לא תאמינו כמה משתלם ללמוד 5 יחידות במתמטיקה

למדתם 5 יחידות מתמטיקה? כך ייראה תלוש המשכורת שלכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משתלם להתאמץ וללמוד מתמטיקה לבגרות ברמה הגבוה ביותר - זו של 5 יחידות לימוד. כך עולה ממחקר ראשון שערכו אייל קמחי ואריק הורוביץ ממכון טאוב, בתמיכת קרן טראמפ. המחקר מעלה כי מי שלמדו 5 יח"ל מתמטיקה מקבלים נקודת זינוק עדיפה לחיים כמעט בכל פרמטר שנבדק, לרבות בהשוואה לרמת הבגרות הגבוהה יחסית גם של 4 יח"ל.

בין השאר מצא המחקר כי שכרם הממוצע של בוגרי 5 יח"ל עומד על 11.6 אלף שקלים בחודש - לעומת 5.5 אלף שקלים שכר למי שאין לו בגרות, 6.7 אלף שקלים למי שסיים בחינת בגרות ברמת 3 יח"ל ו-8.2 אלף למי שסיים בגרות ברמת ה-4 יח"ל. עולה מכאן כי השכר של בעלי 5 יח"ל בגרות במתמטיקה יותר מכפול מזה של חסרי בגרות, וגבוה ב-40% מזה שסיימו בחינת בגרות ברמה אחת יותר נמוכה של 4 יח"ל. אפשר להבחין כי פערי השכר בין ה-5 וה-4 יח"ל, גדולים מפערי השכר בין ה-4 ו-3 יח"ל.

כתבות נוספות ב-TheMarker

אחרי שפוטרה: פיצויים למנהלת סניף שחשפה מחירים מופקעים במשביר

מדריך אינטראקטיבי: כך תקראו את תלוש הפנסיה שלכם

לוח בגרות במתמטיקהצילום: דניאל בר און

המחקר של טאוב וקרן טראמפ בדק מדגם של בוגרי תיכון ילידי שנת 1979, כלומר מי שהם בני 36 כיום. המחקר גילה כי קיים קשר מובהק בין רמת לימודי המתמטיקה ובין ההצלחה בלימודים האקדמאיים ובשוק התעסוקה. ההתמקדות של המחקר היתה ברמת ה-5 יח"ל, מאחר שזאת הרמה הנדרשת כדי להתקבל לחוגים היוקרתיים באוניברסטאות של רפואה ומדעים מדויקים.

כך המחקר גילה כי בבוגרי 5 יח"ל מתמטיקה ימשיכו ברובם הגדול לתואר אקדמאי באוניברסטאות (להבדיל מהמכללות) - שני שליש מהם יסיימו תואר באוניברסיטה לעומת רק 40% בקרב בוגרי 4 יח"ל ו-17% בקרב בוגרי 3 יח"ל. מאחר שחלק מהחוגים היוקרתיים באוניברסטאות פתוחים רק בפני בוגרי 5 יח"ל מתמטיקה, תהיה לבוגרים הללו גם נציגות בולטת ומובהקת במקצועות המבוקשים במשק. כך, 10% מהם יסיימו מדעי המחשב, תחום שמוביל לעיסוק בהייטק (3% בלבד בקרב 4 יח"ל). 28% מהם יסיימו מדעים מדויקים והנדסה ( 10% בקרב 4 יח"ל), ו-13% יעסקו במדעי החיים ורפואה (11% בקרב בוגרי 4 יח"ל).

כאשר המחקר בדק גם את הקשר בין הציונים בבחינת הבגרות, ובין השכר, הפערים הצטמצמו מעט. התברר שבוגרי 5 יח"ל עם ציון נמוך בבחינה, של בין 60 ל-70, השתכרו בממוצע 6800 שקלים בחודש - לעומת שכר של 14 אלף שקלים בחודש שהשתכרו מי שציונם היה המירבי (90 עד 100). בציונים הבינוניים פערי השכר מול בוגרי ה-4 יח"ל הצטמצמו לכ- 10% בלבד.

גם בתוך עיסוקין ספציפיים היו לבוגרי ה-5 יח"ל יתרונות. כך, בענף הבנקאות והפיננסים השתכרו בוגרי ה-5 יח"ל בממוצע 12.5 אלף שקלים, לעומת 9.8 שהשתכרו בוגרי ה-4 יח"ל, ו-8.2 של בוגרי ה-3 יח"ל. במנהל הציבורי בוגרי ה-5 יח"ל השתכרו כ-9.5 אלף שקלים, לעומת 7.8 אלף בקרב בוגרי ה-4 יח"ל, ו-6.8 בקרב בוגרי ה-3 יח"ל.

ממצאי המחקר, שמומן ע"י קרן טרמאפ אשר מנסה לעודד את לימודי המתמטיקה והמדעים בתיכונים בישראל, מלמדים עד כמה משתלם לתלמידים לעשות את המאמץ להבחן בבגרות ברמה גבוהה יותר. המחקר בחן מה קורה לבוגרי 4 יח"ל מתמטיקה אם הם היו עוברים להבחן ברמת ה-5 יח"ל. מעבר כזו הוא אפשרי, מאחר שהתפלגות הציונים מלמדת ש-23% מבוגרי ה-4 יח"ל משיגים ציון של מעל ל-90 ו-23% נוספים משיגים ציון שבין 80 ל-90.

לפי המחקר, המאמץ שיעשו אותם מצטיינם ב-4 יח"ל ישתלם להם, מכיוון שפוטנציאל השכר שלהם - גם בהתחשב שציונם בבחינת ה-5 יח"ל יהיה נמוך יותר - עדיין עולה ב-10%. המעבר מ4 ל-5 יח"ל מגדיל במידה ניכרת את ההסתברות לבחור בתחומי לימוד כמו רפואה, כלכלה, מדעים מדויקים ומדעי המחשב.

הממצאים של המחקר עומדים בסתירה למגמות בתיכונים בשנים האחרונות של ירידה חדה במספר הנבחנים ב-5 יח"ל מתמטיקה. מספר הנבחנים ירד מ-12900 בשנת 2006, לשפל של 8900 בשנת 2012 - ירידה של יותר מ-30% בתוך שש שנים. עם זאת, לפני נתוני קרן טראמפ ישנם ניצנים ראשונים להיפוך המגמה, ועליה מחודשת במספר הנבחנים ב-5 יח"ל, לאחר שמשרד החינוך הבחין בקריסה במספר הנגשים לבחינה והחל לתמרץ את התיכונים על הגדלת מספר הנבחנים ב-5 יח"ל.

ההערכה היא שהירידה במספר הנבחנים נבעה בעיקר מלחצים של התיכונים, שרוצים להבטיח את שיעור הזכאות הגבוה לבגרות של בית הספר, ולכן מעדיפים לייעץ לתלמידים בינוניים לרדת ברמת הבחינה. כאמור, התפלגות הציונים מלמדת כי התיכונים נהוגים בשמרנות יתר, וכי תלמידים רבים שמסיימים 4 יח"ל מתמטיקה יכלו להתאים בקלות גם לבחינת ה-5 יח"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים