אימפריית הנדל"ן של האוניברסיטה העברית: דירות ופרדסים בשווי מאות מיליונים

מלבד הקמפוסים ומעונות הסטודנטים שבבעלותה, המשתרעים על אלפי דונמים ברחבי המדינה, האוניברסיטה העברית גם מחזיקה בנכסים רבים שאינם משמשים למחקר ולהוראה ■ הרשימה המלאה נחשפת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האוניברסיטה העברית, שסובלת מגירעון כספי וחוב אקטוארי של 12.6 מיליארד שקל, מחזיקה בשטחי ענק שבהם ממוקמים הקמפוסים שלה ומעונות הסטודנטים ברחבי המדינה - חלקם לא משמשים כלל למחקר ולהוראה. עם זאת, הדו"חות הכספיים של האוניברסיטה חושפים כי ברשותה נדל"ן רב שאינו משמש לפעילות הוראה או מחקר, וככל הנראה ערכו מסתכם במאות מיליוני שקלים - אם לא יותר מכך. זאת, נוסף על שטחי האוניברסיטה בקמפוסים השונים, ששוויים מוערך במיליארדי שקלים.

האוניברסיטה העברית מחזיקה בקמפוס הר הצופים בירושלים, שגודלו 722 דונם, בקמפוס ספרא שבגבעת רם בירושלים (597 דונם), בקמפוס ברחובות (446 דונם) וכן בקמפוס בעין כרם בירושלים (101 דונם). כמו כן, האוניברסיטה היא הבעלים של שטח הקמפוס המשותף עם אוניברסיטת בן גוריון באילת (25 דונם) ובית הספר ובית החולים הווטרינרי בראשון לציון (13 דונם). נוסף על כך, לאוניברסיטה תחנת מחקר בנגב, מעונות סטודנטים בירושלים ושתי דירות מגורים באילת שמשמשות את המרצים שמלמדים שם.

מבנה האודיטוריום קמפוס רחובותצילום: Zlerman

בדו"ח הכספי של האוניברסיטה נכתב כי האוניברסיטה מחזיקה גם בנדל"ן שאינו משמש למחקר והוראה, בשווי של 257 מיליון שקל. מדובר בערכם ההיסטורי של הנכסים עם קבלתם מתורמים בניכוי פחת, אך הערך הנוכחי של הנכסים, שנמצאים במיקומים מרכזיים ויקרים, אמור להיות גבוה משמעותית. נכסים אלה כוללים חמש דירות מגורים בירושלים (ערך היסטורי של 5.6 מיליון שקל), מבנה בתל אביב (ערך היסטורי של 1.2 מיליון שקל) ומבנה מסחרי בנתניה (ערך היסטורי של 648 אלף שקל).

נוסף על כך, לאוניברסיטה שטח על חוף ימה של חדרה וגם שטחי פרדסים באזור, שטחים חקלאיים ופרדסים בראשון לציון, ושטחים נוספים בכפר סבא, ברשפון, בכפר יונה, בצפת, בקיבוץ אפק ובפוריה. האוניברסיטה מחזיקה גם בשטחי פרדסים בקדימה, בכפר חב"ד, במושב משמרת וברחובות.

קרקע ליד הים בחדרה

האחזקה של האוניברסיטה בשטחי פרדסים ובדירות ברחבי המדינה, שאין להם קשר לפעילות המוסד האקדמי, נראית לכאורה תמוהה. סביר להניח שאם האוניברסיטה תמכור את נכסיה, היא תצליח לכסות חלק מהחוב האקטוארי ולהקל על תקציבה. ואולם באוניברסיטה מדגישים כי מדובר בנדל"ן שהתקבל מתורמים על פי צוואתם. בשנים האחרונות, האוניברסיטה מכרה בכמה הזדמנויות דירות שהיו ברשותה.

באוניברסיטה מציינים כי "כל הנדל"ן מקורו בתרומות שהאוניברסיטה קיבלה, ולא ברכישות עצמיות. ככלל, אם מדובר בנכסים הראויים לשימוש, האוניברסיטה משכירה אותם או מעמידה אותם למכירה. זאת, כל עוד המכירה היא תוך מקסום הרווח האפשרי מהנכס. את הכסף משקיעה האוניברסיטה בחזרה בתקציבה לצורכי מחקר והוראה".

בית החולים הוטרינרי בראשון לציון

למרות מצבה הבעייתי, ב–2013 רכשה האוניברסיטה את הזכויות בכפר הסטודנטים בהר הצופים מחברת אפריקה ישראל תמורת 180 מיליון שקל. זאת, לאחר שהסטודנטים והנהלת האוניברסיטה הביעו חוסר שביעות רצון מניהול המעונות ואמרו כי התגלו במקום בעיות תפעול רבות שדרשו את התערבות האוניברסיטה. באוניברסיטה אומרים כי "אפריקה ישראל נקלעה באותה שנה למשבר כספי, וזאת היתה הזדמנות לאוניברסיטה לרכוש ולקבל את המעונות לניהולה הישיר. כיום, כפר הסטודנטים מלא ורווחי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט