הצעת חוק: 32 תלמידים בלבד בכיתה - בהתאם לוועדת שמחון

לפי הצעת החוק שהגיש ח"כ יוסי יונה, הצעד ייושם בהדרגה החל משנת הלימודים הנוכחית, ויתוקצב במלואו מתקציב המדינה ■ 
ח"כ יונה: "המתווה להורדת הצפיפות בכיתות ששר החינוך, נפתלי בנט, מתגאה בו הוא בבחינת מתן אקמול למחלה כרונית"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

חבר הכנסת יוסי יונה (המחנה הציוני) צפוי להגיש היום לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק, שמבקשת לעגן בחוק את המלצות ועדת שמחון להפחתת מספר התלמידים בכיתות ל–32. משרד החינוך הסתיר את מסקנות ועדת שמחון וסירב לפרסמן במשך קרוב לשנה, והן נחשפו ביום חמישי ב–TheMarker.

לפי הצעת החוק, חוק לימודי חובה יכלול סעיף שלפיו מספר התלמידים בכיתה בבתי הספר היסודיים (בכיתות א'־ו' או כיתות א'־ח'), לא יעלה על 32. לפי ההצעה, הצעד ייושם בהדרגה החל משנת הלימודים הנוכחית - ויתוקצב במלואו מתקציב המדינה. מדובר בהצעת חוק שתואמת את החלטת הממשלה מ–2008 להקטין את מספר התלמידים בכיתות הלימוד ל–32 - שלא בוצעה במלואה עד היום. "כל פתרון אחר לבעיה, בהיעדר תקצוב של המדינה, יפגע בעקרון של שוויון הזדמנויות בחינוך", נכתב בהצעת החוק.

טקס הכנה לילדי כיתה א' לקראת פתיחת שנת הלימודים בתל אביב (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום

המתווה נבחן על ידי הוועדה, שמונתה על ידי שר החינוך לשעבר, שי פירון, ובראשה עמדה מנהלת מחוז צפון של משרד החינוך, אורנה שמחון. הוועדה הציעה כמה דרכים להגיע ליעד, בתקציבים משתנים. יישום מלא של ההחלטה, לפי הוועדה, כרוך בתקציב חד־פעמי של 2.6 מיליארד שקל לצורך בניית כיתות הלימוד החסרות וגיוס והכשרת מורים חדשים, ותקציב שוטף של מיליארד שקל בשנה.

לפי דו"ח הוועדה, בישראל יש מחסור של 2,673 כיתות לימוד ויותר מ–5,000 מורים כדי ליישם את החלטת הממשלה שהתקבלה לפני שמונה שנים, וכאמור, טרם יושמה. הוועדה המליצה גם על אפשרויות זולות יותר להקטנת כיתות הלימוד. ואולם, בדו"ח נכתב כי מצוקת הצפיפות בכיתות היא חריגה במיוחד, ולא עומדת בסטנדרטים של העולם המערבי.

ח"כ יוסי יונהצילום: מוטי מילרוד

משרד החינוך החליט בסופו של דבר לא ליישם אף אחת מהמלצות הוועדה. באחרונה הציג שר החינוך, נפתלי בנט, תוכנית מצומצמת שמכוונת לפתרון חלקי של בעיית הצפיפות בכיתות הלימוד ושאינה תואמת את המלצות ועדת שמחון. לפי התוכנית שהציג בנט, יישום החלטת הממשלה מ–2008 תידחה בלפחות חמש שנים נוספות, והחל משנת הלימודים הנוכחית יחל צמצום מספר התלמידים ל–32–34 תלמידים בכיתות א' בלבד. זאת, כשכל המתווים שהציעה הוועדה דיברו על יישום תוכנית לצמצום מספר התלמידים ל–32 בכיתות א'־ב' לפחות כצעד ראשון.

לדברי יונה, "המתווה להורדת הצפיפות בכיתות ששר החינוך בנט כה מתגאה בו הוא מתווה שלא קיים בדו"ח ועדת שמחון, והוא בבחינת 'מתן אקמול למחלה כרונית'. אני בטוח כי הממשלה תתמוך בהצעת החוק שלי, שמבקשת לעגן את המלצות הוועדה שהיא עצמה הקימה".

ועדת שמחון ציינה גם כי אחרי שבחנה מחקרים בתחום, עולה כי הכיתות האפקטיביות ביותר הן בנות 20 תלמידים ומטה, וכי מחקרים מציעים להפחית בהתאם גם את מספר התלמידים בגנים, שכיום הוא 35 תלמידים בגן. בדו"ח הוועדה נכתב כי יש קשר בין הפחתת מספר התלמידים בכיתות להישגים בלימודים, בעיקר במתמטיקה, ולצמצום פערים. הוועדה ציינה כי גם כיתות של 30 תלמידים יהיו חריגות ביחס למדינות מפותחות המובילות בחינוך.

בהצעת החוק של יונה נכתב כי "הצפיפות הגדולה בחדרי הלימוד נובעת מהיעדר תשתיות פיזיות. חומרתה של מצוקה זו משתקפת היטב בהשוואה בינלאומית. על פי דו"ח שפירסם OECD, הכיתות בישראל הן מהצפופות בעולם. השלכותיה של בעיה זו על איכות החינוך שילדי ישראל מקבלים רבות ומגוונות: ירידה בהישגים לימודיים, שחיקה בקרב המורים, אלימות מצד תלמידים וחוסר יכולת לקיים למידה משמעותית. לכן, מתן פתרון לבעיית הצפיפות במערכת החינוך הוא אחד האתגרים החשובים ביותר העומדים בפני ממשלת ישראל". הצעת חוק דומה הוגשה באפריל על ידי ח"כ יואב קיש (הליכוד).

יונה מסר כי "דו"ח שמחון שנחשף בשבוע שעבר, ושאותו ביקש שר החינוך להסתיר מהציבור, קובע בבירור את מה שאנחנו טוענים מזה תקופה ארוכה - הצפיפות בישראל חורגת מהנורמה הנהוגה במדינות המפותחות, שבהן גם כיתות של 30 תלמידים נחשבות לצפופות, והפחתה משמעותית של הצפיפות בכיתות תתרום במיוחד לתלמידים מרקע כלכלי מוחלש.

"ברור היום לכל מדוע בנט, שעסוק בסיורים בירושלים, ביקש להסתיר את דו"ח הוועדה שהמשרד עצמו הקים - הם פחדו שהאמת תתגלה, הקימו ועדה ונבהלו מהממצאים שהובאו בדו"ח המסכם שלה. אני תוהה אם בנט, שמנסה למתג עצמו כמנהיג לאומי, יעשה מעשה רבין ויאמץ גם כן את מסקנות הדו"ח שמשרדו ביקש להסתיר מהציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית