עתירה לבג"ץ: הורים מממנים משכורות מנהלים ומורים בבתי ספר בניגוד לחוק

העותרים, 12 הורים מאשדוד ונס ציונה שאליהם הצטרפו ארגונים חברתיים, דורשים לבטל את אישור משרד החינוך להגדיל את תשלומי ההורים לבתי הספר ■ "הגדלת תשלומי ההורים הכשירה מצב שבו בתי ספר ממלכתיים נשלטים במידה רבה על ידי גורמים פרטיים"

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

הורים מממנים חלק ממשכורות המנהלים, העובדים הבכירים והמורים במערכת החינוך באמצעות תשלומיהם ובניגוד לחוק - כך נטען בעתירה לבג"ץ שהגישו הורים וארגונים חברתיים נגד משרד החינוך ומדינת ישראל, בנושא תשלומי ההורים.

העתירה הוגשה ביום חמישי על ידי 12 הורים מאשדוד ומנס ציונה, שטוענים שנפגעו מהקמת בתי ספר ממלכתיים ייחודיים שמאפשרים תשלומי הורים גבוהים אך זוכים לתקצוב מלא מהמדינה. העותרים דורשים לבטל את אישור משרד החינוך להגדיל את תשלומי ההורים, ואחד הסעיפים בעתירה אף מראה כי תשלומי ההורים לא תמיד מנותבים לטובת הלימודים בבתי הספר, בניגוד לחוק.

צילום: אוליבייה פיטוסי

לעתירה הצטרפו עמותת ידיד, עמותת הלה למען החינוך בשכונות ובעיירות פיתוח, האגודה לזכויות האזרח בישראל והאגודה למען יהודי אתיופיה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות באוניברסיטת חיפה.

בעתירה נטען שחוזר מנכ"ל של משרד החינוך שהכשיר את תשלומי ההורים בבתי הספר הייחודיים, "הכשיר מצב שבו בתי ספר רשמיים נשלטים במידה רבה על ידי גורמים פרטיים באופן בלתי־חוקי, כך שחלק ממנהלי בתי הספר והמורים המקבלים שכר ממדינת ישראל מקבלים אף תוספות שכר מגוף פרטי. לא זו אף זו, בתי ספר רשמיים מממנים אותן עמותות פרטיות בסכומים נכבדים. מצב זה אינו יכול להמשיך להתקיים". בעתירה הובאו כמה דוגמאות מבתי ספר בירושלים, אך מגישי העתירה טוענים כי מדובר בתופעה רחבה יותר.

לפי הטענות בעתירה, המבוססת על נתונים שהוגשו ב-2012 וב-2013 לרשם העמותות, בבתי הספר הניסויי משלימים בירושלים, תשלומי ההורים מימנו ב-2012 תוספת תשלום של כ-35 אלף שקל מהתשלום לאנשי סגל - באמצעות עמותה שהוקמה על ידי ההורים. מנהל בית הספר היסודי בניסויי משלימים קיבל מההורים תוספת שכר של כ–24 אלף שקל ב-2012. בנוסף, לפי העתירה, תשלומי ההורים בבית הספר מימנו חלק משכר מאמן הכדורעף, ואת שכר רכזת העמותה. בעתירה נטען כי ב–2012 העמותה גבתה מהורי בית הספר כ-4.2 מיליון שקל.

בעתירה נטען עוד שבבית הספר הדתי פלך בירושלים מממנים תשלומי הורים או משרד החינוך תוספות שכר "נכבדות" למורים ולצוות ההנהלה, "מעבר לשכר שבוודאי משולם לצוות ההוראה כבית ספר רשמי" על ידי משרד החינוך. ב–2012 השתכר מורה בבית ספר 232 אלף שקל, ושכרו של מנכ"ל בית הספר היה כ–200 אלף שקל. בהתאם לדו"ח הכספי של העמותה, ב–2012 שולמו בבית הספר משכורות בסך של יותר מ–6.5 מיליון שקל.

בעתירה נטען כי בבית הספר היסודי חורב בירושלים, שבבעלות העירייה ומתוקצב על ידי משרד החינוך, תשלומי ההורים כיסו ב–2013 שכר של 382.5 אלף שקל למנהל. לפי העתירה, הסכום מהווה ככל הנראה תוספת לשכר המנהל כנושא משרה ציבורית. כמו כן, לפי העתירה קיימות בבית הספר תוספות שכר משמעותיות למורים.

בבית הספר היסודי אדם בירושלים, שנמצא בבעלות העירייה, מממנים לפי העתירה תשלומי ההורים שכר של מזכיר וגזבר העמותה בגובה של כ–145 אלף שקל נכון ל–2012, ותוספת של 50 אלף שקל למנהלת בית הספר.

ממשרד החינוך נמסר כי "העתירה טרם התקבלה בלשכה המשפטית, ועם קבלתה ישיב המשרד כמקובל לבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"