במחאה על שיטת התקצוב החדשה: שביתת אזהרה במכללות הטכנולוגיות

המכללות הטכנולוגיות הכריזו על שביתת אזהרה שתתקיים ביום ראשון הבא ■ יו"ר פורום המכללות: "משרד הכלכלה הזניח את המכללות, לא הקצה משאבים במשך שלושה עשורים"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

המכללות הטכנולוגיות, בהן לומדים כ-28 אלף סטודנטים, יפתחו ביום ראשון הבא (17 בינואר) בשביתת אזהרה בת יום אחד במחאה על אופן תקצובן על ידי משרד הכלכלה.

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל הודיעה על תמיכתה בשביתת המכללות, ועל הצטרפותה לקריאת המכללות לממשלה ליצור רפורמה מקיפה ארוכת טווח שתשווה בין התנאים של הסטודנטים ההנדסאים לאקדמאים. עוד הודיעה על קיום הפגנה ביום השביתה בשעה 10:00 מחוץ לישיבת הממשלה.

מיו"ר אגודת הסטודנטים במכללה הטכנולוגית באר שבע, דני כפרי, נמסר כי "השביתה היא עליית מדרגה הכרחית במאבק המשותף שלנו, הסטודנטים, ושל המכללות, למען תקצוב הוגן ולהשוואת תנאיהם וזכויותיהם של הסטודנטים ההנדסאים לאלו של חבריהם האקדמאים. במשך שנים רבות מדי מבטיחים שהשינוי המיוחל יגיע ואין אף שינוי בשטח. שלושה שרי כלכלה התחלפו ותמיד נושא החינוך הטכנולוגי מוזנח חרף ההבטחות היפות של הפוליטיקאים. אסור שהפגיעה הזו תימשך. העלייה הגדולה בשנות ה-90 הביאה הנדסאים רבים למשק הישראלי, אך כעת הם צפויים לפרוש לגמלאות והמשק עלול למצוא את עצמו תוך שנים ספורות במחסור קריטי בהנדסאים בעלי מקצוע בהיקף של אלפי משרות בכל התחומים, מהנדסאי מים ועד הנדסאי מכונות והנדסאי הגרעין".

לאחר חשיפת דו"ח מבקר המדינה מ-2008, ממנו עלה כי רק כ-40% בממוצע מיוצאי המכללות הטכנולוגיות עוברים את הבחינות החיצוניות שדורש משרד הכלכלה ומקבלים דיפלומה, הוחלט במשרד כי החל משנת הלימודים תשע"ב יתוקצבו המכללות רק עבור התלמידים שקיבלו תעודה בפועל, ולא עבור כל סטודנט שהתחיל את לימודיו. מנגד, טוענות המכללות כי אופן התקצוב הזה פוגע בהן ואינו מתחשב בצורכיהן.

מכללת ספירצילום: אליו הרשקוביץ

בימים אלה מתקיימות שיחות בין המכללות לבין משרדי האוצר והכלכלה "שעוד לא הניבו התקדמות". בשל כך, החליט פורום המכללות הטכנולוגיות לפתוח בעיצומים, במסגרתם תתקיים שביתת אזהרה בת יום אחד.

המכללות דורשות לתקן את נוסחת התקצוב בהסכם, להאריך את רשת הביטחון ולקבל תקציב חירום בגובה של 200 מיליון שקל לשנתיים הקרובות. כמו כן, הן מבהירות כי קיים חשש אמיתי וכבד שבמצב העניינים הנוכחי - פתיחת סמסטר ב' נמצאת בסכנה.

ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, אמרה כי "משרד הכלכלה הזניח את המכללות, לא הקצה משאבים במשך שלושה עשורים, מפלה את הסטודנטים ההנדסאים בתנאים ובמועדי בחינות בלתי אפשריים. המשרד בחר לשנות את נוסחת התקצוב בזמן הסתגלות מוגבל מאוד, ללא התאמות פדגוגיות מקצועיות שנדרשו בהסכם, ומבלי לבחון את המודל לאורך זמן. בכך, הסכם זה שהיה אמור להבטיח את קיום המכללות עד למהלך רפורמה מלאה בהשכלה הטכנולוגית - כשל".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "משרד הכלכלה והתעשייה רואה חשיבות ואחריות גדולה בתפקידו כממונה על לימודי ההנדסאים בישראל. המשרד פועל לקדם את ההכשרה בתחום, לרבות באמצעות תוספת משאבים. בהתאם לכך, סיכם המשרד לפני כשנתיים וחצי, עם משרד האוצר והמכללות, על תוספת משאבים רב שנתית בהיקף של 108 מיליון שקל. אנו עושים מאמצים להמשיך ולחזק את המכללות, גם בהיבט התקציבי, ולשם כך פנינו למשרד האוצר בכדי שיקצה משאבים נוספים לטובת מערכת משמעותית זו ואנו ממתינים להתייחסותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב