אושר בקריאה ראשונה: ביטול לימודי ליבה לחרדים; "פיגוע קטלני למשק הישראלי"

ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לביטול החוק ■ יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי: "תהליכים שבכפייה לא יצלחו"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

הכנסת אישרה היום בקריאה ראשונה את הצעת החוק לביטול חובת לימודי ליבה במוסדות החרדיים המתוקצבים. 37 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה ו-33 התנגדו לו. יש לציין כי למרות ביטול החוק, חובת לימודי הליבה בכל מוסדות החינוך נותרה בעינה אך עדיין לא קיים מנגנון אכיפה כלפי מוסדות שאינם ממלאים אותה.

רוב התלמידים החרדים לא לומדים לימודי ליבה באופן מלא גם היום. בנוסף, ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לביטול החוק. החוק התייחס למוסדות "הפטור" החרדים, בהם לומדים כ-55 אלף תלמידים שאינם לומדים את לימודי הליבה באופן מלא, ולא לשאר המוסדות החרדים בהם לומדים כ-350 אלף תלמידים - שאינם מלמדים את לימודי הליבה באופן מלא למרות שגם הם מחויבים בכך.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, אמר כי בעקבות החוק שנחקק ב-2013 "אף מוסד פטור לא החל ללמד את מקצועות הליבה. מדובר בקבוצה קטנה שגם אם משרד החינוך ייקח להם את סמל המוסד הם לא ילמדו את מקצועות הליבה. תהליכים שבכפייה לא יצלחו". ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) אמר כי החוק שיבוטל מתייחס בכל מקרה ל"1.8% תלמידים מתוך מערכת החינוך הכללית ול-10% ממערכת החינוך החרדית".

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר בדיון בוועדת החינוך כי "מדינת ישראל מתנערת מהאחריות שלה כלפי הציבור שרוצה להשתלב. הציבור החרדי משווע לתעסוקה ייחודית. הוא רוצה לצאת מהעוני אבל אם לא נבנה עבורם את היסודות המינימליים אנחנו נעשה להם עוול".

הגידול המרשים במספר הישיבות התיכוניות החרדיות בעשור האחרון התרחש כמעט ללא מפריעצילום: AP

מחוץ לחדר הוועדה, התגובות על ביטול החוק היו קשות יותר. הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אמר כי "המחטף להעברת החוק במהירות בזק, שהחל כבר בימים הספורים שהוקצבו לתגובת הציבור לתזכיר הצעת החוק, התקיים אך ורק בגלל האיום של גפני וחבריו להפיל את הממשלה אם לא יועבר החוק לפני סיום מושב הכנסת השבוע.

"הדבר היחידי שמעניין את הקואליציה הממשלתית עכשיו הוא להעביר את החוק במהירות כחלק מן התשלום עבור קולות המפלגות החרדיות, וזאת בלא עניין או רצון להאזין לביקורות החריפות של כל מומחי הכלכלה והציבור הרחב, אשר אומרים את מה שהממשלה לא רוצה לשמוע: החוק מבשר פיגוע קטלני למשק הישראלי וחוסר אחריות לאומי".

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר כי "החלטת הממשלה היא אבסורדית. מצד אחד המדינה מייצרת, ובצדק רב, מסלולים, שתפקידם להתמודד עם טעויות היסטוריות, לשילוב הסטודנטים החרדים ומשקיעה באותם מסלולים מאות מיליוני שקלים. מהצד השני אותה ממשלה יוצרת חסמים בקרב אותה אוכלוסייה בדיוק ומרחיקה מהסטודנטים העתידיים את ההזדמנות ללמוד לתואר אקדמי ולהשתלב בשדה המחקר ובשוק התעסוקה."

החוק לחיוב לימודי ליבה שנדון בוועדה, נחקק ב-2013 על ידי שרי החינוך והאוצר לשעבר שי פירון ויאיר לפיד אך הוא מעולם לא נאכף, בדיוני התקציב שנערכו בסוף 2014 שרי החינוך והאוצר ביקשו לדחות את יישום החוק ל-2018 במסגרת חוק ההסדרים, כדי להעביר את האחריות על יישומו לממשלה הבאה, אך בסופו של דבר חוק ההסדרים לא אושר בשל הקדמת הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה