לקראת בחירות |

מערכת החינוך שינתה כיוון בהנהגת פירון - ונתקעה

הקדנציה של שי פירון היתה הזדמנות היסטורית לתיקון מערכת החינוך ■ הוא הבטיח שישנה סדרי עולם, אך לאחר עבודה על אינספור תוכניות שהגה, מרביתן נמצאות בשלבים מוקדמים וקיים חשש שיבוטלו

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

מי שנכח אתמול במסדרונות משרד החינוך סיפר על תחושות של חורבן. לאחר שנה ושמונה חודשים שבהם הפנה השר שי פירון את כל משאביו ליישום חזונו, הוא חש כעת, עם התפטרותו מהממשלה, שלא הצליח להשאיר חותם ולשנות את המערכת כפי שקיווה, למרות התוכניות הרבות שהוציא לפועל.

הבחירות הקרובות מציבות את מערכת החינוך, שבכל מקרה תפקודה לקוי, בפני משבר חמור, שנובע מחוסר היכולת למשול ולהוביל בה מהלכים ארוכי טווח.

הקדנציה של פירון היתה הזדמנות היסטורית לתיקון. הוא פתח בתהליכים חשובים והסיט את הספינה למסלול חדש, תוך שהוא מבטל את המדיניות שהובילו קודמיו. ואולם פירון לא עיגן והסדיר את רוב המהלכים שתיכנן, כך שלבאים אחריו לא תהיה בעיה להסיט (שוב) את הספינה למסלול אחר לגמרי.

פירון נכנס לתפקיד לאחר שהבטיח ליישם כמה מהלכים משמעותיים שישנו סדרי עולם. כעת, לאחר עבודה מאומצת ותזזיתית שהתאפיינה באינספור תוכניות שהגה — מרביתן נמצאות בשלבים התחלתיים וקיים חשש שיבוטלו.

שי פירוןצילום: אייל טואג

משרד החינוך כבר קיבל חלק מהכספים על חשבון תקציב 2015 שלא צפוי לצאת לפועל, כדי לפתוח את שנת הלימודים בספטמבר. התוכניות שפירון הצליח ליישם בשלב ראשוני השנה, כמו הלמידה המשמעותית והתקצוב הדיפרנציאלי שהוצגו בשבוע שעבר, כבר תוקצבו ולכן יושמו השנה.

אלה הן שתיים מתוכניות הדגל של פירון. בתוך פחות משנתיים הוא הצליח ליישם אותן, גם אם באופן חלקי. לאחר שהתניע את השינוי המבורך, לא בטוח שמחליפו יהיה מחויב לאותן התוכניות ולא ידוע מה יעלה בגורלן בשנת הלימודים הבאה.

פירון ולפיד נכנסו לממשלה עם משנה סדורה לגבי החינוך החרדי, והציבור החילוני תלה בהם את תקוותו. הם אכן קיצצו במידה רבה בתקציב לישיבות. זהו תקציב שהיה קל במיוחד לקצץ, מכיוון שהמפלגות החרדיות נותרו מחוץ לקואליציה, אך אם וכאשר הן יהיו חלק מהממשלה הבאה, התקציבים צפויים לחזור לקדמותם.

את רוב המהלכים שהבטיחו לפיד ופירון כדי להסדיר את החינוך החרדי ולחייב אותו בלימודי ליבה, החליפו מהלכים סבוכים יותר, שכעת יתקעו בעקבות הבחירות, וספק אם ייצאו לפועל.

פירון, איש חינוך שהקדיש את חייו לתחום, היה האדם המתאים ביותר לתפקיד. ייתכן שאם היה מכהן תקופה ארוכה יותר ומתמקד בשינויים המבניים הגדולים שתיכנן, הדברים היו נראים אחרת.

האכזבה גדולה בגלל גודל ההזדמנות - קואליציה נטולת חרדים, ושר אוצר שנותן גב מלא לשר החינוך. פירון נכנס לתפקיד כשהוא מודע לבעיות המשילות במדינה, ובעיקר במשרד החינוך, והכריז כי קיים צורך גדול בתוכנית מקיפה שתסדיר את פעילות מערכת החינוך ותנתק אותה מלחצים פוליטיים. ואולם בתקופה הראשונה לכהונתו הוא העדיף להתפזר על שלל רפורמות, ולא להתמקד בטיפול השורש שנחוץ למערכת.

ייתכן שפירון, שעשה מאמצים מרובים לקידום תוכניותיו, הופתע מההתנגדות להן מצד גורמים פוליטיים וארגוני המורים. לכן, עוד לפני הבחירות הוא הבטיח להקים מועצה לאומית לחינוך, שתפקידה יהיה להתוות מדיניות ושתהיה מנותקת משיקולים פוליטיים. אף שכבר לפני יותר משנה קבע את הרכב המועצה, המהלך מומש רק בתחילת השבוע עם אישורו בממשלה, שהתפוררותה כנראה תגרום לגניזת התוכנית החשובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים