תחקיר TheMarker |

המינויים של יש עתיד בחינוך: אשתו ויועצו של השר לשעבר אטיאס יפקחו על ש"ס

בזמן שהשר לשעבר אריאל אטיאס, דמות מרכזית בש"ס, מקדם הסכם בין משרד החינוך לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס להסדרת הרשת, מונו שורה של עובדים לשעבר בה לתפקידים במחוז החרדי החדש של משרד החינוך - ובהם אשתו של אטיאס ■ משרד החינוך: המכרז כדין

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

מי באמת שולט על המחוז החרדי החדש שמוקם במשרד החינוך ויקבל תקציבי עתק? לפני כשנה וחצי התחייב שר האוצר, יאיר לפיד, לקצץ ב-25% את תקציב רשת החינוך של ש"ס, כעת מתברר שלא רק שתקציב הרשת לא קוצץ אלא שבכירים ועובדים בה מונו לאחרונה למפקחים במשרד החינוך – שאמורים לפקח על הרשת של ש"ס – והכל בתיווכו של שר השיכון והתקשורת לשעבר אריאל אטיאס, כך עולה מתחקיר TheMarker.

בין העובדים החדשים במחוז החרדי החדש – רעייתו של אטיאס ויועצו לשעבר. גורמים במשרד החינוך "המפוקחים הפכו למפקחים, אריאל אטיאס עשה לשי פירון בית ספר". גורמים במשרד מצביעים על כך שלאחרונה ניסה משרד החינוך למנות לראש המחוז את מנכ"ל משרד השיכון לשעבר, בתקופת אטיאס, מרדכי מרדכי.

בשנה האחרונה מנהלים משרד החינוך והאוצר משא ומתן מול רשת מעיין החינוך התורני של מפלגת ש"ס, להפיכתה לרשת חינוך ציבורית ומפוקחת עבור תלמידים חרדים ממוצא ספרדי - בתקצוב מלא ובפיקוח של משרד החינוך, במטרה שש"ס תהיה ממונה על החינוך החרדי־ספרדי בתוך המחוז שיוקם. זאת, כחלק מהרפורמה בחינוך החרדי ששר החינוך, שי פירון, מנסה להוביל.

בבסיס הרפורמה במערכת החינוך החרדי מקים משרד החינוך את המחוז החרדי, שבמסגרתו אמורים לקום בתי ספר בחינוך הממלכתי־חרדי שלא היו בעבר, והסדרה של החינוך החרדי - צעד שנועד לפתור את הבעיות הרבות בבתי הספר החרדיים - ויכלול את הסדרת לימודי הליבה, התקצוב והפיקוח על בתי הספר. מדובר בצעד היסטורי במערכת החינוך, שעד כה תיקצבה בתי ספר חרדים פרטיים. במשרד החינוך מתייחסים להקמת המחוז כמשימה לאומית. אבל שורה של מינויים במחוז החדש מטילה ספק ביכולותו של המשרד לחולל מהפכה אמיתית בחינוך החרדי.

בסוף השנה שעברה חתמו נציגי ש"ס ומעיין החינוך התורני על הסכם הבנות מול משרד החינוך והאוצר, במסגרתו הסיר משרד האוצר את האיום לקצץ בתקציב רשת החינוך הפרטית של המפלגה - מעיין החינוך התורני - שמסתכם בכ–525 מיליון שקל בשנה. במקום זאת, הרשת הסכימה לבצע תוכנית התייעלות משמעותית, להיות נתונה לפיקוח של המחוז החרדי החדש במשרד החינוך ובתמורה לקבל הכרה של רשת רשמית במדינה, להסדיר את תקציבה כך שלמעשה יגדל, ולאפשר לרשת חופש פעולה בכל הקשור לחינוך בנושאים ההלכתיים ובנושאי דת.

עם זאת, אף שההסכם המלא מוכן וממתין לחתימת נציגי משרד האוצר ומעיין החינוך התורני - החתימה עליו מתעכבת כבר תקופה ארוכה. גורמים בשני הצדדים מטילים את האחריות אחד על השני. גורמים במעיין החינוך התורני טוענים כי משרד האוצר מנסה להימנע מלהגדיל את תקציבי הרשת בעקבות החתימה על ההסכם, ואילו גורמים בממשלה טוענים כי הרשת לא עמדה ביעדים שהציבו לה במסגרת ההסכם - שכוללים סגירה של כיתות ובתי ספר שלא עמדו בתקנים וכן פיטורי עובדים.

"אטיאס עושה לשי פירון בית ספר"

צילום: אוליבייה פיטוסי

לאור העיכובים בהתקדמות ההסכם בין משרד החינוך לרשת החינוך של ש"ס, מינויים רבים של עובדים לשעבר ברשת של ש"ס במחוז החרדי החדש של משרד החינוך מעוררים תהייה בדבר שיתוף הפעולה בין המשרד לרשת בהקמת המחוז.

לפני כמה חודשים מינה משרד החינוך את אסתר אטיאס, רעייתו של שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס, למפקחת במערכת הפיקוח של המחוז החרדי החדש.

אריאל אטיאס אמנם פרש מהחיים הפוליטיים - הוא התפטר מהכנסת בינואר האחרון - אולם הוא עדיין בעל תפקיד מפתח בתנועת ש"ס, ובחודשים האחרונים הוא מגשר בין מעיין החינוך התורני, לבין משרד החינוך, במשא ומתן בין כל הנוגע לרפורמה המתוכננת.

גורמים במעיין החינוך התורני טוענים בתגובה כי מעורבותו של אטיאס במשא ומתן מתמקדת אך ורק בעניינים הקשורים לניהול ותקציבי הרשת ולא בנושאים הפדגוגיים בהם עוסקת רעייתו, וכי היא נבחרה לתפקיד בזכות ניסיונה במערכת החינוך והשכלתה, ולכן אין מניעה לבחירתה כמפקחת במשרד.

צילום: אמיל סלמן

עם זאת, מקורות במשרד החינוך אומרים כי "אריאל אטיאס עושה לשי פירון בית ספר - גם בעניינים הקשורים למעיין החינוך התורני וגם בנושאים אחרים הקשורים לחרדים. הוא כיום אחד האנשים המשפיעים במערכת החינוך על התחום החרדי".

אסתר אטיאס נחשבת דמות מקצועית בעלת ניסיון של שנים בפיקוח על בתי ספר. היא בעלת תואר שני בחינוך מאוניברסיטת בן גוריון ובעלת ניסיון של 11 שנים כמפקחת בכירה ברשת מעיין החינוך התורני של ש"ס.

אף שמונתה לתפקיד זוטר יחסית, גורמים במשרד החינוך העריכו כי הוא יכול לשמש נקודת מוצא לקידום עתידי שישפיע באופן משמעותי יותר על המתרחש ברשת, במיוחד לאחר הבחירות הבאות ובמקרה שבו ש"ס תיכנס לקואליציה.

צילום: איציק בן מלכי

אטיאס היתה בכירה ברשת מעיין החינוך התורני בתקופה בה העלתה ביקורת של אגף החשב הכללי במשרד האוצר שורה של כשלים ומחדלים בניהול הרשת, בהם הקצאת שעות בניגוד לתקנות ותשלומי שכר פיקטיביים, אך במשרד החינוך ובמעיין החינוך התורני מבהירים כי לאטיאס לא היה קשר ישיר למחדלים, למרות שכיהנה בתפקיד בכיר בשנים בהם הם התרחשו. במשרד החינוך סירבו להתייחס לשאלה האם ועדת המכרזים שדנה במינויה התייחסה לתפקודה ברשת של ש"ס.

בתקופה שבה מונתה אטיאס, מינה משרד החינוך את הרב יוסף פוליטי, שהיה מפקח אזור הצפון ברשת, למפקח של משרד החינוך במחוז החרדי החדש.

בנוסף, מונו באחרונה עוד כחמש מפקחות במחוז החרדי - כולן עבדו עד לא מזמן ברשת המעיין התורני.

ממשרד החינוך נמסר: "פוליטי עמד בכל תנאי המכרז בהתאם להוראות הדין. בתנאי המכרז נדרש ניסיון בתחום החינוך החרדי והבחירה בתפקידי פיקוח נעשית על ידי ועדה מקצועית, על פי הוראות התקשי"ר".

לא מפתיע שאחד מהאישים המשפיעים על המשא ומתן עם ש"ס ועל תכנון המחוז החרדי הוא אשר גולד, שהיה יועץ התקשורת לשעבר של אריאל אטיאס. גולד מועסק במשרד החינוך כיועץ לענייני חרדים במחוז החרדי מאז אוגוסט 2013. הוא מועסק במשרד כיועץ חיצוני. עבור שירותיו למשרד בתקופה שבין אפריל 2014 עד אפריל 2015 ישתכר יגולד 204.1 אלף שקל. גולד מחזיק קו תקיף בנוגע להסדרת רשת מעיין החינוך התורני, ואף הותקף בגלל עמדותיו בתקשורת החרדית.

ממשרד החינוך נמסר: "בנוגע לטענות המועלות באשר לתפקידו של גולד, והקשר בעבר בינו לבין אריאל אטיאס ולהקמת המחוז לחינוך חרדי במשרד, אינם קשורים להקמת המחוז החרדי ואין בה משום ניגוד עניינים. מדובר בטענה מופרכת ומשוללת כל יסוד".

אטיאס נבחרה לתפקיד במכרז השני אליו ניגשה, לאחר שלא התקבלה לתפקיד במכרז הקודם לתפקיד שנערך בתחילת השנה. אך ועדת המכרזים השנייה שדנה במינויה לתפקיד היתה שונה באופן משמעותי מוועדות קודמות במשרד. מקורות במשרד שתמכו בבחירתה אמרו בתגובה כי היא לא נבחרה במכרז הראשון מכיוון שקיבלה ניקוד נמוך יותר מהמועמדים האחרים שניגשו למכרז, וכי לא היה חשש למראית עין או מקרבתה של אטיאס לבכירי ש"ס או מניסיונה ברשת של ש"ס.

בוועדת המכרזים השנייה שדנה במועמדתה לתפקיד לא נכח נציג הציבור החרדי, שנכח במכרזים קודמים בנושא, ולא נכח נציג המפקחים מטעם המחוז. בנוסף, באופן חריג, השתתפה בוועדת המכרזים המשנה למנכ"לית משרד החינוך, גילה נגר, כנציגת משרד החינוך. נגר הביעה תמיכה במועמדותה של אטיאס.

גורמים במשרד סיפרו כי מעולם לא נתקלו בהרכב דומה, וכי במהלך הישיבה ביקשה נגר למחוק מהפרוטוקול דברים שנאמרו נגד מינוי אסתר אטיאס.

מקור במשרד החינוך אמר כי "ניסיונה הקודם של אטיאס והשכלתה הפדגוגית הם אלה שסייעו לה להתקבל לתפקיד. היא עמדה בכל התנאים ואף מעבר לכך".

במשרד החינוך סירבו להעביר את פרוטוקולי ועדות המכרזים אליהן ניגשה אטיאס בטענה כי הן "חסויות ולא ניתן להעביר כל פרט הקשור בהן". במשרד סירבו להתייחס לשינוי בהרכב ועדת המכרזים. במשרד סירבו גם להתייחס לשאלה אם במהלך ועדת המכרז עלה נושא תפקודה של אטיאס ברשת מעיין החינוך. מהמשרד נמסר רק כי "אטיאס נבחרה לתפקיד לאחר שעמדה בכל תנאי המכרז".

גורמים במשרד החינוך אמרו על המינויים כי "המפוקחים נהפכים למפקחים". במשרד מעריכים כי ייתכן שהכוח שגורמים המזוהים עם תנועת ש"ס צוברים במחוז החרדי, יעורר מחאה בקרב זרם החינוך העצמאי של יהדות התורה, שמסרב לשתף פעולה עם הניסיונות לפקח עליו באופן הדוק יותר.

המחוז החרדי - הגדול במשרד החינוך

ב-2013, במהלך בדיקה מקיפה שביצע אגף החשב הכללי באוצר ברשת מעיין החינוך התורני, המתוקצבת מכספי ציבור התגלו מחדלים ניהוליים חמורים. לפי הדו"ח, הרשת לא פעלה באופן תקין בנוגע להקצאת שעות הלימוד ובין היתר ניידה שעות לימוד שהמשרד הקצה לילדים בעלי צרכים מיוחדים למטרות אחרות. בביקורת נמצאו ליקויים נוספים כמו תשלום משכורות פיקטיביות והעסקת קרובי משפחה, ניהול רשלני, בזבוז כספי ציבור והפעלת בתי ספר ללא רישיון, לעתים תוך סיכון התלמידים.

אחרי הדו"ח החריף יצא משרד החינוך בשורה של הכרזות, בהן הצהיר על רפורמה בחינוך החרדי, שאחת ממטרותיה היא צמצום עצמאותה של הרשת הפרטית, ייעול עבודתה, והעברת סמכויות הפיקוח על הרשת ממנה ומהגורמים הפוליטיים אל משרד החינוך. אחד מיעדי המשרד היא להגדיל באופן משמעותי את מערך הפיקוח על בתי הספר החרדיים - ובין היתר על רשת החינוך של ש"ס, ולצורך כך החל המשרד למנות באמצעות מכרזים את מערך הפיקוח של המשרד על החינוך החרדי.

לאור התנהלות הרשת, במשרד האוצר התכוונו לקצץ את תקציבה ב-2013 ב-25%, אך לאחר מכן שר האוצר, יאיר לפיד חזר בו. לפיד הסביר כי תקנה בחוק לא מאפשרת לקצץ בתקציבי הרשת, שזוכה לתקצוב מלא של 100%, בדומה לרשת החינוך של יהדות התורה החנוך העצמאי, למרות שמדובר ברשת פרטית ושאר בתי הספר הפרטיים החרדים והחילונים במשרד זוכים לתקציב חלקי של עד 75%.

לפיד אמר אז כי משרד החינוך יקים מחוז חדש לחינוך חרדי ממלכתי, ובעוד כחצי שנה יקוצץ תקציב הרשת של ש"ס. עם זאת, מאז החלו משרד האוצר והחינוך את המשא ומתן עם ש"ס.

אחד מהעקרונות של משרדי האוצר והחינוך במו"מ היה להחליף את לנטרל את ההשפעות של הגורמים הפוליטיים בש"ס על תפקוד הרשת.

"דרעי עשה עלינו סיבוב ומכר לתקשורת שנכנענו לו", טען אז לפיד. "לא רק שזה שקר גלוי, הוא גם מנע את האפשרות שננסה אי פעם לשתף אתו פעולה". לפיד טען אז כי "ברגע שהתקנה תבוטל - ואל תטעו, היא תבוטל - כמובן שהתקציב של אל המעיין יירד".

המחוז החרדי שמוקם במשרד החינוך אמור להיות המחוז הגדול במערכת החינוך (לצד מחוז צפון, דרום, תל אביב, המרכז וירושלים) ולהיות אחראי על הכשרת אלפי מורים, ניהול עשרות מפקחים ועל כ-400 אלף תלמידים במוסדות החינוך החרדים. לצורך הקמת המחוז מתכנן משרד האוצר להגדיל את תקציב משרד החינוך במאות מיליוני שקלים.

במשרד החינוך והאוצר החליטו שלא לפגוע בתקציבי החינוך של ש"ס, ובמקום להציב לבתי הספר של המפלגה אלטרנטיבה ציבורית - להפוך את הרשת הפרטית של ש"ס לרשת בעל מעמד ציבורי שתהיה אחראית על תלמידים חרדים ממוצא ספרדי.

בין הצדדים נחתם מסמך עקרונות שבו התחייבה ש"ס להפעיל צעדי התייעלות רבים ברשת. בהתאם להסכם, הרשת היתה אמורה לפטר כ-1,200 עובדים, בהם גם עובדי הוראה, ובשנתיים הבאות תסגור 400 כיתות לימוד קטנות במיוחד ו–22 בתי ספר קטנים - תהליך שעל פי גורמים ברשת כבר החל, אך במשרדי הממשלה טוענים כי הרשת לא עמדה ביעדים שהוצבו לה. לפי ההסכם, ב–2015 תפסיק המדינה לתקצב כמחצית מהכיתות שהרשת התחייבה לסגור.

על פי ההסכם, המדינה התחייבה לא להתערב במאפייניה התרבותיים ובלימודי הקודש שנלמדים ברשת. בתמורה, התחייבה הרשת ללמד את לימודי הליבה, (בכל בתי הספר של הבנות כבר לומדים כיום לימודי ליבה, ובחלק גדול מבתי הספר של הבנים, אבל ההסכם יגדיל את הפיקוח על היקף ואיכות הלימודים), לפעול בשקיפות מלאה ולהיות תחת פיקוח מלא של משרד האוצר.

ראש מחוז - בהתאם לדרישות ש"ס

באחרונה נחשף ב-TheMarker כי משרד החינוך ניסה למנות לתפקיד ראש המחוז החרדי אדם ללא הכשרה או ניסיון בהוראה או בפיקוח או בניהול בתי ספר וללא ניסיון במערכת החינוך. גורמים במערכת העריכו כי דרישות המכרז לתפקיד הותאמו למקורב לש"ס, ונקבו בשמו של מרדכי מרדכי, לשעבר מנכ"ל משרד השיכון בתקופתו של אטיאס. מרדכי אמר אז כי הוא אכן מועמד לתפקיד, אך ממתין לאישור תפקידו כיו"ר מקורות, תפקיד אליו מונה לבסוף.

בעקבות הפרסום הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה נגד משרד החינוך בבית הדין בירושלים בדרישה לבטל את המכרז - ולהורות על פרסום מכרז חדש. בית הדין החליט להקפיא את פרסום תוצאות המכרז עד לדיון בעתירה באוקטובר. לבסוף הודיע המשרד על ביטול המכרז ועל פרסום מכרז חדש "מבלי להודות בדבר", לשון הודעת המשרד.

באחרונה פירסם המשרד מכרז חדש לבחירת מנהל המחוז החרדי. הפעם הוא דורש מהמועמדים להיות בעלי השכלה בתחום החינוך, ניסיון בהוראה וניהול בית ספר או בפיקוח על בתי ספר או בתפקיד בכיר בניהול בתי ספר. המועמדים יכולים להיות גם בעלי ניסיון בניהול מערכות גדולות שלא בתחום החינוך ובעלי ידיעה והכרה של "איפיונים מיוחדים במוסדות החינוך החרדי".

גורמים ברשת מעיין החינוך התורני אמרו כי "אסתר אטיאס זכתה במכרז אף שגורמים פוליטיים ניסו לטרפד את מינויה. אותם גורמים ציינו כי קיימת הפרדה מלאה בין תפקידה במשרד למעורבותו של אריאל אטיאס במשא ומתן עם משרד החינוך, המתמקד בתקציבי ובניהול הרשת, ולכן אין מניעה שרעייתו תשמש בתפקידה".

אריאל אטיאסצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט