סאגת הרמלין-מל"ג: מודעות תמיכה בשמם של חברי כנסת

מודעות תמיכה בהם מצוטטים חברי כנסת שקוראים נגד סגירת המכללה פורסמו היום ■ מסתבר שחלקם לא מכיר את הפרטים לעומק - ואחרים לא נתנו אישור לפרסום המודעה ■ במשבר מטפלים לא פחות משלושה משרדי יחסי ציבור שונים, ביניהם זה של ניר חפץ

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

קמפיין המודעות בעיתונות של מכללת אורט הרמלין, שעולה לה כרבע מיליון שקל, החל לפני מספר ימים עם פרסום מודעות עמוד שלמות בעיתונים שונים - תחת הכותרת Je suis hermelin - כשהמכללה משווה את החלטת המל"ג לסגור אותה לטבח במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז.

היום (ג') פורסמו מודעות נוספות תחת הכותרת "חברי הכנסת מאוחדים: לא לסגירת אורט הרמלין!". בגוף המודעה הופיעו ציטוטים ממכתבים של חברי כנסת שונים, ביניהם, פנינה תמנו שטה, בועז טופורובסקי, רינה פרנקל ושר המדע יעקב פרי (יש עתיד), מרב מיכאלי (העבודה) ומירי רגב (הליכוד). במשבר של אורט הרמלין מטפלים לא פחות משלושה משרדי יחסי ציבור שונים, ביניהם זה של ניר חפץ, יועץ ראש הממשלה בנימין נתניהו.

באחרונה הודיעה המל"ג כי תסגור את אורט הרמלין בסוף הסמסטר הקרוב (פברואר). זאת, בשל חולשה אקדמית גדולה שהתבטאה בהמלצות ועדות חיצוניות, וכן כשל פיננסי שמחייב את המכללה להיות תלויה לחלוטין ברשת אורט ישראל, שמלווה כסף בהיקף של עשרות מיליוני שקלים למכללה, שאינה מתוקצבת על ידי המדינה בשל אי עמידה בדרישות אקדמיות.

המודעה השנויה במחלוקת שבאמצעותה ניסו למנוע את סגירת המכללה

בנוסף, טוענים במל"ג כי המכללה, שממוקמת בנתניה, אינה עצמאית ומנוהלת בפועל על ידי הרשת שפועלת בעיקר בתחום ההשכלה התיכונית ולא הגבוהה. עבור הסטודנטים מכינה המל"ג רשת ביטחון שתאפשר להם להמשיך וללמוד כבר בסמסטר הקרוב במכללות אפקה ורופין, וכן אורט בראודה שבכרמיאל. היום התכנסה המל"ג לישיבה בנושא - על מנת לקבל החלטה סופית באשר לעתיד המכללה; מחר (ד') אמורה הייתה להתכנס ישיבה בכנסת בנושא, אך זו בוטלה בינתיים.

כמה מחברי הכנסת הופתעו מן המודעה. ח"כ מיכאלי הודיעה ל-TheMarker כי לא נתנה אישור לפרסום הדברים במודעת תמיכה, ולא ידעה כי מודעה כזו עומדת לצאת; ח"כ טופורובסקי אמר כי העלה תהייה במכתב לוועדת החינוך - אם תוכננה רשת בטחון עבור הסטודנטים, אך הדגיש שגם הוא לא ידע על פרסום המודעה, ולא הודיע כי יתמוך במכללה; ח"כ תמנו שטה סיפרה כי לא בדקה עם המל"ג את הטיעונים לסגירת המכללה, וכי תמכה רק כיוון שסטודנטים שפנו אליה, חלקם בני העדה האתיופית, טענו כי מעתה יאולצו לשלם סכום כפול יחסית לזה ששילמו עד עכשיו, אך לא בדקה כמה הם משלמים עתה, וכמה ישלמו בעתיד; ח"כ פרנקל, ציינה כי היא תומכת במאבק המכללה, אך ביססה את עמדתה על בדיקה שטחית שכללה שיחות עם הנהלת המכללה והסטודנטים, שאמרו לה כי הרמה האקדמית של המכללה דווקא גבוהה ולא בדקה עם המל"ג.

החלטת המל"ג: המוסד אינו עומד ברמה אקדמית נאותה

המל"ג מסרה בתגובה כי: "המועצה להשכלה גבוהה דנה בהמלצת הוועדה העליונה להכרה, הסמכה ורישוי מיום 20.1.15 בנושא היתר והכרה במכללה להנדסה ולטכנולוגיה אורט הרמלין ובהמלצת ות"ת מיום 14.1.15, ולאחר ששמעה את נציגי המוסד והסטודנטים היא מחליטה כדלהלן:

לאור חוות הדעת האקדמיות והמלצת ות"ת במשור הפיננסי והתאגידי משפטי, התרשמה המל"ג כי המוסד אינו עומד ברמה אקדמית נאותה, אינו בעל איתנות פיננסית ואינו בעל עצמאות מנהלית מספקת, ועל כן הוא אינו עומד בדרישות להכרה בו כמוסד להשכלה גבוהה.

לאור זאת ולאור תכתובות ופגישות עם המוסד, התרשמה המל"ג כי ככלל במצב הקיים הארכת תוקפו של ההיתר לא תביא לעמידת המוסד בדרישות להכרה בו כמוסד להשכלה גבוהה, משום שהמוסד אינו יכול להתקיים פיננסית ללא תלות מלאה, הולכת וגדלה, ברשת אורט ישראל אשר מעורבותה בניהול המוסד, כמו גם ההסתמכות המלאה עליה, אינן יכולות להוביל לעצמאות המוסד כנדרש ממוסד להשכלה גבוהה. גם חוות הדעת האקדמיות הקיימות מראות כי המוסד אינו עומד בפועל ברמה אקדמית נאותה בתכניות הלימודים שנבדקו. על כן, יש לבחון האפשרות לסיום פעילותו של המוסד תוך מתן מענה לסטודנטים הלומדים בו.

יחד עם זאת, ולצורך מיצוי הליך בדיקת המוסד מחליטה המל"ג להאריך טכנית את תוקף ההיתר של המכללה להנדסה ולטכנולוגיה אורט הרמלין עד לסיום הסמסטר, 21.2.15, על מנת לאפשר לסטודנטים שהחלו את לימודיהם במכללה לסיים את סמסטר א' של שנה"ל תשע"ה, אך ללא רישום סטודנטים חדשים.

בנוסף ולאור בקשת המוסד, המל"ג תמשיך לדון בנושא ההיתר למכללה להנדסה ולטכנולוגיה אורט הרמלין בישיבתה הצפויה ביום 10.2.15, ובמסגרת זו ידרש המוסד בין היתר גם להתייחס לביצוע בפועל של תיקון הליקויים בפרט במישורים המשפטיים-תאגידיים והפיננסיים בהתאם להנחיות, וכפי שהוצגו בפניו על ידי הצוות המקצועי של מל"ג/ות"ת בחודשים האחרונים, וגם בעת השימוע שהתקיים בישיבת ות"ת ביום 14.1.15 ויפורטו שוב בפני המוסד לאחר קבלת החלטה זו. בכפוף לתיקון הליקויים הפיננסיים והמשפטיים-תאגידיים כאמור לעיל, תדון המל"ג באפשרות להאריך ההיתר עד סוף סמסטר ב' במהלכו ייבדקו גם ההיבטים האקדמיים.

בנוסף לרשת הבטחון שהציגה המכללה עבור הסטודנטים בתכניות השונות, המל"ג מבקשת מהצוות המקצועי להיערך למציאת פתרונות שיאפשרו לסטודנטים להמשיך בלימודים ולסיים אותם במוסדות להשכלה גבוהה נוספים.

המל"ג מודעת לצורך בהגדלת כמות המהנדסים ולפיכך אישרה לאורך השנים ב- 15 מוסדות להשכלה גבוהה תכניות להכשרת מהנדסים במגוון תחומים ברחבי הארץ, מבאר שבע בדרום ועד כרמיאל ועמק הירדן בצפון. המל"ג רשמה לפניה את המידע שנמסר, לפיו במוסדות אלה ניתן לקלוט מאות רבות של סטודנטים חדשים נוספים".

ממשרדו של פרי נמסר כי "השר לא התבטא בפומבי בנושא, ולא נתן אישור לפרסום המודעה. פרי לא הביע התנגדות לעמדה של גוף זה או אחר בהקשר למכללת אורט הרמלין, והביע את נכונותו לסייע במה שניתן על מנת להגיע לפתרון שיוסכם על שני הצדדים".

מאורט הרמלין נמסר: "חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית מתנגדים למהלך המל"ג לסגירת המכללה האקדמית להנדסה אורט הרמלין. הציטוטים המובאים במודעה נלקחו ממכתבים רשמיים וציבורים בנושא ששוגרו למל"ג ולגורמים בממשלה, וכן אמירות בנושא של חברי הכנסת, שנכון להביאן לידיעת הציבור. יצויין כי חלק מחברי הכנסת אף העלו בעמוד הפייסבוק הרשמי שלהם התייחסות לנושא לרבות את המכתבים הרשמיים שהוציאו בנידון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט