ח"כ גילאון לשר החינוך: "שים סוף לאפליה כלפי הציבור הערבי"

גילאון פנה לשר פירון בעקבות בדיקת TheMarker, שהעלתה כי תלמידים מהזרם הממלכתי־דתי זוכים לתקצוב הגבוה ביותר ואילו בתי הספר מהמגזר הערבי נשארים מאחור ■ עבד כנאענה מעמותת סיכוי: "הממשלה ממשיכה במדיניות המפלה של הממשלות שקדמו לה"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה אתמול לשר החינוך, שי פירון, וקרא לו "לשים סוף לחלוקה הלא צודקת ולאפליה כלפי הציבור הערבי בישראל וההעדפה המפליגה למגזר הדתי". זאת, בעקבות כתבת TheMarker אתמול, שהצביעה על פערי תקצוב ענקיים בתקציב משרד החינוך בין תלמידי תיכון דתיים, חילונים וערבים.

הבדיקה נערכה על מדגם של 210 בתי ספר תיכון ברחבי הארץ, ובחנה את סעיף התקציב המרכזי של משרד החינוך - עלות שעות ההוראה - בכל כיתות הלימוד במגמות העיוניות והריאליות. רוב גדול של בתי הספר שבהם התקציב לתלמיד היה הגבוה ביותר הוא מהזרם הממלכתי־דתי, ואילו בקרב 25 בתי ספר בעלי התקציב לתלמיד הנמוך ביותר, 23 הם במגזר הערבי. בנוסף, ב–45% מהתיכונים במדגם (שכלל עשרה בתי ספר חרדיים) לא ניתן ללמוד מקצועות ריאליים כמו פיסיקה, כימיה וביולוגיה ברמה של חמש יחידות בגרות.

צילום: אלון רון

"מהתמונה העולה בכתבה נראים פערים תקצוב חריפים ובלתי נתפשים בין הציבור היהודי לציבור הערבי. רוב בתי הספר המקבלים את התקצוב הגבוה ביותר הם דתיים, אחריהם הזרם הממלכתי ולבסוף בתי הספר הערביים", כתב גילאון לפירון. "ניכר כי 'בתי הספר המצטיינים' לפי הקריטריונים של המשרד זוכים לתקצובים גבוהים יותר, בעוד הנשארים מאחור נותרים עם תקציבים נמוכים. כך מונצחים הפערים החמורים הללו בין הציבור היהודי לציבור הערבי, כאשר בראש הסולם ממוקם בגאון הזרם הממלכתי־דתי. בטוחני כי כוונתך לחלוקת תקציבים צודקת במערכת החינוך תעלה בקנה אחד עם רפורמה בשיטת התקצוב פר תלמיד הניתן ממשרדך", כתב גילאון.

עבד כנאענה, מנהל שותף של מחלקת מדיניות שוויונית בעמותת סיכוי, אמר בתגובה לכתבה: "למרות ההצהרות והפרסומים השונים של הממשלה הנוכחית, אנו רואים כי בפועל היא ממשיכה את המדיניות המפלה של הממשלות שקדמו לה, ובמקום להנהיג אפליה מתקנת שתסייע בצמצום הפערים הסוציו־אקונומיים הקשים בין הרשויות היהודיות והערביות בישראל, הם ממשיכים בתקצוב מפלה ולא שוויוני שרק מעמיק את הפערים ומקשה עוד יותר על שיפור מצבם החברתי והכלכלי של אזרחי ישראל הערבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"