מל"ג: הטכניון לא יוכל להשתמש בתואר "פרופ' משנה"

בטכניון נימקו את השימוש בתואר החדש בכך שחברי סגל מהטכניון חשו שמעמדם נחות ביחס למעמדם של עמיתיהם האמריקאים בעלי דרגה מקבילה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ועדה שמינתה המועצה להשכלה גבוהה ‏(מל"ג‏) לבחינת התואר "פרופסור משנה" שהטכניון החל להנהיג באופן עצמאי באוגוסט 2012 כתחליף לתואר המקובל "מרצה בכיר", ממליצה שלא לאפשר לטכניון או לכל מוסד אקדמי אחר להמשיך להשתמש בתואר החדש. התואר החדש עורר סערה באקדמיה בשל טענות על זילות התואר היוקרתי פרופסור, המושג בעמל אקדמי רב.

בטכניון, מנגד, נימקו את השימוש בתואר החדש בכך שחברי סגל מהטכניון חשו שמעמדם נחות ביחס למעמדם של עמיתיהם האמריקאים בעלי דרגה מקבילה, שעמם הם נמצאים בקשרים אקדמיים, המחזיקים בתואר Assistant Professor.

הוועדה, שבראשה עמד פרופ' יעקב שויקה ומנתה חמישה חברים, ממליצה פה אחד להמשיך עם השדרה בת ארבע הדרגות (מרצה, מרצה בכיר, פרופסור חבר ופרופסור מן המניין), כאשר "בתום תקופה של שלוש שנים, לפחות, ממועד קבלת המלצה זו על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ידון הנושא שוב על ידי המל"ג בהתחשב בהתפתחויות המהירות של עולם האקדמיה ובקרבה ההולכת ומתהדקת של עולם המחקר הישראלי לזה האמריקאי". בהתאם, ממליצה הוועדה כי לא ישונה שמה של הדרגה "מרצה בכיר" ל"פרופסור משנה", וזאת "מתוך שיקולים של השלכות רוחב ועומק על כלל מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, ומתוך התחשבות בהקשר התודעתי הקיים בארץ לגבי המונח "פרופסור"". מינויים של חברי סגל בטכניון שכבר קיבלו את הדרגה החדשה יהיו בתוקף לתקופה של עד 5 שנים מיום המינוי, ולא ינתנו מינויים חדשים בדרגה זו על ידי הטכניון.

בעקבות החלטתו העצמאית של הטכניון לקיים את השינוי בדרגות, ממליצה הוועדה למועצה להשכלה גבוהה לעגן בתקנונה תקנה המחייבת כי כל מוסד להשכלה גבוהה המבקש לתת שמות חדשים לדרגות האקדמיות הנהוגות או להוסיף עליהן, להגיש בקשה ולקבל לכך אישור ממל"ג. זאת, בכדי לאפשר למועצה לשקול "אם אין באישורה של הבקשה השלכות רוחב ועומק לכלל המערכת האקדמית, מעבר לענייניו הפנימיים של אותו מוסד". מוסד שיחליט החלטה שכזו על דעת עצמו, "יהיו החלטותיו בעניין זה חסרות תוקף".

הטכניון בחיפה

עם זאת, הוועדה ממליצה פה אחד לאפשר למוסד לקבוע באופן עצמאי דרגות ושמותיהן "בהקשרים משניים שאינם נוגעים לשדרת הדרגות המרכזית", כגון עוזר מחקר, חוקר, חוקר בכיר, חוקר עמית, חבר הוראה, מרצה מן החוץ וכד', וזאת בתנאי שתקנון המוסד מפרט את הקריטריונים למתן הדרגות.

התייחסות מיוחדת מקדישה הוועדה לנושא הפרופסורים לרפואה, וזאת בעקבות פניה של פרופ' אבינעם רכס, לשעבר ראש הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, לדקאני הפקולטות לרפואה ולמל"ג. לטענת רכס, הצמדת התואר החדש לכל הרופאים שהם גם מרצים בכירים בטכניון, מעניקה להם יתרון כלכלי ותדמיתי על פני רופאים אחרים בעלי מעמד אקדמי זהה באוניברסיטאות אחרות. "ברפואה זה יוצר בעיה ייחודית", הסביר רכס, "רופא בעל התואר פרופסור נחשב - לא בהכרח בצדק - לבכיר ולמיומן יותר מרופא רגיל. לכן לתואר הזה יש נגזרת כלכלית מיידית של הטבות בתחום הרפואה הפרטית… בנוסף, הפרופסורים האמיתיים שהשקיעו שנים על גבי שנים במחקר והוראה פתאום מוצאים לידם פרופסורים חדשים שלא עברו את המסלול הזה. זו זילות של תואר הפרופסורה".

בהקשר זה קובעת הוועדה כי "בגלל ההילה המתלווה בקרב הציבור הרחב לתואר "פרופסור" במקצועות הרפואיים לגווניהם השונים, הילה שיכולות להיות לה השלכות כספיות ואף בריאותיות מרחיקות לכת, ממליצה הוועדה ברוב דעות למל"ג לנהוג ברגישות רבה ובהקפדה יתרה ומיוחדת במסגרת הדיון בבקשה

לאישור תואר שהוא צירוף לשוני כלשהו המכיל מונח זה (פרופסור) , ולאשרו רק לאחר עיון מדוקדק

מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו