קנס לשכבות החלשות: הצהרונים ייפתחו אחרי סוכות; המחיר - 90 ש' לחודש

משרד החינוך הפסיק את הפעלת הצהרונים ללא תשלום והחליט לגבות עבורם תשלום של 90 שקל לחודש לילד – 900 שקל לשנה לילד ■ בכך בוטלו כל המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך החליט לחדש את פעילות הצהרונים בישובים המוחלשים ביותר בישראל לאחר חופשת סוכות, ב-19 באוקטובר, אך להפסיק את הפעלת הצהרונים ללא תשלום ולגבות עבורם, ככל הנראה, 90 שקל לחודש לילד - 900 שקל לשנה. משמעות ההחלטה היא ביטול ואי קיום כל המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך.

זאת, לאחר שמשרד החינוך החליט שלא לקיים את המלצת טרכטנברג ואת החלטת הממשלה להחיל בשנת הלימודים הנוכחית את חוק חינוך חובה-חינם בכל רחבי הארץ.

בנוסף, ב-2013 ביטלו משרד החינוך ומשרד האוצר את החלטת הממשלה לפעול לפי המלצת ועדת טרכטנברג ולסבסד את תשלומי ההורים בבתי הספר, וההמלצות לפקח על מעונות הילדים ולהעביר את האחריות על הגיל הרך ממשרד הכלכלה למשרד החינוך לא בוצעו.

תוכנית הצהרונים החלה לפעול בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג אחרי המחאה החברתית. ב-2012 הממשלה אישרה לראשונה להפעיל בכל הארץ צהרונים החל מסיום הלימודים ועד ל-16:00 בסבסוד המדינה, ולהעניק אותם בחינם להורים בישובים המוחלשים ביותר בארץ, באשכולות החברתיים 3-1, שכוללים בעיקר ישובים מהציבור החרדי והערבי. עם זאת, ב-2013 החליטו שר האוצר, יאיר לפיד, ושר החינוך, שי פירון, לבטל את התוכנית.

"מס צהרונים"

הצהרונים לא נפתחו השנה ב-1 בספטמבר עם פתיחת שנת הלימודים, החלטה שהותירה לפתע אלפי הורים ללא פתרונות לילדיהם, ועדיין לא נפתחו עד היום. בתקופה האחרונה, פנו חברי כנסת רבים לשר החינוך, לשר האוצר ולראש הממשלה בנושא וגם בסיעת יש עתיד, ח"כ פנינה טמנו שטה, וח"כ עליזה לביא פנו ללפיד, ולפירון, בבקשה לטפל בנושא.

בשבוע שעבר, חתמו 52 חברי כנסת על מכתב שנשלח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגד החלטת משרד החינוך להקפיא את פעילות הצהרונים. בין היתר, חתמו על המכתב ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), יו"ר ש"ס אריה דרעי, ויו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

שר החינוך שי פירוןצילום: אייל טואג

"לאחר המחאה החברתית ועל פי המלצות ועדת טרכטנברג קיבל משרד החינוך את האחריות להפעלת צהרונים בבתי הספר ללא תשלום. עתה נדרש משרד החינוך לקצץ כחצי מיליארד שקל, את רוב הקיצוץ הואר מתכנן להשית על תקציב הצהרוני", נכתב. "זה מעשה חסר פרופורציה. הטלת תשלום והוצאה נוספת של מאות שקלים עבור כל ילדה וילדה על כתפי האמהות העובדות שמתפרנסות בקושי הוא מעשה בלתי מוסרי ולא כלכלי. שר האוצר הודיע כי הוא מתנגד להטלת מסים. הגדלת תשלום לצהרונים הוא מס נוסף על האישה העובדת - 'מס צהרונים'".

"אישה שלא תוכל להוריד משכר המינימום שלה מאות שקלים על כל ילד תצטרך להחזיר את ילדה הביתה בצהריים, כדי לא להשאיר אותם ברחוב. אף מקום עבודה לא יוכל לאפשר דבר כזה והן תפוטרנה. החלטה למנוע צהרונים תחזיר את המצב של תת תעסוקה בערים אלה ואבטלה גוברת. זאת, בניגוד למדיניות הממשלה לקדם תהליך הגברת תעסוקה לנשים".

במשרד החינוך טוענים כי הקיצוצים בתוכנית הצהרונים שבאו לידי ביטוי בדחיית הפעלת הצהרונים ובגביית תשלום מההורים – החלטות שופגעות רק בהורים מהשכבות החלשות ביותר במדינה, הם תוצאה של הקיצוץ התקציבי שנכפה על משרד החינוך כדי לממן את מבצע צוק איתן. הטענה הזאת אינה נכונה - במשרד החינוך בחנו קיצוץ בצהרונים עוד לפני הלחימה בעזה, וגורמים בממשלה העריכו כי הוא בוצע ללא קשר ללחימה.

בנוסף, החלטת משרד החינוך לעצור את תקצוב הצהרונים התקבלה עוד לפני אישור הקיצוץ הרוחבי בממשלה. כמו כן, המשרד החליט לקצץ בתוכנית ולהקפיא את פעילות הצהרונים - ללא אישור על הקיצוץ מוועדת החינוך של הכנסת וללא דיון בוועדה.

כמו כן, שר החינוך, שי פירון, הביע בעבר אי שביעות רצון ממתכונת פעילות הצהרונים ובעיקר מאיכות השירות שניתן לילדים, והוא מעוניין לבצע שינויים בהפעלתם. ככל הנראה, במהלך השנה, יוחלט על טיוב השירות בצהרונים, שיבוצע בין היתר באמצעות תשלומי הורים.

ממשרד החינוך נמסר כי "צהרוני ציל"ה יחלו לפעול לאחר חג הסוכות. אופן ההפעלה ומתכונתה ייקבעו בהמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר