בנט מבטל עוד קייטנות מסובסדות - ההורים והתלמידים משלמים את המחיר

משרד החינוך מציג: 20 שנה של תוכניות לא ממומשות ■ מחוק יום חינוך ארוך ועד ביטול הקייטנות המסובסדות - לאן נעלמות התוכניות הגרנדיוזיות שאמורות להקל על התלמידים, ההורים והמורים?

ליאור דטל
ליאור דטל
בנט
בנטצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל
ליאור דטל

מחאת ההורים נגד מחיריהן המופקעים של הקייטנות לחופש הגדול אינה מרשימה, כנראה, את הממשלה: לאחר שבמארס הוחלט על ביטול הקייטנות המסובסדות לתלמידי כיתות ג-ד', כעת מתברר כי המשרד ביטל גם את התוכנית לקייטנות מסובסדות לכיתות ה'־ו' ולגני הילדים - ודוחה את ביצועה למועד בלתי ידוע.

תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול" יצאה לדרך ביוזמת שר החינוך דאז, שי פירון, ויועדה בתחילה לבוגרי כיתות א'-ב' בלבד. ב-2015 אמורה היתה התוכנית להתרחב ולכלול גם את כיתות ג'-ד', אך הדבר נדחה בשל הקדמת הבחירות.

בקיץ הקרוב תוכננה הרחבת התוכנית (שבוצעה באופן חלקי) לגני הילדים ולכיתות ה' - אך במארס פורסם ב"הארץ" כי משרד החינוך החליט לדחות את ההרחבה ולהמשיך להפעיל את הקייטנות עבור תלמידי כיתות א'-ב' בלבד.

משמעות הדבר היא שגם השנה לא יקבלו הורים לכ-900 אלף ילדים בישראל את הסיוע לימי החופש הגדול, שהובטח להם לפני שנתיים. ממשרד החינוך נמסר כי הרחבת התוכנית תיבחן שוב בדיוני התקציב הבאים.

קייטנות לחרדים - ולא ליישובים המוחלשים

משרד החינוך החליט לבטל את הקייטנות לכיתות ג'־ד' ביישובים המוחלשים בפריפריה - אך במקביל יממן המשרד ב-50 מיליון שקל בשנה קייטנות לכיתות א'-ב' בבתי הספר החרדיים, שלא נכללו בתוכנית בתקופת השר פירון משום שאינם חלק ממערכת החינוך הציבורית. עם זאת, ולמרות ביטול התוכנית בפריפריה, המשרד מתכנן ליישם את התוכנית בכיתות א'־ב' גם בשדרות וביישובי עוטף עזה.

עלות התוכנית כולה מוערכת בכ-225 מיליון שקל בשנה, שמתוכם מועברים כ-50 מיליון שקל לקייטנות בבתי הספר החרדיים ובבתי ספר פרטיים נוספים. המשך יישומה בכיתות ג'-ה' ובגני הילדים דורש תוספת תקציבית של כ-350 מיליון שקל בשנה- כך שהעלות הכוללת תגיע לכ-575 מיליון שקל בשנה.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בתגובה כי החליט לדחות את המשך יישום תוכנית הקייטנות של קודמו בתפקיד, כדי להקצות תקציבים לתוכנית להפחתת מספר התלמידים בכיתות א'. ואולם, גם התוכנית להפחתת הצפיפות בכיתות א' היא למעשה תוצאה של דחיית החלטת הממשלה מ-2008 להפחית את מספר התלמידים בכל כיתות הלימוד ל-32 תלמידים בלבד.

מכריזים על תוכנית - בלי תקציב רב־שנתי

קייטנה בבית ספר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

ההחלטה לדחות את יישומה המלא של תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול" התקבלה בתום מסע לחצים פוליטיים ותקציביים.

זאת אינה תופעה חדשה בממשלה בכלל ובמשרד החינוך בפרט: ב-1997 חוקקה הממשלה בראשות בנימין נתניהו את חוק יום חינוך ארוך, שקבע רף מינימלי של 41 שעות שבועיות לבתי הספר. לפי החוק, ארבעה ימי לימודים יכללו שמונה שעות לימוד לפחות; אחד מימות השבוע יכלול 5 שעות לימוד; וביום שישי - ארבע שעות.

חוק זה לא יושם במלואו מעולם. יישומו המלא נדחה בחוק ההסדרים ל-1999 ובחוקי המדיניות הכלכלית ב-2004 ו-2005. ב-2010 הצביעה ועדת החינוך של הכנסת, שוב בממשלה בראשות בנימין נתניהו, על דחיית יישומו המלא של חוק יום חינוך ארוך עד 2015. 
הסיבה: עלות של 1.1 מיליארד שקל בשנה. מאז 2010 התחלפו שלושה שרי חינוך - אך לא ראש ממשלה - והחוק עדיין מחכה.

ב-2008 החליטה הממשלה בראשות אהוד אולמרט להקטין את הצפיפות בכל כיתות הלימוד, ולהגביל את מספר התלמידים ל-32 בכיתה - אך גם ביצועה של החלטה זו נדחה. ב–2012 הוחלט לסבסד את הצהרונים במוסדות חינוך כתחליף לחוק יום חינוך ארוך, במקביל ליוזמת קיצור החופש הגדול של שר החינוך דאז, גדעון סער. ב-2013 בוטלו שתי התוכניות על ידי שר החינוך שר פירון, שיזם במקומן את "בתי הספר של החופש הגדול". אלא שפירון ושר האוצר דאז, יאיר לפיד, לא דאגו לאשר את התוכנית בממשלה, לחוקק אותה בחוק או אפילו להסדיר עבורה תקציב רב־שנתי.

לאחר הבחירות האחרונות דחה שר החינוך בנט בחמש שנים נוספות גם את יישומה המלא של תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול" - וגם את החלטת הממשלה להקטין את הצפיפות בכל הכיתות. בינתיים בנט מתכנן ליישם את הפחתת הצפיפות בכיתות א' בלבד, אך גם כאן הדבר תלוי בתהפוכות הממשלתיות והמשרדיות.

בפועל, לא יישמו ממשלות ישראל אף אחת מהתוכניות הגדולות שהבטיחו להורים ולתלמידים ב-20 השנים האחרונות.

"הממשלה עשתה הצגה עבור ההורים"

בעקבות דחיית יישום תוכנית הקייטנות פתח פורום ועדי ההורים היישוביים בצעדי מחאה, שכוללים בשלב זה הפגנות שנערכות בעשרות בתי ספר ברחבי הארץ וגם שיבוש חלקי של הלימודים.

"מחירי הקייטנות מרקיעים שחקים ומסתכמים באלפי שקלים", אמר פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים וחבר פורום ועדי ההורים היישוביים. "הממשלה עשתה הצגה עבור ההורים על פתרון בנושא הצפיפות בכיתות, ופתרה עבורם מצוקה אחת - אבל בעצם החליפה אותה במצוקה אחרת, באמצעות ביטול הקייטנות. התחושה של ההורים היא שמשחקים בנו".

מלשכת שר החינוך נמסר: "השר בנט החליט לתת בראש ובראשונה מענה לשתי הבעיות החריפות ביותר במערכת החינוך: צמצום מספר התלמידים בכיתה והוספת סייעת שנייה בגני הילדים. בעיות אלה סבלו מהזנחה וחוסר מענה במשך שנים רבות. בחופשת הקיץ הקרובה יוכלו תלמידי כיתות א'-ב' ליהנות ממסגרת חינוכית בעלות בסיסית בלבד. בשדרות וביישובי עוטף עזה יסבסד המשרד פעילויות מהגן ועד כיתה ו', ואנו מקווים שנוכל להרחיב את הפרויקט החשוב הזה בשנה הבאה לכל ילדי ישראל.

"פרויקט הקיץ אף הורחב לאלפי ילדים חרדיים בכיתות א'-ב', שמסיבה לא ברורה ובהנחיית שר האוצר דאז, לפיד, ושר החינוך, פירון, לא נכללו במסגרות הקיץ. השר בנט הנחה את משרד החינוך לתקן את האפליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן