הורים מפגינים בתל אביב בדרישה להוסיף סייעת לגני הילדים החל מגיל 3

התארגנות ההורים "גן זה לא מחסן" יזמה את ההפגנה במחאה על הצפיפות בגני הילדים בישראל - שהיא מהחמורות בעולם המערבי

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

מאות הורים התכנסו אתמול בכיכר רבין להפגנה על הצפיפות בגני הילדים בישראל — שהיא מהחמורות בעולם המערבי. ההפגנה היא יוזמה של ההתארגנות "גן זה לא מחסן", שלה שותפים בין היתר סיעת שימו לב חינוך בעיריית תל אביב. הדרישה המרכזית של ההורים היא הוספת סייעת נוספת לגני הילדים החל מגיל 3.

פרופ' מנואל טרכטנברג, המועמד לכנסת מטעם מפלגת המחנה הציוני, אמר בנאומו בהפגנה כי "בספטמבר הקרוב תהיה סייעת נוספת לכל הגנים בגילאים 3–4 - הדבר מתוקצב בתוכנית שלנו (של המחנה הציוני, ל"ד) וניישם זאת. במהלך השנה נדאג גם להכשרת הסייעות הללו". טרכטנברג הוסיף כי התקציב לתוכנית מסתכם בכ–450 מיליון שקל, וכי המחנה הציוני מציעה שהתוכנית תתוקצב על חשבון תוכנית מע"מ 0% של מפלגת יש עתיד, שלפי טרכטנברג היא "מיותרת" ויש לבטלה.

"לפני שלוש שנים וחצי חשבתי שלא יהיה צורך בהפגנות. קיוויתי שהממשלות מאז יעשו מה שצריך, אבל זה לא קרה", אמר טרכטנברג, שהתייחס לוועדה שבראשה עמד ב–2011, ועדה שהמליצה על החלת חוק חינוך חובה חינם כבר מגיל 3 — המלצות שהביאו אמנם לחיסכון כספי להורים, אך גם להגדלת מצוקת המקום בגני הילדים. "לא רק נוסיף סייעת, אלא נוודא שהיא ראויה. מדובר בילדים בגילים המהווים בסיס לכל המשך חייהם, ולשם כך עלינו לדאוג לטוב ביותר בשבילם. לא מדובר כאן בנושא פוליטי אלא בלקיחת אחריות", אמר טרכטנברג.

צילום: תומר אפלבאום

הוספת סייעת תעזור לניהול השוטף בגנים, מאחר שכיום הגננות קורסות תחת עומס המשימות שמוטלות עליהן. מנגד, גם תוספת של סייעות לא תפתור את היחס בין מספר הגננות למספר הילדים בגנים בישראל, שהוא הנמוך ביותר מבין מדינות ה–OECD ועומד בניגוד להמלצות אנשי חינוך המתמחים בגיל הרך.

כיום משרד החינוך משבץ עד 35 תלמידים בכל גן ילדים החל מגיל 3 בשטח כיתה של 60 מ"ר, ובחלק מהגנים אף מספר גדול יותר של ילדים. זאת לפי תקן מיושן שלא התעדכן כבר עשרות שנים ואינו נהוג עוד במדינות מערביות.

ועדת מומחים בראשות פרופ' פנינה קליין המנוחה, לבחינת דרכי החינוך בגיל הגן וזיקתן להפקת המירב מבית הספר, הגישה את מסקנותיה ב–2008 לאחר שלוש שנות פעילות. לפי מסקנות הוועדה, יש לשנות באופן משמעותי את תקני משרד החינוך ולהקטין את מספר התלמידים ל–14–16 ילדים בכיתת גן בגילאי 3–4, ול–16–20 ילדים בגילאי 5–6.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"