תגלית: מיליארד שקל לסיורי תלמידים יהודים מחו"ל

התורם הגדול ביותר לתגלית: שלדון אדלסון, חברו של ראש הממשלה, שלדון אדלסון ■ התקציב מועבר לחברה שמפעילה אותו ללא מכרז

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

תחום: מניעת התבוללות וחיזוק הקשר של צעירים יהודים לישראל

מספק שירותים בעיקר ל: משרד ראש הממשלה

היקף התקשרות ב–2010–2015: 942 מיליון שקל

מספר התקשרויות ב–2010–2015: 7

צילום: תגלית

מאז שזכתה תוכנית תגלית לככב בסדרת מערכונים בארץ נהדרת, היא נהפכה למוכרת כמעט בכל בית בישראל. אבל לא בטוח שקהל הצופים, שחיבב את הדמויות במערכונים, היה צוחק אם היה יודע כמה כסף זרם מכיס משלם המיסים לטובת התוכנית.

כ–942 מיליון שקל העביר ב–5 השנים האחרונות משרד ראש הממשלה לחברת זכות מלידה בינלאומית, המפעילה את תוכנית תגלית, שמעולם לא נבחרה במכרז. התורם הפרטי הגדול ביותר לתוכנית הוא שלדון אדלסון, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אדלסון ואשתו מרים היו אורחי הכבוד בכמה מהאירועים שערכה תגלית בישראל.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי בכל שנות פעילות התוכנית, אף חברה אחרת לא הציעה ליישם אותה במקום חברת זכות מלידה. נזכיר כמובן, למי ששכח, שלא נערך מכרז.

זכות מלידה היא חברה לתועלת הציבור ללא מטרת רווח, שהוקמה לצורך תפעול תוכנית תגלית בישראל. התוכנית היא מיזם משותף של תורמים פרטיים ושל הממשלה, שמטרתו מניעת התבוללות בקרב צעירים יהודים בחו"ל וחיזוק הקשר שלהם לישראל, על ידי מימון מסע בן 10 ימים בארץ. תוכנית תגלית נוסדה על ידי אנשי העסקים האמריקאים מייקל סטיינהארדט וצ'רלס ברונפמן, שעם תורמים נוספים כמו איש העסקים רון לאודר החליטו לממן את התוכנית, על פי יוזמה של שר החוץ לשעבר, יוסי ביילין. בשנה שעברה דווח כי אדלסון תרם לארגון 40 מיליון דולר ב–2015.

צילום: רויטרס

ב–2010 החליטה ממשלת נתניהו להגדיל את תקציב התוכנית כדי להרחיב את היקפה, והחל ב–2013 תקציבה השנתי מהממשלה מסתכם בכ–142 מיליון שקל. בישיבת הממשלה שהתקיימה בתחילת השנה הוחלט לתקצב את התוכנית ב-284 מיליון שקל נוספים בשנתיים הקרובות. שכרו של מנכ"ל תגלית, גידי מרק, היה ב-2014 לפי דו"חות החברה 670.6 אלף שקל (ברוטו) - כ–55 אלף שקל בחודש. בנוסף, עלות שכרו כללה תשלומים נוספים בסך 231.7 אלף שקל.

למרות הסכום העצום שהושקע בה, זו לא התוכנית היחידה שהמדינה מממנת לצורך מניעת התבוללות וחיזוק הקשר עם ישראל. המדינה מתקצבת תוכנית דומה בשם מסע, שהתחילה ב–2004 ובמסגרתה מגיעים לארץ צעירים יהודים לתקופה של סמסטר לימודים עד שנה (153 מיליון שקל ב–5 השנים האחרונות). באחרונה ביקש משרד ראש הממשלה להגדיל את היקף ההתקשרות עם החברה הבת של הסוכנות המפעילה את מסע ל–125 מיליון שקל ב–2016 לבדה. במקביל, משרד ירושלים והתפוצות התקשר ב–20 מיליון שקל עם ארגון JWRP ממרילנד, ארה"ב, להבאת אלפי נשים יהודיות מארה"ב לסיור בישראל לצורך "חיזוק הקשר עם ישראל ומניעת התבוללות".

משרד ראש הממשלה: "למשרד אין קשר לתרומות"

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "למשרד אין קשר לתרומות שמעניקים תורמים לפרויקט, והן מועברות ישירות לחברה שמפעילה את תגלית. פרויקט תגלית מנוהל באמצעות ועדת היגוי שבה שותפים הממשלה, נציגי הסוכנות היהודית, התורמים והקהילה בתפוצות, שבמסגרתה דנה הממשלה במדיניות הפרויקט עם כל אחד מהשותפים. אין לתורם כזה או אחר השפעה על תקצוב הפרויקט, שכן הוא נקבע על ידי החלטת הממשלה, או על אופי ההתקשרות עם זכות מלידה הבינלאומית, שהיא חברה לתועלת הציבור.

"הפרויקט מבוקר הן באמצעות המשרד והן על ידי רו"ח חיצוני. ב–2014 ביצע מבקר המדינה סקר של הפרויקט, כדי להחליט אם יש מקום לביצוע ביקורת מטעמו, והחליט שאין מקום לכך.

"ההתקשרות עם החברה נעשית בהתאם לחוק חובת המכרזים, ובמסגרת זו מתפרסמת הכוונה להתקשר עם החברה כל שנתיים באתר של החשב הכללי. כל חברה שחושבת שהיא עומדת בתנאי ההתקשרות יכולה להגיש בקשה. בכל שנות הפרויקט אף חברה אחרת לא הגישה את מועמדותה".

מתגלית נמסר: "תגלית הוא הפרויקט הציוני המצליח ביותר בעולם. במסגרת הפרויקט השתתפו עד היום יותר מחצי מיליון צעירים יהודים בסיור חינוכי חינם בן 10 ימים בישראל. ב-16 שנות פעילותו הצליח הפרויקט לבצע מהפך בהתייחסותם של צעירי התפוצות לישראל, והוכיח את עצמו ככלי היעיל ביותר לקירוב צעירים וסטודנטים יהודים מהתפוצות לישראל, ובירידה משמעותית בהתבוללות המאיימת על קיומו של העם היהודי בתפוצות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?