56% מהסטודנטים מקבלים סיוע מהוריהם; התמיכה הממוצעת - 16.5 אלף ש' בשנה

לפי סקר של התאחדות הסטודנטים, השכר החודשי הממוצע של סטודנט עמד ב-2014 על 3,191 שקל, בעוד שההוצאות הסתכמו ב-5,828 שקל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

התמיכה הממוצעת של ההורים בילדיהם הסטודנטים עלתה ב-2014 ל-16,497 שקל בשנה – כך עולה מהסקר השנתי שעורכת התאחדות הסטודנטים בקרב מדגם מייצג של יותר מ-12 אלף סטודנטים בקרב כל מוסדות הלימוד בארץ. עם זאת, רק 56% מהסטודנטים מקבלים סיוע מהוריהם, והתמיכה הממוצעת כוללת רק אלו שמקבלים סיוע.

לפי ממצאי הסקר, התלות של הסטודנטים בהוריהם רק גוברת - התמיכה הממוצעת של ההורים בכל סטודנט במשק הבית עלתה ב-2014 ב-1,217 שקל בממוצע, לעומת ממצאי הסקר ב-2013. השכר החודשי הממוצע של סטודנט עמד על 3,191 שקל ב-2014, בעוד שההוצאות הסתכמו ב-5,828 שקל. ברוב המקרים, הפער ממומן על ידי ההורים.

מנתוני הסקר, שנערך על ידי מכון מאגר מוחות, עולה כי הסטודנטים עובדים במשרות חלקיות, אך עובדים יותר שעות מבעבר. כל סטודנט עובד 80 שעות בממוצע בחודש - 4 שעות יותר מאשר בשנה שעברה. כ-80% מהסטודנטים עובדים במהלך הלימודים ו-76% מהם עובדים במהלך חופשת הקיץ.

צילום: דודו בכר

חלקם הגדול של הסטודנטים המועסקים - 45% - השתכרו פחות מ-2,000 שקל בחודש. רק 14% מהסטודנטים קיבלו שכר חודשי גבוה מ-5,000 שקל בחודש.

בממוצע כלל ארצי, ההוצאה השנתית הגבוהה ביותר של הסטודנטים היא שכר לימוד (כ-12,253 בממוצע במכללות ובאוניברסיטאות בכל התארים), הוצאות הלבשה ותחבורה הסתכמו ב-1,971 שקל בשנה בממוצע. ההוצאות החודשיות הגבוהות של הסטודנטים הוקדשו לתשלום שכר דירה (1,705 שקל בממוצע כלל ארצי), מזון (765 שקל ) ונסיעות (544 שקל). 429 שקל בחודש מההוצאות החודשיות של הסטודנטים הוקדשו לבילויים, ו-156 שקל בחודש להוצאות הקשורות לטיפולים רפואיים.

56% מהסטודנטים בישראל מקבלים סיוע כלכלי מההורים - שליש מהם קיבלו מהוריהם סיוע כספי הגבוה מ-20 אלף שקל בשנה, 37% קיבלו סיוע בסכומים שנעים בין 9,000 ל-20 אלף שקל, ו-39% מהסטודנטים קיבלו סיוע הנמוך מ-9,000 שקל בשנה. מלבד הסיוע הכלכלי, הסטודנטים דיווחו על קבלת אוכל מההורים במהלך השבוע, סיוע בעבודות הכביסה וסיוע במימון חשבונות הטלפון או הסלולר.

יו"ר ההתאחדות הסטודנטים אורי רשטיק אמר כי "תוצאות הסקר חושפות מציאות מדאיגה בה סטודנטים נתמכים יותר ויותר על ידי הוריהם למרות שהם עובדים, ועובדים הרבה. יוקר המחיה משפיע על כל הציבור הישראל, אך ציבור הסטודנטים נאלץ לעשות ויתורים שיעלו לכלל המשק, ולהם באופן אישי, ביוקר. אם המצב יימשך, הוא עלול לפגוע בנגישותה של ההשכלה הגבוהה וכתוצאה מכך, ביכולת של כלל בוגרי המערכת התיכונית לדמיין ולבנות עתיד טוב יותר להם ולידיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות