הוצאות המל"ג: כ-900 אלף שקל על אירוח משלחות וארוחה באל גאוצ'ו ב-3,875 שקל

הוצאות המועצה להשכלה גבוהה ב-2014 כללו גם שי לעובדים ליום האשה ב-6,825 שקל והופעה של הזמר דני רובס בעלות של כ-13 אלף שקל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

המועצה להשכלה גבוהה, שמפקחת על מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, הוציאה ב–2014 מאות אלפי שקלים על כיבוד בישיבות, אירוח במסעדות ואירוח משלחות מחו"ל במלונות יוקרה - כך עולה מפירוט ההתקשרויות של המועצה עם גופים פרטיים, שהועבר לתנועה לחופש המידע לבקשת הסטודנטית איילה בל מהקליניקה לחופש המידע במסלול האקדמי המכללה למינהל.

התנועה פירסמה בחודשים האחרונים מידע מפורט על ההתקשרויות של כל משרדי הממשלה ב–2013 ו–2014 עם גופים פרטיים, פרט למשרד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, משרד הכלכלה בראשות נפתלי בנט והמשרד לענייני מודיעין בראשות יובל שטייניץ - שלא העבירו את הנתונים.

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה כי "רשימת ספקים נוספת, שלציבור יש זכות מלאה לראות ולהביע דעתו אודותיה, נחשפת בעקבות בקשת חופש מידע. נותר רק לקוות שבעתיד המידע יפורסם באופן יזום ומפורט על ידי המל"ג".

תקציב ההשכלה הגבוהה מסתכם בכ–9.5 מיליארד שקל ב–2015, והוא מחולק למוסדות האקדמיים על ידי הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה.

מנואל טרכטנברגצילום: אילן אסייג

המל"ג עצמה היא גוף קטן יחסית, שכולל 21 נציגי ציבור ואקדמיה שעובדים בהתנדבות, לצד שישה חברים נוספים בות"ת. בנוסף, במועצה עובדים 105 איש. לפי נתונים שהעבירה המל"ג, התקציב המינהלי שלה היה 47.5 מיליון שקל ב–2014 — וכ–60% ממנו מיועד להוצאות שכר, שמהוות רק 0.5% מתקציב ההשכלה הגבוהה.

ב–2014 שימש שר החינוך דאז, שי פירון, כיו"ר המל"ג מתוקף תפקידו, בעוד בראש הות"ת עמד פרופ' מנואל טרכטנברג. בתקופה האחרונה, בשל פרישתו של טרכטנברג והתפטרותו של פירון, המועצה מתנהלת כיום ללא יושבי הראש שלה.

5,500 שקל עבור הפעלות בפורים

מפירוט ההתקשרויות עלה כי ב–2014 הוציאה המל"ג כ–200 אלף שקל על כיבוד בישיבות ואירוח. הסכום כלל התקשרות עם מכולת בירושלים, שסיפקה לישיבות המועצה "מים, סוכר, תה, קפה, חלב וכיבוד קל" בהיקף של 122.7 אלף שקל; התקשרות בהיקף של 35 אלף שקל עם הקונדיטוריה הירושלמית בורקס אמא בפטור ממכרז והתקשרות עם המסעדה הירושלמית הטאג'ין. המועצה הגישה גם פירוט על ארוחה במסעדת אל גאוצ'ו, בעלות של 3,875 שקל.

סכומים אלה לא כוללים את עלות כרטיסי הסי־בוס של עובדי המל"ג — שמאפשרים להם לרכוש ארוחות מסובסדות במסעדות שונות באזור — שהיא כ–329 אלף שקל. 70.6 אלף שקל נוספים הועברו לחדר האוכל שמשמש את עובדי המועצה.

מהמל"ג נמסר כי "במסגרת עבודת המועצה במהלך השנה, מתקיימות מאות ישיבות של ועדות מקצועיות בתחומים שונים, שחבריהן הם מומחים מהאקדמיה ורובם אינם חברי או עובדי המל"ג. התקציב כולל כיבוד קל, רכישת ציוד חד־פעמי וכדומה. כשמתכנסות ישיבות שנמשכות יותר מחמש שעות, מסעדות הטאג'ין ובורקס אמא מספקות כריכים וארוחות צהריים ככל הנדרש".

בנוגע לארוחות בחדר האוכל ולרכטיסי הסי־בוס, נמסר כי "המל"ג משתתפת בעלות הארוחות לעובדים, שאינה עולה על התקרה המאושרת על ידי הממונה על השכר באוצר. במל"ג אין מזנון, ועל כן היא מספקת לעובדים כמה חלופות. התקציב המצוין כולל בתוכו את חלק העובד, שמוחזק בתשלום למל"ג בניכוי משכרו".

עוד עולה מהפירוט כי המל"ג הוציאה ב–2014 כ–872 אלף שקל על טיסות ומלונות לאורחים מומחים מחו"ל, שחברים בוועדות הערכת האיכות שלה — שבוחנות באופן קבוע את איכות הפקולטות השונות במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. המל"ג אירחה את אחת המשלחות במלון דן פנורמה בתל אביב בעלות של 392 אלף שקל, משלחת נוספת התארחה במלון דן כרמל בחיפה בעלות של 140.7 אלף שקל, ועוד משלחת התארחה במלון דן בוטיק בירושלים בעלות של 117 אלף שקל. המועצה אירחה את אחת המשלחות באולם אירועים פרטי בעלות של 15 אלף שקל, ומשלחת אחרת סעדה במסעדה הטורקית לחמג'ון דונר בעלות של כ–9,000 שקל.

מהמל"ג נמסר כי "הוועדות מורכבות ממיטב המומחיים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם, ואינן כוללות אף עובד מל"ג. בקרת איכות על תוכניות הלימודים היא בעלת חשיבות קריטית ליכולותיה של המדינה לקיים מערכת אקדמית מצוינת והישגית, שיכולה להתחרות עם המוסדות המובילים בעולם".

המועצה מקיימת כמה אירועים מקצועיים בשנה, שמיועדים לסטודנטים ולאקדמאים, ופתוחים גם לקהל הרחב. הכנס השנתי של המועצה התקיים באולם די מול ברמת גם, ועלותו הסתכמה בכ–68 אלף שקל. עלות כנס מלגות לאוכלוסייה הערבית, שהתקיים במרכז הקונגרסים, היתה 69 אלף שקל. עלותו של כנס הערכת איכות במכביה היתה כ–44 אלף שקל. אחד האירועים התקים באולם גרין וילה, בעלות של 20.5 אלף שקל.

שי פירוןצילום: אמיל סלמן

לפי הנתונים שנמסרו, עלות ניקיון משרדי המועצה היתה כ–362 אלף שקל ב–2014 — כ–30 אלף שקל בחודש, והעבודות בוצעו על ידי חברת קבלן שנבחרה במכרז. עוד עולה מהפירוט כי ב–2014 התקשרה המל"ג במרכז עם משרד רו"ח משה ליאון, שנשכר כרו"ח מבקר למועצה, בעלות של 146 אלף שקל.

כמו ביתר משרדי ורשויות הממשלה, גם עובדי המועצה זוכים להטבות שלא ניתנות לרוב במגזר הפרטי. כך למשל, בפורים התקיימה הפעלה מיוחדת לילדי עובדי המל"ג על ידי מפעיל בשם אלוני בלוני, בעלות של 5,500 שקל. מהמל"ג נמסר כי "ב–2014 הוחלט שלא לקיים מסיבת פורים לעובדי המל"ג ובני זוגם, בשונה מבמקומות אחרים, מפאת חיסכון בתקציב. אי לכך, הוחלט לקים פעילות בוקר במתחם משרדי המל"ג עבור ילדי העובדים בעלות נמוכה".

מאמן ריצה בעלות 
של 15 אלף שקל

עובדי המל"ג קיבלו גם תווי קנייה ליום ההולדת בעלות של 9,132 שקל; מתנה אישית ביום האשה בעלות של 6,825 שקל; ומתנה לט"ו בשבט בעלות של 7,349 שקל. כמו כן, נערך להם יום גיבוש בעלות של 2,200 שקל, ונשכר עבורם מאמן ריצה בעלות של 15.6 אלף שקל. במהלך השתלמות עובדים נערכה להם הופעה של הזמר דני רובס בעלות של 
כ–13 אלף שקל.

מהמל"ג נמסר כי "המועצה, מתוקף היותה הרגולטור של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, עוסקת בעניינם של כ–65 מוסדות להשכלה גבוהה בכל ההיבטים: האקדמי, התקציבי והתכנוני. המל"ג מצליחה לנהל ביעילות, תוך העסקת 105 עובדים בלבד, פעילות בעלת היקפים נרחבים, שמתוקצבת בהיקף של יותר מ–9.5 מיליארד שקל בשנה, במגזר שמשרת 300 אלף סטודנטים וכולל אלפי עובדים במוסדות להשכלה גבוהה. לצד העבודה היעילה של המל"ג באמצעות מספר העובדים המצומצם יחסית, שהוא המשאב היקר ביותר של המגזר הציבורי, ישנן הוצאות קבועות שנדרשות לצורך עבודה תקינה של המל"ג ומתן שירות נאות. המועצה היא גוף סטטוטורי, שדוגל בשקיפות ופועל על פי סטנדרטים ציבוריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית