השר בנט מתנגד לקיצוץ בהשכלה הגבוהה ובחינוך: "אצביע נגד התקציב"

משרד האוצר מציע לקצץ 780 מיליון שקל בתקציב משרד החינוך ולייעל את מטה המשרד ■ עם זאת, התקציב צפוי לגדול בכ–2.4 מיליארד שקל ב–2016 בשל התחייבויות קודמות

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

שר החינוך, נפתלי בנט, דורש להפחית באופן משמעותי את הקיצוץ בתקציב החינוך וההשכלה הגבוהה המסתכם במיליארד שקל. לדבריו, הוא ושרי הבית היהודי יצביעו נגד התקציב, אם הקיצוץ לא יופחת. בנט דורש להפחית את הקיצוץ מ-780 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני.

משרד האוצר מציע לבצע קיצוצים בסך 780 מיליון שקל בתקציב משרד החינוך ולייעל את מטה המשרד על ידי סגירת ואיחוד מחוזות — צעד שיביא להפחתת כוח אדם. הקיצוץ כולל הפחתה של כ–720 מיליון שקל מתקציב המשרד ו–55 מיליון שקל נוספים מתקציב הפיתוח, המיועד לבניית גני ילדים, כיתות לימוד ובתי ספר חדשים — הפחתה שעלולה להגדיל עוד יותר את הצפיפות בכיתות הלימוד.

שר החינוך נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

בנט אמר כי: "אני מצפה שראש הממשלה יעמוד בהסכמם הקואליציונים. לא נוותר על תוספות התקציב שמיועדות להוספת סייעת שנייה, פתרון לצפיפות בכיתות ותוכנית להגדלת הנבחנים בחמש יחידות מתמטיקה. נכנס כולנו בשביל החינוך מתחת לאלונקה".

בנוסף לכך, יקוצצו שעות תגבור ושעות שיועדו ללמידה בקבוצות קטנות בתיכונים, וכן ימי הדרכה. קיצוצים יתבצעו גם בקייטנות, בתקציב הדרכת מורים, בתקציב מתנדבי השירות הלאומי ובתקציבים נוספים. זאת לאחר שב–2013–2014 קוצץ תקציב משרד החינוך ב–2.4 מיליארד שקל. תקציב משרד החינוך המעודכן ל–2014 הסתכם ב–46.7 מיליארד שקל, וכולל את תקציב הפיתוח שהסתכם בכ–1.5 מיליארד שקל.

האוצר ביקש ממשרדי הממשלה להציע הצעות לקיצוצים בסעיפי תקציבם, אך משרד החינוך היה בין הבודדים שלא הציע בעצמו תוכנית לקיצוצים — לכן קבע האוצר בעצמו כמה צעדים, שגם לאחר יישומם יידרש המשרד לקצץ 388 מיליון שקל ב–2016 ו–360 מיליון שקל ב–2017. בנוסף, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ ב–263 מיליון שקל.

למרות הקיצוצים בתקציב המשרד, הוא צפוי לגדול בלפחות 2.4 מיליארד שקל ב–2016 — בשל התוספות למימון הגידול הטבעי במספר התלמידים, הסכמי השכר עם המורים ותוכניות קודמות שהמשרד התחייב לתקצב, לצד תוספת של 630 מיליון שקל שקיבל שר החינוך, נפתלי בנט, במשא ומתן הקואליציוני, מהם השתמש בכ–400 מיליון שקל לטובת התוכנית להוספת סייעת שנייה לכמחצית מגני הילדים בגילי 3–4. כמו כן, יותר מחצי מיליארד שקל שקוצצו מתוכניות המשרד צפויים לחזור אליו כתוספת לישיבות.

התוספות לתקציב המשרד כוללות המשך יישום חוק חינוך חינם בגילי 3–4 (כ–500 מיליון שקל), המשך תוכנית הקייטנות, תוכנית לתוספת שעות לימוד לתלמידים מוחלשים (כ–200 מיליון שקל), התוכנית להרחבת חוק ארוחה יומית (כ–110 מיליון שקל) והתוכנית ללמידה משמעותית (כ–215 מיליון שקל).

האוצר מבקש לדחות שוב, הפעם ל–2021, את חוק יום חינוך ארוך שנחקק ב–1997 ומעולם לא יושם במלואו. החוק היה אמור להיכנס לתוקף השנה, ודחייה נוספת שלו תביא לחיסכון של כ–2 מיליארד שקל.

עוד מוצע לקצץ ב–125 מיליון שקל את שעות ההוראה שניתנות כתגבור בתיכונים, מבלי לפגוע בשעות פרטניות לתלמידים מתקשים. מדובר בשעות שבהן משתמשים מנהלי בתי הספר להעשרה, תגבור ולפיצול הכיתות לקבוצות קטנות. באוצר הסבירו כי תקציב התיכונים עלה בחמש השנים האחרונות ב–28% וכי מדובר בפגיעה של כ–2% בתקציב.
באוצר מתכננים לקצץ גם את תקציב הקייטנות המסובסדות בחופש הגדול ב–35 מיליון שקל. התוכנית הוצגה בשנה שעברה וקוצצה כבר השנה. השנה בוטלה הרחבת התוכנית בפריפריה לכיתות ג'־ד'. ייתכן שמשרד החינוך ייבחר להפחית את שכר המורים ומורי הקבלן בתוכנית (כ–70 שקל לשעה) או לצמצם את פעילויות ההעשרה.

בנוסף, האוצר מציע תוכנית לייעול מטה משרד החינוך — צעד שיביא להפחתת כוח אדם או הסטת משרות לאגפים אחרים. כיום פועל משרד החינוך באמצעות שבעה מחוזות המחולקים באופן גיאוגרפי. באוצר טוענים כי ריבוי המחוזות מביא לכפילויות בתפקידים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב