בנט נכנע לחרדים: יחליף את מנהל המחוז שניסה למנוע שחיתות ואפליה

מנהל המחוז החדש יהיה אחראי של תקציבים בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל בשנה ■ מקור במשרד החינוך: "מפקחים שקשרו את גורלם בשירות הציבורי רועדים מפחד בעקבות ההחלטה" ■ זהבה גלאון: "בנט- תתבייש"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך נכנע ללחצי החרדים - ופירסם מכרז להחלפת מנהל המחוז החרדי, מאיר שמעוני, בעיצומו של מאבק שהוא מוביל נגד אפליה עדתית בסמינרים החרדיים ובעד הגברת הבקרה והפיקוח על מערכת החינוך החרדית. המכרז פורסם בסוף השבוע שעבר, כמה ימים לאחר שמועצות גדולי התורה של יהדות התורה הכריזו על החרמת משרד החינוך - שמתקצב את מוסדות החינוך המזוהים עם המפלגה ב-1.1 מיליארד שקל בשנה - והפסקת שיתוף הפעולה עמו ועם מפקחיו "עד להחזרת מצב הפיקוח לקדמותו".

הדחתו של שמעוני צפויה לפגוע בניסיונות להסדיר את מערכת החינוך החרדית מבחינה פדגוגית ולמנוע מחדלים ניהוליים, מקרי שחיתות ואפליה עדתית. מקור במשרד אמר כי "לא משנה מי ייבחר להחליף את שמעוני, המסר יהיה ברור - מי שיתעסק עם המוסדות לא ישרוד בתפקיד". לדבריו, "מפקחים שקשרו את גורלם בשירות הציבורי רועדים מפחד, כי הם חשים שהולכים להעביר את המחוז לידיים חרדיות - והשיקולים הדומיננטיים בו יהיו פוליטיים ואינטרסנטיים, ולא ענייניים".

שר החינוך נפתלי בנטצילום: ששון תירם

המחוז החרדי הוקם כדי להסדיר ולרכז את הפיקוח על כל מוסדות החינוך החרדיים שמתוקצבים על ידי המדינה. מנהל המחוז החדש יהיה אחראי על תקציבים של כ-2.5 מיליארד שקל בשנה, אך דרישות הסף מהמועמדים לתפקיד, כפי שפורסמו על ידי משרד החינוך, נמוכות באופן משמעותי מאלה הנהוגות לתפקידים דומים או אף זוטרים יותר במשרד החינוך.

שמעוני מכהן כיום כמנהל מחוז ירושלים במשרד. ב-2013 נבחר להקים את המחוז החרדי, ולשמש בתפקיד עד השלמת הקמתו - אך הוא מוחלף לפני שהספיק להקים את כל תשתיות המחוז. בין השאר, לא הושלמו עד כה תהליכי הכשרת המורים, מדידת לימודי הליבה ובחינת תוכניות הלימודים.

ניסה לחייב קבלת תלמידות ממוצא מזרחי

דרישותיהם של מנהיגי הציבור החרדי להדיח את שמעוני גברו בחודשים האחרונים, בעיקר בעקבות הגברת פעילות הבקרה והפיקוח של משרד החינוך במוסדות החרדיים והחלטת המחוז לחייב כמה סמינרים חרדיים לקבל תלמידות ממוצא מזרחי, שנדחו על רקע אפליה עדתית.

באחרונה אמר שמעוני, בעת דיון על אפליית בנות ממוצא מזרחי שנערך בוועדת החינוך, כי "מנהל סמינר שלא יפעל על פי ההוראות יטופל במלוא חומרת הדין".

מנגד, מועצות גדולי התורה של יהדות התורה טענו, כי משרד החינוך דורש "לקבל תלמידים ותלמידות שאינם מתאימים לתקנון המוסד מבחינה רוחנית".

באחרונה פירסמה המשטרה מידע על פרשת שחיתות בחינוך החרדי, שאותה חשפה יחידת הבקרה במחוז החרדי, ושהובילה להגשת תלונה במשטרה. במסגרת הפרשה נעצרו מנהלי מוסדות חינוך חרדיים מירושלים וביתר עילית בחשד שקיבלו מיליוני שקלים מתקציב המדינה במרמה באמצעות דיווחים על תלמידים פיקטיביים.

מאיר פורושצילום: טס שפלן

כמו כן, בשנה האחרונה התמקד המחוז במאבק מול עיריית אלעד ומנהלי סמינר בעיר, שסירבו בתחילה לקבל בנות ממוצא מזרחי. בסופו של דבר, אילץ המחוז את ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, לקבל את הבנות ללימודים. פרוש הוא בנו של סגן שר החינוך, מאיר פרוש (יהדות התורה).

באוגוסט האחרון, לאחר מאבק ממושך, אילץ המשרד את עיריית אלעד ואת מנהלי הסמינר לקבל תלמידות ממוצא מזרחי - לאחר ששמעוני הורה על סגירת הסמינר אם תימשך האפליה בו. המשבר נפתר רק בדצמבר 2014.

בירושלים, פעל המחוז בעיקר מול הסמינר הישן בעיר (מכון בית יעקב), כשגיבה את החלטת עיריית ירושלים לחייב אותו לקבל בנות ממוצא מזרחי, שנדחו על ידו בעבר. באוגוסט זימן שמעוני את מנהלי הסמינר לשימוע במשרדו, לאחר שלא הסכימו לקבל על עצמם את השיבוץ שבוצע על ידי העירייה.

"משתפים פעולה ביודעין עם אפליה"

באחרונה פעל שמעוני כדי להסדיר את החינוך המיוחד החרדי. אתמול פורסם בעיתון החרדי "המודיע" כי "ראשי מערכות החינוך התורתי קובלים מרה על התערבותו של המחוז בתוכני חינוך ולימוד, במינוי מורים ובקבלת תלמידים". בנוסף, פורסם בביקורתיות כי המחוז הזמין את העובדים המועסקים בו ליום גיבוש "מעורב ומביש" (שבו נכחו נשים וגברים).

"אין ויכוח ששמעוני הביא למחוז תרבות חדשה", אמר מקור המעורב בפרטים. "המשרד נכנס יותר למסלול של טיפול נכון באי-סדרים ובאפליה ושל פיקוח על התקציבים, אבל חבל ששר החינוך נפתלי בנט הזניח את הנושא. המהלך הזה של החלפתו של שמעוני עלול להסיג את המצב שנים לאחור". על אף שאפליית הבנות המזרחיות נמצאת במרכז המאבק, יו"ר ש"ס, אריה דרעי, כמעט לא התבטא בעניין זה עד כה - ורק הצהיר כי ימנע מינוי מקורב של יהדות התורה לתפקיד.

עו"ד יואב ללום מעמותת נוער כהלכה, הנאבקת באפליה בחינוך החרדי, מסר כי "בושה וחרפה שאנשים שנבחרו על הטיקט של מניעת אפליה משתפים עמה פעולה ביודעין. דרעי עסוק רק בהצהרות חלולות, ושוכח שהבטחות צריך לקיים. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) הוא נקודת האור היחידה בתחום הזה".

מקורבים לדרעי מסרו כי "השר דרעי פועל שהפיקוח במשרד החינוך יישמר, באופן שלא תהיה אפליה על רקע עדתי - תוך שמירת עצמאות תוכני הלימוד".

ממשרד החינוך נמסר כי "שמעוני מונה כממלא מקום מנהל המחוז באופן זמני, עד שימונה מנהל קבוע. זאת, בשל החשיבות הרבה שהמשרד מייחס לתפעול המחוז החדש באופן מיידי, לרווחת החינוך בקרב הציבור החרדי. השר ומנכ"לית משרדו מביעים הערכה רבה לתפקודו של שמעוני. בתוך כך, יצוין כי בית המשפט אישר לקיים את המכרז למינוי מנהל המחוז החרדי לפי תנאי הסף שהמשרד פירסם מראש. כידוע, המכרז מתקיים באמצעות נציבות שירות המדינה, שהיא הגוף האחראי לקיום מכרזים ובחינת מועמדים, ובהתאם לכללי המינהל התקינים".

הדרישות במכרז לתפקיד מנהל המחוז החרדי החדש: ללא תואר שני ובלי ניסיון רלוונטי

מנהל המחוז החרדי החדש יהיה מופקד על המחוז הגדול ביותר במשרד החינוך, ניהול תקציב של כ–2.5 מיליארד שקל בשנה ופיקוח על השימוש בו. זהו תפקיד רגיש במיוחד, מנהל המחוז אמור להתמודד עם הכשרת מורים ומפקחים, עם אי־סדרים רבים ועם לחצים שיפעילו עליו מנהיגי הציבור החרדי.

ואולם, במכרז שפירסם משרד החינוך באמצעות נציבות שירות המדינה, תנאי הסף לתפקיד נמוכים מהמקובל לתפקידים בכירים במשרד. תנאים נמוכים אלה, שהתאפשרו על ידי פסיקת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים בהחלטת השופטת דיתה פרוז'ינין, אמורים לכאורה לאפשר למועמדים חרדים להתמנות לתפקיד. צפוי מאבק בין סיעת ש"ס לסיעת יהדות התורה בנוגע לזיהוי המפלגתי של מנהל המחוז.

המכרז פורסם בסוף השבוע שעבר, והגשת המועמדויות תסתיים ב–10 בדצמבר. לפי רמת הדירוג במכרז, מנהל המחוז יזכה לשכר חודשי של כ–30 אלף שקל (ברוטו). בולטת הדרישה במכרז לתואר ראשון בלבד בתחומי המינהל הציבורי או הכלכלה - וזאת לעומת תפקידים דומים במשרד החינוך, ואף תפקידים זוטרים יותר, שבהם נדרש תואר שני לפחות. למעשה, המשרד פירסם במקביל מכרזים לאיתור מועמדים לשלושה תפקידים זוטרים יותר, ובכולם נדרש תואר שני.

על המועמד במכרז לניהול המחוז החרדי להציג ניסיון של חמש שנים בהוראה; ותעודת הוראה, רישיון הוראה או תעודת גננת. עם זאת, המכרז לתפקיד מנהל המחוז החרדי לא דורש ניסיון חובה בתפקידים בכירים במערכת החינוך או בפיקוח על מוסדות חינוך, ומאפשר להציג כחלופה ניסיון בתפקידים בכירים בעלי אופי פדגוגי או "בניהול מערכות גדולות שלא בתחומי החינוך". במכרז נכתב כי מועמד בעל תואר ראשון יידרש להשלים תואר שני בתוך שלוש שנים.

משרד החינוך פירסם את המכרז בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי, במסגרת דיון בעתירת התנועה לאיכות השלטון. העתירה הוגשה בעקבות חשיפת TheMarker על המכרז המקורי, שבתחילה לא דרש ניסיון בניהול ופיקוח במערכת החינוך, הכשרה בהוראה או תואר שני. באותה תקופה, מנכ"ל משרד השיכון לשעבר - מרדכי מרדכי, המקורב לבכירי ש"ס - היה מועמד לתפקיד.

בעקבות עתירת התנועה, פירסם המשרד מכרז בעל תנאי סף נוקשים יותר, אך עדיין נמוכים מהמקובל. במהלך הדיונים בעתירה טענו נציגי המשרד כי הוחלט לא לכלול דרישה לתואר שני, שכן "רוב המורים בחינוך החרדי אינם בעלי תארים אקדמיים, ותואר שני אינו רווח כלל".

זהבה גלאון: "בנט – תתבייש. כספי המסים שלנו משלמים על אפליה של ילדות בכניסה לבתי ספר "

עד כה, שר החינוך בנט נמנע מלהתערב בנושא, גם לאחר איומי מנהיגי הציבור
החרדי. ברקע בולטת גם שתיקתו של השר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי, שלא התייחס להדחתו של שמעוני, למרות שהגיעה על רקע ניסיונותיו למנוע את אפליית הציבור החרדי-ספרדי.

גלאון כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך עבר כל
גבול. בחוצפתו הבלתי נסבלת הוא החליט לשם שינוי, לפקח באמת על מה שקורה בבתי הספר החרדיים ולהילחם בתופעה האיומה של אפליית בנות ממוצא מזרחי. בתגובה, רבני הזרם האשכנזי הפעילו לחץ אדיר והצליחו להביא להחלפתו וביום חמישי האחרון התפרסם מכרז למנהל חדש. תנאי המכרז לא דורשים תואר שני אבל הם כן מאפשרים למנהל הנבחר להגיע בעצמו מתוך הזרם שעליו הוא אמור לפקח. איפה שר החינוך? הוא וסגנו, מאיר פרוש מיהדות התורה, תומכים בלי בושה ברבנים הגזעניים במקום במפקח של המשרד שאותו הם אמורים לנהל".

לדברי גלאון, "כבר שנים שבתי הספר החרדיים עושים, בגדול, מה שבא להם. הם דורשים ומקבלים מימון אדיר מהמדינה, ובתמורה הם לא מוכנים בשום אופן שיפקחו עליהם וזועקים ''אפליה'' בכל פעם שמישהו מעז לומר שהעובדה שהם אינם מלמדים את ילדיהם לימודי ליבה בסיסיים פוגעת בילדים ופוגעת בחברה. והכי גרוע - הם מפלים בלי להתבייש ילדים ובעיקר ילדות שלא גדלו בבית הנכון, שאין להן הורים מכובדים מספיק, דתיים מספיק או אשכנזים מספיק.

"ההבדל היחיד בין האפליה המכוערת והמשפילה הזאת לבין "סתם" גזענות, היא שאנחנו מממנים אותה. כספי המסים שלנו משלמים על אפליה של ילדות בכניסה לבתי ספר ועל ההשלכות שיש לאפליה הזאת על שארית חייהן. אני רוצה להגיד למאיר שמעוני ולכם, שאין לנו שום כוונה לעבור בשתיקה על הדחה של משרת ציבור שעושה את תפקידו באומץ. ולנפתלי בנט אני אומרת – תתבייש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?