כחלון, לתשומת ליבך: הוגשו שתי הצעות חוק להוספת סייעת שנייה בגנים

הממשלה תתקשה להתנגד להצעות החוק, שהוגשו בנפרד על ידי תמר זנדברג וגילה גמליאל ■ שר האוצר המיועד יצטרך למצוא מקורות למימון העלות - המוערכת ב-600 מיליון שקל בשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בגני הילדים בגילאי 3–4 תתווסף סייעת שנייה, ובהם יועסקו לפחות שלושה אנשי צוות ובהם גננת אחת ושתי סייעות - כך עולה מכמה הצעות חוק שהוגשו בשבוע האחרון, עם כינונה של הכנסת ה–20. הצעות החוק האלה, שהוגשו בנפרד על ידי הח"כיות תמר זנדברג (מרצ) וגילה גמליאל (הליכוד), צפויות לעלות להצבעה במהלך מושב הקיץ של הכנסת, שיפתח ב–3 במאי 2015 — והממשלה תתקשה להתנגד להן. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker — ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוחן הוספת סייעת שנייה בגני הילדים בשנת הלימודים הקרובה ואף שוקל להוסיף את הנושא לקווי היסוד של הממשלה.

יו"ר מפלגת כולנו, ח"כ משה כחלון, המיועד להתמנות לתפקיד שר האוצר, דרש שכל התחייבות בהסכם הקואליציוני תסוכם תחילה עימו. כעת, כחלון יצטרך למצוא את המקורות, בסך של 500–700 מיליון שקל בשנה, להוספת סייעת שנייה בגני הילדים.

במערכת הבחירות הבטיחו, בין היתר, מפלגות הליכוד, המחנה הציוני ומרצ, לתגבר את מספר הסייעות בגנים. בליכוד לא פירסמו מצע כלכלי אבל לפני הבחירות במפלגה הוחלט לתמוך ביוזמה של גמליאל להוספת סייעת שנייה. במצע מפלגת כולנו נכתב כי "נבחן ונטפל בסוגיית המערך המסייע, סייעות בגני הילדים של הגיל הרך בגילאי 3–6, נקבע קריטריונים ברורים להגדלת כוח האדם בגן, בתהליך רב שנתי ובשיתוף המכללות להכשרת מורים וגננות".

צילום: תומר אפלבאום

בהצעת החוק שהגישה זנדברג נקבע כי "בשנה החולפת נכנס יישום החוק לחינוך חינם בגיל הרך. התוצאות בשטח הן כי הגנים גדלו ל–35 ילדים בגן, כשעליהם מופקדות שתי נשות צוות בלבד — גננת וסייעת. רשויות שיש להן יכולת כלכלית ושמו את הנושא בסדר עדיפויות, מימנו והוסיפו על חשבונן סייעת נוספת לאותם גנים, לפחות בחודשים הראשונים של השנה. ואולם, רשויות שאין ביכולתן לממן את הסייעת הנוספת נותרו מול שוקת שבורה — ובמצב שבו 35 ילדים נכנסים לגן ילדים עירוני עם גננת וסייעת אחת, ופעמים רבות אנו מגיעים למצבי הזנחה בהם אין את היכולת לטפל בו זמנית בכל הילדים", כתבה זנדברג.

עוד ציינה זנדברג כי "הואיל והסייעות קורסות כיום תחת העומס של הטיפול בכמות גדולה של ילדים, הפתרון אינו יכול להיות הסתמכות על הרשויות המקומיות שלא תמיד יכולות לשאת בעלויות, מצב היוצר דיפרנציאציה בין רשויות חזקות לחלשות, ובין ילדים המתגוררים ביישובים בדירוג סוציו־אקונומי גבוה לעומת ילדים אחרים שמגיעים מיישובים פחות מבוססים. לכן, יש לתקן את חוק לימוד חובה ולחייב את המדינה להעסיק לפחות שלושה אנשי צוות בכל גן טרום חובה, כאשר צוות זה יורכב מלפחות גננת אחת ומשתי סייעות".

גמליאל ציינה כי "הצעת החוק הוגשה בשל ההבנה כי צמצום מספר הילדים בגן מצריך תוכנית אסטרטגית רבת שנים, שעיקרה בנייה מסיבית של מבני לימוד חדשים ברחבי הארץ ולכן, הדרך היעילה והמהירה ביותר למזער פער זה באופן מיידי היא הוספת סייעת לכל גני הילדים".

בנוסף לכך, גמליאל הגישה הצעת חוק נוספת שלפיה יוגבלו מספר התלמידים בבתי הספר היסודיים בהתאם להמלצות של ועדה שהוקמה במשרד החינוך. גמליאל עמדה בראש שדולה למען צמצום מספר התלמידים בכתה בכנסת ה–19.

גמליאל הדגישה כי "כמי שמאמינה שהכל מתחיל ונגמר בחינוך, ראיתי לנכון ששתי הצעות החוק הראשונות שאגיש בכנסת ה–20 יהיו בנושא זה. צמצום מספר התלמידים בכיתה והוספת סייעת נוספת לגנים הם רק צעדים ראשונים שיש לבצע בבמערכת החינוך על מנת לדאוג לעתיד ילדינו".

במהלך מערכת הבחירות האחרונה, ח"כ מנואל טרכטנברג כתב בפייסבוק כי "גננת וסייעת על 35 פעוטות זה מצב מסוכן ולא אחר. המציאות בגני הילדים היא יישום שגוי של המלצות ועדת טרכטנברג. המטרה היתה להקל על ההורים, אבל לא לחסוך על חשבון הילדים — וזה מה שעשו הממשלה והאוצר". טרכטנברג הוסיף כי "בוועדת טרכטנברג היתה אמירה ברורה על חינוך וטיפול נאות, וזה לא אפשרי עם גננת אחת וסייעת אחת. צריך עוד סייעת לפחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות