אופק חדש? תקציב משרד החינוך קוצץ ב-2.4 מיליארד שקל בשנתיים

הקיצוץ הנוכחי נועד לממן את הוצאות מערכת הביטחון וחיזוק ישובי עוטף עזה במהלך מבצע צוק איתן ■ בשנים 2014-2013, במקביל לקיצוץ, התווספו לתקציב משרד החינוך תקציבים בהיקף של כ-8.5 מיליארד שקל

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

תקציב משרד החינוך קוצץ ב-2.4 מיליארד שקל בתוך שנתיים בלבד (2014-2013). בשנת 2013 קוצץ תקציב משרד החינוך בכ-400 מיליון שקל, ובמהלך שנת 2014 בלמעלה מ-2 מיליארד - כולל הקיצוץ שנעשה השבוע בהיקף 517.5 מיליון שקל.

כ-37 מיליון שקל מהקיצוץ בתקציב משרד החינוך הוא מתקציב הפיתוח של משרד החינוך - האחראי על בניית כיתות לימוד חדשות, בתי ספר וגני ילדים חדשים, שיפוץ מוסדות חינוך וכיתות, וחיזוק מבני בתי ספר נגד רעידות אדמה. בעקבות הקיצוץ, צפוי משרד החינוך לקצץ את בניית הכיתות החדשות בשנה הקרובה.

הקיצוצים בתקציב החינוך החלו ב-2013 בעקבות המשבר הכלכלי, והיו חלק מתוכנית הקיצוצים והגזירות שהובילה הממשלה לאחר מינויה. הקיצוץ הנוכחי נועד לממן את הוצאות מערכת הביטחון וחיזוק ישובי עוטף עזה במהלך מבצע צוק איתן.

מנגד, בשנים 2014-2013, במקביל לקיצוץ, התווספו לתקציב משרד החינוך תקציבים בהיקף של כ-8.5 מיליארד שקל, שהגדילו את תקציב החינוך. לכן, המשרד קיצץ באופן משמעותי תוכניות חינוכיות וביטל בניית מאות כיתות חדשות, ומנגד תגבר תקציבים בתוכניות אחרות. בעשר השנים האחרונות גדל תקציב משרד החינוך ב–50% - גידול ריאלי של 16 מיליארד שקל.

בית ספר בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

התוספות לתקציב המשרד כללו תוספת של כ-1 מיליארד שקל למימון הגידול הטבעי במספר התלמידים במערכת. חלק גדול מהתוספות שהתקבלו נועדו לממן את הסכמי העבודה עם המורים בבתי הספר היסודיים (אופק חדש) ובבתי הספר התיכונים (עוז לתמורה) שבמסגרתם עלה שכר המורים בתמורה לתוספת שעות עבודה, ושעות לימוד עם ילדים הזקוקים לכך בקבוצות קטנות. בנוסף, חלק גדול נוסף בתוספות התקציביות שהתקבלו בשנתיים האחרונות נועד לממן את התוכנית לחינוך חינם בגיל 4-3.

לעומת זאת, המשרד קיצץ כמעט לחלוטין את התוכנית לסבסוד צהרונים עבור ילדי הגנים ובתי הספר בכל הארץ – תוכנית שהיתה אחת ההמלצות המרכזיות של דו"ח ועדת טרכטנברג ונועדה לסייע להורים בפתרון לתלמידים לאחר יום הלימודים - בסבסוד מלא או חלקי של המדינה - בהתאם למצב הכללי של ההורים.

עם זאת, המשרד קיצץ כ-600 מיליון שקל מעלות התוכנית וביטל את יישומה בכל הארץ, אך הותיר לקיים אותה בישובים המוחלשים ביותר ובחינם - מדובר בעיקר בישובים בציבור החרדי והערבי.

משרד החינוך מתכנן כעת להעמיק את הקיצוץ בתוכנית - שיקשה על המעטים שכן זוכים לו - על ידי קביעת תשלומי הורים או צמצום מועדי הפעלת הצהרונים. המשרד בחן לקצץ בתוכנית עוד לפני מבצע צוק איתן. בנוסף, החל מ-2013, קיצץ המשרד בבניית כיתות לימוד נוספות במטרה להקל על הצפיפות בכיתות הלימוד - והוא צפוי להמשיך ולקצץ בבניית כיתות נוספות גם השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות