתוכנית הצהרונים המיושמת בפריפריה, אך עדיין לא ברור כיצד הקיצוץ ישפיע על תפעול התוכנית בשטח. בהצעת התקציב המקורית של משרד האוצר, הוצע דווקא לבצע התייעלות בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה בתקציב המשרד, אך לאחר הדיונים בין השרים, הוחלט דווקא להגדיל את תקציב המשרד באופן משמועתי ולדחות בשלב זה את ההצעה לבצע התייעלות בתקציב המשרד.

משרד החינוך מממן כיום כ-400 תוכניות לימוד ומתקשר מדי שנה עם אלפי ספקים פרטיים, חלק גדול מהם בפטור ממכרז - ולא מפקח כראוי על התועלת והשימושים בתקציב. לכן, הוצע להגביל את הגידול בתקציבו בכל שנה כדי לבצע במשרד התייעלות ובחינה של סדר העדיפות. באחרונה פורסם כי בעקבות הצעת האוצר יפוטרו אלפי מורים - אך הנושא כלל לא עלה לדיון ולא היתה תוכנית כזאת. משרד החינוך היה יכול להימנע בכל מקרה מתוכנית כזו אם היה מקצץ למשל במטה המשרד ובתוכניות לימוד שאינם מיושמות.

בדיונים שנערכו אתמול סוכם על המשך תקצוב של תוכניות שהציג שר החינוך, נפתלי בנט, עם כניסתו לתפקיד: הפחתת מספר התלמידים בכיתות לעד 34 תלמידים ותוספת תקציב להמשך יישום התוכנית לתגבור הלומדים חמש יחידות מתמטיקה ובאנגלית, בהיקף של 50 מיליון שקל. כמו כן, הוחלט להמשיך ליישם חלק מהתוכניות שהציג קודמו בתפקיד, שי פירון, ולהמשיך להטמיע את תוכנית "הלמידה המשמעותית".

תוכניות חדשות ומשמעותיות בחינוך

תוספת התקציב שסוכמה צפויה לממן תוכניות חדשות ומשמעותיות במערכת החינוך. לראשונה, כפי שפורסם ב-TheMarker, סוכם להקים צוות שייבחן גיבוש תקציב דיפרנציאלי לבתי הספר התיכונים. לפי ההצעה המקורית של משרד האוצר, לראשונה תלמידים בבתי ספר תיכונים מוחלשים יקבלו תקציב גבוה ב-50% מתלמידים בבתי הספר המבוססים ביותר. ראשי הרשווית המקומיות המבוססות התנגדו להצעה ולבסוף הוחלט להקים צוות שייבחן את יישומה לקראת שנת הלימודים שתפתח ב-2017.

בנוסף, הוסכם להקצות תקציבים לבניית 17 אלף כיתות לימוד חדשות בחמש השנים הקרובות, כדי לנסות וללהילחם בצפיפות החמורה בכיתות הלימוד בישראל.

כ-155 מיליון שקל מהתוספות יוקצו לתגבור חוגים וחינוך לא פורמלי בקרב תלמידי הפריפריה, תלמידים ערבים ותלמידים חרדים. בין היתר, התקציב בנושא זה כולל תוכנית בשם "חוג לכל ילד", וייתכן כי יתקיימו דיונים על הרחבת התוכנית גם למגזרים נוספים. במקור, כפי שפורסם ב-TheMarker, ביקש משרד האוצר להקצות 500 מיליון שקל לצורך מטרה זו על חשבון שעות הלימוד של תלמידי בתי הספר, אך בשלב זה הוחלט להקטין את התקציב המיועד לכך ולדון במקור התקציבי המיועד לו.

בית ספר בנצרת. יותר כסף לפריפריהצילום: איציק בן מלכי

אחת התוכניות המעניינות שסוכמו בדיוני התקציב נקראת "מיקוד ישובי", והיא תחל לפעול כפיילוט במערכת החינוך. במסגרת התוכנית, צוות מטעם משרד החינוך יתמקד ביישוב חלש שהישגי תלמידיו נמוכים, ישקיע משאבים ויבצע שינויים כדי לשפר את המצב.

בשורה נוספת בתקציב נוגעת להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. כפי שפורסם ב-TheMarker, בשנת הלימודים הנוכחית זנח משרד החינוך כ-5,000 תלמידים עם צרכים מיוחדים והותיר אותם לפתע במהלך החופש הגדול ללא הטיפולים שקיבלו במהלך השנה, ללא ארוחות וללא מסגרת. לאחר מאבק של שנים רבות של הורים לילדים בנושא, סוכם אתמול על תקציב להארכת שנת הלימודים בחינוך המיוחד, שכלל הנראה תתן מענה לילדים.

תוספת התקציב כוללת גם תוכנית להגדלת העצמאות של מנהלי בתי הספר כדי לאפשר סיוע מוגבר לתלמידים מתקשים ובעלי רקע כלכלי חלש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"