מחאת הסרדינים 2 |

משרד החינוך מתכנן להגדיל את הצפיפות בכיתות; ההורים: נשבש את הלימודים בשבוע הבא

הכיתות בבתי הספר יפעלו בשנת הלימודים הבאה לפי תקן של 40 תלמידים בכיתה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הנחתה את גורמי המקצוע במשרד לשבץ בשנת הלימודים הקרובה (תשע"ו) את כיתות הלימוד בבתי הספר לפי תקן של עד 40 תלמידים בכיתה, שקבע משרד החינוך לפני עשרות שנים, תוך סגירת כיתות המומנות כיום על ידי הרשויות המקומיות ובתשלומי הורים ואיחודם עם שאר הכיתות בבתי הספר - כך עולה מפגישה שקיימו פורום ועדי ההורים הישוביים עם כהן.

כיתות הלימוד בישראל הן הצפופות ביותר במערב ומהצפופות במדינות המפותחות. בתגובה פרסם הפורום כי ישבש במחאה את הלימודים בבתי הספר ברחבי הארץ כבר בימים הקרובים.

צילום: תומר אפלבאום

כהן הנחתה לפעול בצעד דומה כבר לפני פתיחת שנת הלימודים הקודמת אך המהלך עורר ביקורת ציבורית גדולה. לבסוף שר החינוך לשעבר שי פירון דחה את יישום המהלך והבטיח להורים לדחות אותו בשנה וכי עד אז יימצא פיתרון. כעת בפגישה שערכו ההורים עם הנהלת המשרד עלה כי הפיתרון לא ייושם בשנה הקרובה, אך המשרד בכל מקרה מתכוון להגדיל את מספר התלמידים בכיתות.

שיבושים בלימודים בבתי הספר בעקבות הגדלת הצפיפות בכיתות

כבר בשבוע הבא צפויים שיבושים בלימודים בחלק מבתי הספר בארץ - בעקבות החלטת מנכ״לית משרד החינוך. בבית הספר הממלכתי דתי גוננים בירושלים תתקיים שביתה ביום שני במחאה על הצפיפות בכיתות, בגבעתיים יושבתו שלושה בתי ספר ביום שני - שמעוני, כצנלסון וברנר.ברמת גן יתקיימו בשלב זה שיבושים בבית ספר כורזים. שיבושים צפויים גם ברעננה, הרצליה ותל אביב, אך עדיין לא ידוע באילו בתי ספר.

ממשרד החינוך נמסר כי ״משרד החינוך מקיים הידברות שוטפת עם ארגון ההורים הארצי בכל נושא לרבות הנושא של צפיפות בכיתות. היום נפגשה מנכ״לית המשרד עם הורים נוספים ודנה איתם בנושא. משרד החינוך מאמין בהידברות ולא בכוחניות ויפעל לטובת ילדי ישראל ומערכת החינוך״.

הוועדה המליצה - החלטה לא יושמה

בשנה שעברה פרצה מחאת הסרדינים של הורי תלמידים נגד הצפיפות הקשה בכיתות הלימוד שדרשה להפחית את מספר התלמידים בכיתות ל-32 בהתאם להחלטת הממשלה מ-2008 שאינה מיושמת על ידי משרד החינוך.

לבסוף פירון החליט שלא להקטין את הכיתות אלא להסתפק בפתרון ביניים של הוספת מורה לכיתות צפופות והקים ועדה שהגיעה למסקנה כי כך יש לפעול. למרות זאת, בשלב זה משרד החינוך לא מתכנן ליישם את המלצות הוועדה והוא ממתין להחלטת שר החינוך הנכנס נפתלי בנט. משרד החינוך עדיין לא הגיב לדברים.

מפורום ועדי ההורים היישוביים נמסר כי הפורום נפגש היום עם מנכ"לית משרד החינוך בנושא הצפיפות בכיתות. פגישה זו לא הניבה שום תוצאה אופרטיבית בנושא צפיפות התלמידים בכיתות הלימוד לשנת הלימודים הקרובה תשע"ו. בפגישה טענה המנכ״לית כי החליטה שלא ליישם בשלב זה את מסקונת הוועדה, למרות שהיא עמדה בראשה. כהן הודתה בישיבה כי כבר הנחתה את מנהלות בתי הספר להתחיל תהליך של איחוד כיתות קיימות על בסיס התקן הקיים של 40 תלמידים בכיתה בניגוד מוחלט לעמדת הפורום.

המנכ"לית הדגישה שהנושא נמצא לפתחו של שר החינוך נפתלי בנט שעדיין לא קיבל החלטה בנושא. פורום ועדי ההורים היישוביים מצפה משר החינוך להכנס לעובי הקורה בהקדם האפשרי ולפגין מנהיגות בנושא כה מהותי לחינוך ילדי ישראל. הפורום רואה בנושא הצפיפות כנושא שעומד בראש הסדר העדיפויות במערכת החינוך בישראל. הפורום החליט כי החל ממחר יחלו שיבושים במערכת החינוך שילכו ויתגברו עד למציאת פתרון הולם לצפיפות הכיתות במדינת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית