אושר בקריאה ראשונה: ביטול לימודי ליבה לחרדים; "פיגוע קטלני למשק הישראלי"

ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לביטול החוק ■ יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי: "תהליכים שבכפייה לא יצלחו"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

הכנסת אישרה היום בקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול חובת לימודי ליבה במוסדות החרדיים המתוקצבים. 37 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה ו-33 התנגדו לו. יש לציין כי למרות ביטול החוק, חובת לימודי הליבה בכל מוסדות החינוך נותרה בעינה אך עדיין לא קיים מנגנון אכיפה כלפי מוסדות שאינם ממלאים אותה.

רוב התלמידים החרדים לא לומדים לימודי ליבה באופן מלא גם היום. בנוסף, ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לביטול החוק. החוק התייחס למוסדות "הפטור" החרדים, בהם לומדים כ-55 אלף תלמידים שאינם לומדים את לימודי הליבה באופן מלא, ולא לשאר המוסדות החרדים בהם לומדים כ-350 אלף תלמידים - שאינם מלמדים את לימודי הליבה באופן מלא למרות שגם הם מחויבים בכך.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, אמר כי בעקבות החוק שנחקק ב-2013 "אף מוסד פטור לא החל ללמד את מקצועות הליבה. מדובר בקבוצה קטנה שגם אם משרד החינוך ייקח להם את סמל המוסד הם לא ילמדו את מקצועות הליבה. תהליכים שבכפייה לא יצלחו". ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר כי החוק שיבוטל מתייחס בכל מקרה ל"1.8% תלמידים מתוך מערכת החינוך הכללית ול-10% ממערכת החינוך החרדית".

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר בדיון בוועדת החינוך כי "מדינת ישראל מתנערת מהאחריות שלה כלפי הציבור שרוצה להשתלב. הציבור החרדי משווע לתעסוקה ייחודית. הוא רוצה לצאת מהעוני אבל אם לא נבנה עבורם את היסודות המינימליים אנחנו נעשה להם עוול".

הגידול המרשים במספר הישיבות התיכוניות החרדיות בעשור האחרון התרחש כמעט ללא מפריעצילום: AP

מחוץ לחדר הוועדה, התגובות על ביטול החוק היו קשות יותר. הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אמר כי "המחטף להעברת החוק במהירות בזק, שהחל כבר בימים הספורים שהוקצבו לתגובת הציבור לתזכיר הצעת החוק, התקיים אך ורק בגלל האיום של גפני וחבריו להפיל את הממשלה אם לא יועבר החוק לפני סיום מושב הכנסת השבוע.

"הדבר היחידי שמעניין את הקואליציה הממשלתית עכשיו הוא להעביר את החוק במהירות כחלק מן התשלום עבור קולות המפלגות החרדיות, וזאת בלא עניין או רצון להאזין לביקורות החריפות של כל מומחי הכלכלה והציבור הרחב, אשר אומרים את מה שהממשלה לא רוצה לשמוע: החוק מבשר פיגוע קטלני למשק הישראלי וחוסר אחריות לאומי".

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר כי "החלטת הממשלה היא אבסורדית. מצד אחד המדינה מייצרת, ובצדק רב, מסלולים, שתפקידם להתמודד עם טעויות היסטוריות, לשילוב הסטודנטים החרדים ומשקיעה באותם מסלולים מאות מיליוני שקלים. מהצד השני אותה ממשלה יוצרת חסמים בקרב אותה אוכלוסייה בדיוק ומרחיקה מהסטודנטים העתידיים את ההזדמנות ללמוד לתואר אקדמי ולהשתלב בשדה המחקר ובשוק התעסוקה."

החוק לחיוב לימודי ליבה שנדון בוועדה, נחקק ב-2013 על ידי שרי החינוך והאוצר לשעבר שי פירון ויאיר לפיד אך הוא מעולם לא נאכף, בדיוני התקציב שנערכו בסוף 2014 שרי החינוך והאוצר ביקשו לדחות את יישום החוק ל-2018 במסגרת חוק ההסדרים, כדי להעביר את האחריות על יישומו לממשלה הבאה, אך בסופו של דבר חוק ההסדרים לא אושר בשל הקדמת הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, שתגיעו ליעד עם המזוודה זה "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה