לא רק בגרות: זה מה שבאמת קורה בבתי הספר התיכונים בישראל

נתונים ראשונים מסוגם שפירסם משרד החינוך מלמדים על המציאות השוררת בתוך בתי הספר - וגם בליבם של התלמידים

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר תיכון בירושלים ב-2013
בית ספר תיכון בירושלים ב-2013צילום: מיכל פתאל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך פירסם היום (שני) את "התמונה החינוכית" - אוסף נתונים על בתי הספר התיכוניים בישראל והישגי התלמידים. עד היום פירסם המשרד מדי שנה רק את שיעור הזכאות לבגרות, הנמוך יש לומר, אולם השנה - אולי בניסיון להפחית ממשמעות הזכאות הנמוכה על התלמידים ועל הכלכלה והחברה הישראלית - צורפו נתונים נוספים אודות הנעשה בבתי הספר התיכוניים על 369 אלף תלמידיהם - על האקלים, שיעור האלימות, מעורבותם החברתית של התלמידים ויחסם של המורים כלפיהם.

אלימות, סחיטה באיומים וחרמות

כ-25 אלף תלמידי תיכון היו מעורבים בשנה שעברה באירועי אלימות בין כותלי בית הספר - בחלקם אלימות קשה. שיעור האלימות בבתי הספר לא השתנה בשנים האחרונות ונותר באותה רמה: ב-2015 כ-7% מכלל התיכוניסטים דיווחו על מעורבות באלימות, בדומה לשיעור ב-2013, ונמוך רק באחוז משיעורם ב-2014, אז הוא הסתכם ב-8%.

ב-2015, 5% מתלמידי התיכון העידו שקיבלו "מכות חזקות", ושיעור דומה של תלמידים דיווחו כי נעשה נגדם שימוש פוגעני בחפץ או על חרם שהוטל עליהם בידי חבריהם. 15% מהתלמידים דיווחו על דחיפות, 4% על סחיטה באיומים מצד עמיתיהם ו-5% העידו על איומים שהופנו כלפיהם. יודגש כי מדובר בממוצע הכללי של תלמידי בתי הספר, ובחלק מהמקרים שיעור האלימות גבוה באופן משמעותי.

מנגד, 54% מתלמידי התיכון דיווחו כי בית הספר מעודד מעורבות חברתית (לעומת 38% בלבד ב-2013), ו-72% אמרו כי בית הספר עושה מאמצים לקידום סובלנות כלפי האחר והשונה ויחס מכבד - הן בין התלמידים לבין עצמם, והן מצד המורים וצוות בית הספר כלפי התלמידים.

תלמידי בית ספר תיכון

63% מהתלמידים: למורים לא אכפת מאיתנו

בדומה למצב ב-2013, רק 42% מתלמידי התיכון דיווחו על קרבה ואכפתיות השוררת בינם לבין מוריהם, התלמידים נשאלו, בין היתר, אם הם חשים שלמורים שלהם חשוב לדעת איך הם מרגישים. רק 37% השיבו בחיוב, ושיעור דומה טענו שלמורים אכפת מהם גם מעבר לשעות הלימודים. כלומר, רוב התלמידים חשים שהמורים לא מעוניינים ברגשותיהם. בנוסף, רק רבע מהתלמידים אמרו כי הם חשים בנוח לדבר עם המורה כשעצוב להם.

56% מהתלמידים - לא נהנים מהלימודים או מכירים בחשיבותם

רק 44% מהתלמידים נהנים מהלימודים בתיכון ושיעור דומה (46%) מרגיש סקרנות ועניין בלמידה. רק מחצית מהתלמידים חושבים שהחומר שלמדו בבית הספר התיכון יעזור להם גם מחוץ לבית הספר. בנוסף, רק כמחצית מהתלמידים התיכון (52%) ציינו שבית הספר שלהם שם דגש על פיתוח שיטות הוראה, למידה והערכה, ושיעור דומה (54%) אמרו שבית הספר שם דגש על פיתוח תחושת המסוגלות והסקרנות ו.

ובכל זאת, קצת בגרות

בשנת 2015 נרשם גידול בשיעור הזכאות לבגרות והוא עלה ל-56% בקרב שכבת גיל 17 - עלייה מרשימה בהשוואה לשיעור של 52.7% בשנת הלימודים הקודמת. אך למרות זאת, קרוב למחצית מבני הנוער בישראל לא יסיימו את התיכון עם תעודת בגרות, או לא יסיימו אותו כלל. בנוסף, שיעור הנשירה מהתיכון עלה ל-1.4% מכלל התלמידים לעומת 1.2% בשנת הלימודים הקודמת, וזאת מבלי שלוקחים בחשבון את תלמידי המגזר החרדי, תלמידי מגזר ירושלים והתלמידים המופנים לחינוך המקצועי - קבוצות שהכללתן בנתונים הייתה מזניקה את שיעור הנשירה.

בנוסף, נרשם גידול מרשים בשיעור הזכאות לתעודת בגרות מצטיינת - 7.1% מהזכאים לבגרות בקרב תלמידי י"ב ב-2015 לעומת 5.7% ב-2013. מדובר על כ-7,700 תלמידים בעלי 30 יחידות לימוד בבגרות, לפחות 4 יחידות לימוד במתמטיקה וממוצע של 90 לפחות, או בעלי 25 יחידות לימוד בבגרות, שלמדו חמש יחידות לימוד במתמטיקה וממוצע הבגרות שלהם הוא 95 לפחות.

משרד החינוך הודיע כי בשנת הלימודים הבאה יופחתו הקרטריונים המזכים בתעודת בגרות מצטיינת, כך שיכללו דרישה ל-4 יחידות במתמטיקה בלבד לצד חמש יחידות לימוד באנגלית, וממוצע ציונים של 90 ומעלה. עם זאת, התעודה תותנה בהשתתפות התלמיד בתוכנית למעורבות חברתית.

רק 10% סיימו עם 5 יחידות במתמטיקה

בעקבות מאמצי משרד החינוך נרשמה בשנת הלימודים הקודמת עלייה מתונה בקרב המסיימים לימודי חמש יחידות במתמטיקה - 10.4% מכלל מסיימי י"ב לעומת 9.5% ב-2014, ו-9% ב-2013. רוב תלמידי התיכון עדיין נבחנים במתמטיקה ברמה הבסיסית של 3 יחידות לימוד, רמה שמקשה עליהם להשתלב בחוגים היוקרתיים והמבוקשים בהשכלה הגבוהה. באנגלית המצב טוב יותר, כאשר ב-2015 נבחנו כ-32% ברמה של חמש יחידות אנגלית, בהשוואה ל-28.7% ב-2013.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל