המל"ג החליטה: מכללת אורט הרמלין נתניה תיסגר

רמה אקדמית נמוכה, אי־ודאות פיננסית ותלות באורט ישראל - אלה הסיבות להמלצת המל"ג לסגור בסוף הסמסטר את המכללה, שבה לומדים 300 סטודנטים ■ הרמלין: "קשקוש של מל"ג"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה באחרונה על צעד יוצא דופן - סגירתה של מכללת אורט הרמלין בנתניה בסוף הסמסטר הנוכחי. במל"ג נימקו את ההחלטה ברמה האקדמית הנמוכה של המכללה, בחוסר יכולתה להוכיח איתנות כלכלית ובהסתמכות רבה מדי על רשת אורט ישראל, המנהלת את המכללה בפועל.

במכללת אורט הרמלין נתניה, שהוקמה לפני ארבע שנים וחצי, לומדים 300 תלמידים. המכללה נפתחה בשל בקשת אורט ישראל להפעיל מכללה אקדמית במקביל לבית הספר להנדסאים, שימשיך לפעול במקום. לאחר מתן האישור, המל"ג עקבה אחר התנהלות המכללה כדי להחליט אם לתת לה הסמכה אקדמית סופית. מכללת אורט הרמלין אינה מקבלת תקציב מהמדינה.

אורט הרמלין פתחה שלושה מסלולי לימוד: הנדסת מכונות, הנדסת אלקטרוניקה והנדסה רפואית. במשך השנים עלה מדו"חות פנימיים של המכללה ומדו"חות של מומחים שמינתה המל"ג, כי הרמה האקדמית בשלוש התוכניות נמוכה. בשנת הלימודים הנוכחית לא נפתח מחזור חדש של לימודי הנדסה רפואית. כמו כן, במל"ג טוענים כי ההיתכנות הפיננסית של אורט הרמלין וניהול המכללה לא עולים בקנה אחד עם דרישות המועצה.

נשיא מכללת אורט הרמלין, פרופ' גדי גולןצילום: הדר כהן

מכיוון שמכללת אורט הרמלין אינה מתוקצבת על ידי המדינה, פעילותה ממומנת משכר לימוד שמשלמים הסטודנטים (הנמוך משכר הלימוד באוניברסיטאות, אף שמדובר בתוכניות לימודים יקרות הכוללות שעות מעבדה רבות) וממיליוני שקלים שמעבירה לה רשת אורט ישראל מדי שנה. משום שרוב תקציבה של רשת אורט מגיע ממשרד החינוך, לצד תרומות מחו"ל, התעורר החשש שהמדינה למעשה מממנת את פעילות המכללה.

באורט טענו כי מקור הכספים שהרשת מעבירה למכללה הוא תרומות בלבד, אבל דרישת המל"ג לקבל מסמכים המוכיחים שמדובר בכספי תורמים, נתקלה בקושי טכני: בדו"חות אורט אין הפרדה ברורה בין מקורות הכספים שבקופתה - כך שלא ניתן לדעת בוודאות שאין מדובר בכספי מדינה.

יתרה מזאת, הכספים שמעבירה אורט להרמלין - 3–5 מיליון שקל בשנה - אינם מגיעים לקופת המכללה, אלא מופקדים בחשבון של אורט ישראל, שממנו משולמות משכורות והוצאות אחרות של מכללת הרמלין. בקשת המל"ג להפריד בין החשבונות נדחתה, כך שבפועל מי שחותם על הצ'קים של המכללה, שאמורה להיות עצמאית, הוא מנכ"ל אורט ישראל, צבי פלג.

מנכ"ל המל"ג, גדי פרנק צילום: אייל טואג

חששות המל"ג לגבי עתיד המכללה מקבלים משנה תוקף לאור העובדה שהכספים אינם מועברים כתמיכה או תרומה, אלא כהלוואה, שבמשך השנים תפחה לעשרות מיליוני שקלים. במל"ג חוששים שאם המכללה תקרוס כלכלית, המדינה תיאלץ להחזיר את הכסף לאורט.

העימות בין המל"ג לאורט ישראל ופלג סביב מכללת הרמלין מתרחש על רקע עימות קודם ביניהם, שנסוב על מכללת אורט בראודה בכרמיאל - המתוקצבת על ידי המדינה. אף שבראודה לא קיבלה כספים מרשת אורט כבר שנים רבות, עד לאחרונה רוב חברי הוועד המנהל וחבר הנאמנים שלה היו מקורביו של מנכ"ל אורט ישראל, ופלג עצמו היה מעורב מאוד בניהולה.

המל"ג, בראשות המנכ"ל גדי פרנק, דרשה מאורט בראודה לשנות את תקנון המכללה ואת הרכב החברים במוסדות המנהלים. פלג, שהתנגד לשינוי, הוזהר שהתעלמות מהוראות המועצה תביא להפסקת התקצוב מהמדינה, כ–80 מיליון שקל בשנה. פלג נסוג, ובימים אלה מסיימים לבצע את השינויים במכללת בראודה.

צבי פלגצילום: נמרוד גליקמן

כעת, העימות בין מנכ"ל אורט למל"ג נסוב על אורט הרמלין. פלג עשוי לפנות לערכאות משפטיות בניסיון לשנות את החלטת המל"ג, אף שקיים סיכוי קלוש שבית המשפט יתערב בהחלטה מקצועית של המל"ג. בסוף ינואר תתכנס הנהלת המל"ג כדי להחליט איזו רשת ביטחון תינתן לסטודנטים במכללה, על מנת למזער את הפגיעה בהם כתוצאה מסגירתה.

הסטודנטים יוכלו להיקלט מיד באורט בראודה שבכרמיאל, וכן יוחלט אם יקבלו אישור להמשיך את לימודיהם ברצף במכללת רופין, במכללת אפקה או בשתיהן. במכללת רופין הסמוכה, הסטודנטים יוכלו ללמוד הנדסת אלקטרוניקה והנדסה רפואית. במכללת אפקה, המרוחקת כחצי שעת נסיעה מהרמלין, הם יוכלו ללמוד את שתי התוכניות וגם את תוכנית הנדסת המכונות המוצעת בהרמלין.

בראש מכללת אורט הרמלין עומד פרופ' גדי גולן, הנשיא המודח של המכון הטכנולוגי חולון. גולן מככב בשנים האחרונות בדו"ח חריגות השכר שמפרסם הממונה על השכר באוצר, ולא מן הנמנע שיידרש להשיב למדינה חלק מהשכר שקיבל בשנותיו במכון.

במועצה להשכלה גבוהה סירבו להתייחס לדברים.

מאורט ישראל נמסר: "אורט הרמלין היא מכללה עצמאית המנוהלת על ידי הוועד המנהל וחבר הנאמנים. לנציגי אורט ישראל אין רוב בוועד המנהל ובחבר הנאמנים של המכללה. אורט ישראל תמכה באורט הרמלין במיליוני שקלים מדי שנה - כולם כספי תרומות".

מאורט הרמלין נמסר כי הטענה בדבר חוסר הנאותות האקדמית של המכללה היא "אמירה חסרת שחר, מכוערת וחסרת אחריות. תוכניות הלימודים במכללה נקבעו על ידי בכירי הפקולטות להנדסה בטכניון. סגל ההוראה מורכב מבכירי המרצים בטכניון, ראשי מחלקות בכירים שהכשירו אלפי מהנדסים במשך השנים".

בנוגע לחולשתה הפיננסית, נמסר מהמכללה כי זהו "קשקוש", וכי היא "אינה מתוקצבת על ידי המל"ג, כי אם על ידי רשת אורט. אורט דואגת ליציבות הפיננסית של המכללה, ולא באמצעות כספי ציבור, כמו במוסדות אחרים - אלא ממקורותיה ומתורמיה. אם המל"ג תמנע תקצוב ממוסדות אקדמיים אחרים, גם הם לא יהיו איתנים פיננסית. כך שהאמירה של המל"ג היא פשוט קשקוש חסר אחריות".

באשר לטענה על מעורבות רשת אורט בניהול מכללת הרמלין, נמסר: "המכללה מתנהלת בצורה עצמאית לחלוטין כחברה לתועלת הציבור באמצעות מוסדות מנהלים כמקובל. אורט ישראל אינה מעורבת בקבלת החלטות אקדמיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי