הנתונים נחשפים: כמה כסף מקבלים הילדים שלכם?

חשיפה ראשונה לדירוג המלא של התקציב לתלמיד בבתי הספר היסודיים בישראל ■ מיהו בית הספר היסודי שתלמידיו זכו לתקציב הגבוה ביותר מהמדינה ומי קיבל הכי מעט?

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

תקציב משרד החינוך לבתי הספר היסודיים נחשף: ברשימת עשרת בתי הספר שקיבלו את התקציב הגבוה ביותר מהמדינה יש רק בית ספר חילוני יהודי אחד, שממוקם בקרית ארבע והוא בית הספר היחיד ביישוב. ברשימת 15 בתי הספר שמקבלים את התקציב הגבוה ביותר יש בית ספר ממלכתי נוסף בבית שמש ובית ספר צ'רקסי. שאר בתי הספר ברשימת המתוקצבים ביותר הם בזרם הממלכתי־דתי - כך עולה מעיבוד לטיוטת מאגר המידע של משרד החינוך, שמכיל נתונים על תקציבי כל בתי הספר בישראל. הנתונים עדיין נבדקים על ידי משרד החינוך ויפורסמו בקרוב.

עיון בנתוני המשרד מגלה כי במרבית המקרים, תלמידים חילונים בבתי ספר יסודיים ברשויות המקומיות הגדולות וביישובי מעמד הביניים מקבלים תקציבים נמוכים יותר מאשר תלמידים בבתי ספר בפריפריה - ובעיקר לעומת תלמידים בבתי הספר הדתיים. הבדיקה בוצעה בניכוי בתי ספר בחינוך המיוחד, פנימיות, כפרי נוער, מרכזי נוער, ובתי ספר לנוער נושר ובסיכון.

פירוט התקציב לתלמיד לפי יישובים - בתחתית הכתבה

מהנתונים עולה כי ב–2012 משרד החינוך תיקצב תלמיד בבית ספר יסודי בזרם החינוך הממלכתי־דתי ב–15.3 אלף שקל בשנה. תלמיד חרדי קיבל תקציב של 14 אלף שקל בממוצע לשנה. בשנים הקרובות צפויים תקציבי בתי הספר הדתיים אף לגדול, בעקבות החלטתו של שר החינוך היוצא, שי פירון, לתקצב הפרדת בנים ובנות בבתי הספר היסודיים.

ביישובים מבוססים יותר מסתפקים בפחות תקציב (למצולמים אין קשר לכתבה) צילום: מורן מעיין/ג'יני

לעומתם, תלמיד במגזר הערבי זכה לתקציב של 13.8 אלף שקל, ותלמיד בחינוך הממלכתי - שהוא המרכזי והגדול בישראל - קיבל את התקציב הנמוך ביותר, 13.1 אלף שקל בממוצע לשנה. עם זאת, לפי נתוני משרד החינוך, תלמידים יהודים בבתי ספר יסודיים ביישובים המוחלשים ביותר זוכים לתקציבים גבוהים בהרבה מאשר תלמידים ערבים במצב כלכלי דומה.

לאחרונה הכריז פירון, על תוספת שעות לתלמידים בבתי ספר ערביים וביישובים מוחלשים במיוחד, אך המשך התוכנית בספק לאור פיזור הכנסת. פרט לכך, היא אינה מיושמת בגנים ובתיכונים ולא צפויה לסגור את פערי התקצוב.

מניתוח של נתוני משרד החינוך עולה כי במרבית המקרים, בתי ספר גדולים במרכז ובשרון קיבלו תקציבים נמוכים משמעותית מהמשרד לעומת בתי ספר בפריפריה. עוד עולה מהנתונים כי תלמידי בתי ספר יסודיים חרדיים ותלמידים במגזר הערבי קיבלו בחלק גדול מהמקרים תקציבים נמוכים - פרט לבתי הספר של ש"ס ויהדות התורה. ברשימת שיאני התקציב מופיעים כמעט רק בתי ספר בפריפריה, אבל רק אחד מהם מיועד למיעוטים ובו לומדים בני העדה הצ'רקסית.

גורם נוסף שמשותף לבתי הספר היסודיים המופיעים ברשימת שיאני התקציב לתלמיד של משרד החינוך הוא שכולם בתי ספר קטנים במיוחד, שאינם סובלים מבעיות הצפיפות בכיתות המאפיינת בתי ספר רבים בישראל. בחלק מבתי הספר הללו לומדים בממוצע 10–20 תלמידים בכיתה, וגם בשל כך תקציבם גבוה במיוחד.

משרד החינוך מתקצב את בתי הספר לפי כיתה, וכל כיתה זוכה לשעות לימוד ולתקציב בהתאם למקצועות הלימוד שנלמדים בה. ככל שבכיתה מסוימת לומדים יותר שעות – כך התקציב שיקבל בית הספר יהיה גדול יותר. בנוסף, התקציב לתלמיד משקף גם את פרופיל המורים, כאשר מורים ותיקים ומשכילים יותר יקבלו תקציב גבוה יותר.

עם זאת, לא תמיד זהו ההסבר. מכיוון שרוב בתי הספר שמקבלים את התקציבים הגבוהים ביותר לתלמיד הם בתי ספר שבהם כיתות הלימוד קטנות במיוחד - בין היתר מכיוון שאין מספיק תלמידים בבית הספר כדי למלא אפילו כיתה אחת לפי התקן של משרד החינוך (עד 40 תלמידים בכיתה). במקרים כאלה, התלמידים נהנים מתקציב גבוה יותר לכל תלמיד, מכיוון שמשרד החינוך מחויב לתקצב אותם בשעות לימוד כמו כיתה רגילה, כך שאותו תקציב מתחלק בין פחות תלמידים.

תקציב גבוה לתלמידי נצח ישראל בטבריה

בית הספר היסודי שתלמידיו זכו לתקציב הגבוה ביותר הוא בית הספר גוונים בהתנחלות קרית ארבע - בית הספר היחיד בעיר וברדיוס של יותר מ–40 ק"מ שמיועד לתלמידים חילונים, כך מסתמן ממאגר המידע של משרד החינוך. כל תלמיד בבית הספר גוונים קיבל מהמשרד תקציב של 47.1 אלף שקל ב–2012 - גבוה בכ–260% מהתקציב הממוצע לתלמיד בבית ספר יסודי בכלל המדינה.

בית הספר גוונים קיבל תקציב גבוה במיוחד ממשרד החינוך בגלל היותו בית ספר נדרש - לתלמידים החילונים בכל האזור אין אלטרנטיבה אחרת. התקציב הגבוה לתלמיד משמש גם להסעות מיישובים מרוחקים, לסיוע לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים - וגם לצורכי אבטחה. בנוסף, מקור במשרד החינוך אמר כי בית הספר גוונים היה בעבר בסכנת סגירה, אך כיום הוא צומח והצליח להביא לפריצת דרך עבור התלמידים באזור.

בית ספר חרדי בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אמיל סלמן

תלמידי בית הספר היסודי הדתי נצח ישראל בטבריה קיבלו כ–39.6 אלף שקל לתלמיד ממשרד החינוך בממוצע ב–2012 - פי 2.5 יותר מאשר התקציב הממוצע לתלמיד בבית ספר יסודי דתי בישראל. בנצח ישראל לומדים כ–16 תלמידים בכיתה, ומשרד החינוך מתקצב בו גם שעות נוספות לתלמידים במקצועות הליבה, כמו מדעים ומתמטיקה, ושיעורי העשרה נוספים לתלמידים שבאים מרקע כלכלי מוחלש. שאר בתי הספר היסודיים בטבריה מקבלים תקציבים נמוכים יותר.

גם בית הספר כפר דרום בניר עקיבא, המיועד למפוני גוש קטיף, מופיע ברשימת בתי הספר שמקבלים את התקציב הגבוה ביותר ממשרד החינוך - עם כ–35.1 אלף שקל לתלמיד ב–2012. בית הספר קשת התקוה, שמוביל כיום תוכנית שתהפוך אותו לבית ספר מעורב של חילונים ודתיים מאזור אליקים, קיבל תקציב של 30.5 אלף שקל לתלמיד ב–2012.

ישורון שביישוב נשר, בית ספר יסודי דתי קטן עם 6 כיתות בלבד, זכה לתקציב של 30.2 אלף שקל לתלמיד ממשרד החינוך ב–2012. זהו בית הספר הממלכתי־דתי היחיד באזור שקולט גם תלמידים אתיופים - ולכן תקציבו גבוה יותר.

בבית הספר החרדי תורת משה בירוחם לומדים כיום רק כ–6 תלמידים בכיתה (14 בשנת הבדיקה), אך הוא עדיין אחד מבתי הספר היסודיים המתוקצבים ביותר בישראל. בבית הספר מתקיים יום לימודים ארוך מהרגיל. אף שהוא מיועד לתלמידים חרדים, טוענים בתורת משה כי מלמדים בו את לימודי הליבה - ולכן בית הספר מקבל תוספת שעות ממשרד החינוך.

מלבד בית ספר גוונים, בולטים ברשימת שיאני התקציב שני בתי ספר נוספים שאינם דתיים. אחד מהם הוא בית הספר נארת הצ'רקסי ביישוב ריחאניה, בית ספר ממלכתי שפועל במתכונת של בית ספר דו־תרבותי ורב־לשוני שתלמידיו קיבלו כ–27.2 אלף שקל בממוצע לתלמיד ב–2012. השני הוא בית הספר עדיהו בבית שמש, שהוא אחד מבתי הספר הממלכתיים היחידים באזור.

גם בתל אביב, בתי ספר דתיים מקבלים יותר

בהתחשב בנתוני טיוטת מאגר המידע של משרד החינוך, לא מפתיע לגלות שבית הספר היסודי שתלמידיו זכו לתקצוב הגבוה ביותר בתל אביב ב–2012 היה בית הספר הממלכתי־דתי יפה נוף. כל תלמיד ביפה נוף קיבל תקציב של כ–31.3 אלף שקל. בבית הספר הדתי רמב"ם בתל אביב קיבל כל תלמיד תקציב של כ–21.1 אלף שקל. בתי בתי הספר היסודיים הממלכתיים במרכז תל אביב - כמו בבלי, גרץ והיובל — זכו לתקציבים נמוכים כמעט פי שלושה לתלמיד לעומת יפה נוף ורמב"ם. עם זאת, האוכלוסייה שלומדת בהם נחשבת למבוססת במיוחד.

לעומת זאת, בית הספר טרה סנטה ביפו, שבו לומדת אוכלוסייה ערבית ממעמד כלכלי נמוך, זכה לתקציב נמוך פי שישה לכל תלמיד (כ–6,000 שקל) ב–2012, לפי נתוני משרד החינוך.

מהנתונים עולה כי תלמידי בית ספר היסודי שרת בשכונת נווה שרת בתל אביב קיבלו גם הם תקציב גבוה במיוחד של כ–31 אלף שקל לתלמיד ב–2012, אך זאת מכיוון שמחצית מהכיתות בבית הספר מיועדים לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, ולכן תקציבן גבוה משמעותית.

בית הספר שקיבל את התקציב הגבוה ביותר לתלמיד בבאר שבע מיועד גם הוא לתלמידים דתיים - חזון עובדיה, שכל תלמיד בו זכה לתקציב של 28.3 אלף שקל. בחיפה ובירושלים, שני בתי הספר שקיבלו את התקציבים הגבוהים ביותר ב–2012 הם בתי ספר ממלכתיים - גבריאלי בחיפה (24.5 אלף שקל לתלמיד) והחטיבה לגיל הצעיר בירושלים 25.2 אלף שקל לתלמיד). מהנתונים עולה כי בתי ספר ערביים בירושלים קיבלו תקציבים נמוכים יותר בממוצע, ובתי ספר חרדיים בעיר קיבלו תקציבים גבוהים במיוחד.

בשדרות, בית הספר שתלמידיו זכו לתקציב הגבוה ביותר ממשרד החינוך הוא בית הספר הדתי הרואה (כך גם עלה בתחקיר שפורסם בתוכנית "המקור") — תלמידיו קיבלו ב–2012 כ–23 אלף שקל לתלמיד, לעומת כ–18.7 אלף שקל לתלמיד בבית הספר הממלכתי ז'בוטינסקי בעיר וכ–16.6 אלף שקל בבתי הספר הממלכתיים אלון ושקמים. עם זאת, גם התלמידים הדתיים בבית הספר שקיבל את התקציב הגבוה ביותר בשדרות קיבלו תקציב נמוך יותר מתלמידי בתי הספר הדתיים בתל אביב, בחיפה, בבאר שבע ובירושלים.

ביישובי השרון, התלמידים שנחשבים מבוססים יחסית מסתפקים בפחות: תלמידי בית הספר יוחנני בהרצליה זכו לתקציב של כ–12 אלף שקל לתלמיד ב–2012, ותלמידי בתי הספר רמת ויצחק שדה בכפר סבא הסתפקו בכ–10–11 אלף שקל לתלמיד - בדומה לתקציב שקיבלו תלמידי בית הספר היסודי בר טוב ברעננה.

תקציבים נמוכים יותר ביישובים חרדיים

אילו תלמידים מקבלים את התקציבים הגבוהים ביותר מהמדינה? לפי נתוני משרד החינוך, בהתנחלות מעלה אפרים, אחד היישובים הקטנים בישראל, זוכה כל תלמיד בממוצע לתקציב הגבוה ביותר ממשרד החינוך מבין כל תלמידי ישראל. כך על פי עיבוד שביצענו לטיוטת מאגר המידע של המשרד החינוך, שעוסקת בממוצע תקציבים ברשויות המקומיות בבתי ספר תיכוניים, בחטיבות ביניים ובבתי ספר יסודיים ב–2012.

במעלה אפרים קיים רק בית ספר אחד - תיכון ירדן - ובו לומדים 270 תלמידים. ממוצע התלמידים בכיתה ביישוב הוא 16.8, נמוך משמעותית מהממוצע הארצי.

מהנתונים עולה כי תלמידים ביישובי הפריפריה, ובהם גם תלמידים בהתנחלויות, קיבלו תקציבים גבוהים יותר מאשר תלמידים ביישובי המרכז וביישובי מעמד הביניים, אך גם יותר מאשר תלמידים בישובים חרדיים וערביים. הנתונים מתיישבים עם נתונים קודמים שנחשפו ב–TheMarker, שלפיהם תלמידי תיכון דתיים זוכים לתקציבים גבוהים יותר מתלמידים בתיכונים חילוניים וערביים.

מאגר המידע שיפרסם משרד החינוך לראשונה מאפשר לפלח את האופן שבו מחלק המשרד את תקציבו בין היישובים השונים. הבדיקה שביצענו מתייחסת לתקציב של כ–23.5 מיליארד שקל (כמחצית מתקציב המשרד) שהועברה לרשויות המקומיות, וכוללת גם בתי ספר של רשתות ובתי ספר פרטיים. הנתונים מתייחסים רק לתקציבי משרד החינוך - ולא לתוספת התקציב שהרשות מממנת מתקציבה ומתשלומי ההורים.

כך, תלמיד בבית ספר במעלה אפרים זכה בממוצע לתקציב של 30,218 שקל ב–2012 - גבוה בכ–5,100 לתלמיד לעומת אחד מ–1,000 התלמידים שלמדו בקצרין, ותוקצבו על ידי המדינה בממוצע בכ–25 אלף שקל. התקציב הממוצע לתלמיד במעלה אפרים גבוה ביותר מפי שלושה מהתקציבים של הרשויות המקומיות החרדיות אלעד, רכסים, מודיעין עלית וקרית יערים, שהתלמידים בהן קיבלו מהמדינה את התקציב הנמוך ביותר - כ–9,100–9,900 שקל לתלמיד.

ביישובים החרדיים תקציבי החינוך נמוכים יותר, בגלל תקצוב חלקי שניתן לכל מוסד חינוך חרדי שאינו שייך לרשתות של ש"ס או יהדות התורה. רשתות אלה זוכות לתקצוב מלא, ובממוצע עלותן למשרד היתה גבוהה יותר מאשר עלותם של תלמידים חילונים. סיבות נוספות לתקצוב הנמוך יותר של בתי הספר ביישובים החרדיים הן אי־קיום לימודי ליבה ואי־הגשה לבגרות.

12 אלף שקל 
לתלמיד בירושלים

חלק גדול מהתלמידים שמקבלים תקציבים גבוהים במיוחד ממשרד החינוך גרים במועצות אזוריות בפריפריה. תלמידי המועצה האזורית תמר, שנחשבת למבוססת במיוחד, קיבלו מהמשרד 24.2 אלף שקל לתלמיד ב–2012. תלמידי המועצה מרום הגליל ובית שאן ועמק המעיינות הסמוך זכו לתקציב של כ–23.1 אלף שקל לתלמיד, ותלמידים ביישובי הגולן, הגליל העליון, חצור הגלילית וקרית שמונה קיבלו תקציבים דומים.

תלמידים בכמה מיישובי הפריפריה, ובהם שדרות, מגדל, עפולה, טירת הכרמל, קרית מלאכי, אופקים, חוף אשקלון, דימונה, ירוחם, נתיבות, מצפה רמון, קרית גת וטבריה, קיבלו גם הם תקציבים גבוהים יחסית - כ–18–21 אלף שקל בממוצע לתלמיד ב–2012.

עם זאת, תקציבם היה נמוך יותר מתלמידי ההתנחלות קדומים, שקיבלו 22.2 אלף שקל לתלמיד, וקרית ארבע עם 21 אלף שקל לתלמיד. גם בהתנחלויות אחרות, ובהן מגילות ים המלח (כ–20 אלף שקל לתלמיד), אפרתה (כ–19.2 אלף שקל), גוש עציון (18.9 אלף שקל), הר חברון (18.6 אלף שקל לתלמיד) ואריאל (18.5 אלף שקל), זכו התלמידים לתקציבים גבוהים במיוחד.

כמה בתי ספר יסודים בירושלים, ובהם גואטמלה הממלכתי ורמת התורה ומאור ישראל החרדיים, קיבלו תקציבים גבוהים במיוחד ממשרד החינוך (21–25 אלף שקל לתלמיד), אך בסך הכל, התלמידים בעיר זכו לתקציבים נמוכים במיוחד ממשרד החינוך. זאת, ככל הנראה כי הממוצע כולל גם את התלמידים הערבים ממזרח ירושלים והתלמידים החרדים בבתי הספר הפרטיים שמקבלים תקציבים נמוכים יותר ממשרד החינוך. בממוצע, תלמידי ירושלים קיבלו כ–11.7 אלף שקל לתלמיד.

בתחתית הרשימה נמצאים גם תלמידים ביישובים המבוססים ביותר בישראל - סביון, עומר וכפר שמריהו, שקיבלו ממשרד החינוך כ–10.5–13.6 אלף שקל לתלמיד.

תלמידי הערים הערביות הגדולות קיבלו תקציבים נמוכים באופן יחסי. בממוצע, תלמיד בטייבה קיבל תקציב של כ-13.5 אלף שקל ותלמיד בטירה זכה לתקציב ממוצע של כ–14 אלף שקל ב–2012. תלמידים בפורדייס, באקה אל גרבייה, כפר כנא, שפרעם, ערערה, אל קסום, קלנסווה ורהט זכו לתקציבים נמוכים יותר, שנעו בין 13–14.5 אלף שקל לתלמיד.

עם זאת, בחלק מהמקרים תלמידים ביישובים ערביים קיבלו תקציבים דומים לאלה שקיבלו תלמידים ביישובי מעמד הביניים וביישובי המרכז. כך למשל, תלמיד מאום אל פאחם קיבל בממוצע תקציב דומה לתלמיד בתל אביב ובראש העין - כ–15.4 אלף שקל ב–2012. תלמידי באר שבע זכו לתקציב גבוה מעט יותר של כ–17 אלף שקל לתלמיד, ותלמידי חיפה הסתפקו בתקציב נמוך יותר של 14.8 אלף שקל לתלמיד - בדומה לתלמידי בתי הספר היסודיים בחולון, בכפר סבא ובאשדוד.

תלמידים בגוש דן וביישובי מעמד הביניים קיבלו ממשרד החינוך תקציבים נמוכים למדי. כך, תלמיד בפתח תקוה קיבל כ–14.1 אלף שקל ממשרד החינוך, תלמיד מרמת גן - כ–14.4 אלף שקל, בחולון כ–14.7 אלף שקל, בקרית אונו כ–14.8 אלף שקל ובראשון לציון כ–15.3 אלף שקל. תלמיד ברעננה קיבל מהמשרד תקציב של כ–15.8 אלף שקל ב–2012, ותלמיד מהרצליה קיבל תקציב של 16.3 אלף שקל.

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה