משרד החינוך מחפש אחראי למחוז החרדי, הדרישות: בלי ניסיון בהוראה

המכרז לתפקיד היה אמור להפקיע את הפיקוח מהמפלגות החרדיות ולהעביר אותו לידי אנשי המקצוע ■ הערכות: התנאים הותאמו כדי לאפשר את מינויו של אדם חרדי - ככל הנראה מקורב לש"ס

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך פירסם מכרז לבחירת מנהל המחוז החרדי החדש, שיהיה אחראי על כל התלמידים החרדים במערכת החינוך. המחוז צפוי להיות הגדול ביותר במערכת, ולכלול כ–400 אלף תלמידים. לפי כתב המכרז, המשרד מנסה לאייש את אחד התפקידים הבכירים והרגישים ביותר במערכת החינוך באדם שאין לו ניסיון בהוראה או בניהול במערכת החינוך ושאין לו תואר שני - שנדרש ממנהלי המחוזות האחרים.

על פי הערכות, תנאי המכרז הנמוכים במיוחד ביחס לאחריות המוטלת על המנהל החדש נקבעו על ידי המשרד כדי למנות אדם חרדי לתפקיד - ככל הנראה מקורב לש"ס. זאת, אף שהקמת המחוז נועדה מראש להעביר את האחריות והפיקוח על החינוך החרדי מהמפלגות החרדיות לאנשי המקצוע במשרד החינוך. גם פירון אמר באחרונה בשיחות סגורות כי הוא מעדיף למנות מנהל חרדי לתפקיד.

גורמים שהביעו עניין במכרז טענו כי לא הגישו מועמדות לתפקיד מפני שהם מעריכים שמדובר במכרז תפור. "אין סיכוי שאדם שלא חובש כיפה ייבחר לתפקיד הזה", אמר מקור שעיין במכרז.

גורמים המקורבים למערכת החינוך טענו השבוע כי הם חוששים שמנהל חרדי לא יוכל לנהל את האגף ולבצע את הרפורמה שמשרד החינוך מנסה להוביל במערכת החינוך החרדי. "אדם חרדי ימצא את עצמו בניגוד עניינים בתפקיד. הוא יידרש לקבל החלטות קשות שנוגעות ישירות לציבור שלו - למשל קיצוצים בתקציבים או הטלת סנקציות על מוסדות חינוך - ולא יוכל לעמוד מול הלחצים של גדולי התורה", אמרו המקורות.

שי פירוןצילום: אלכס קולומויסקי

מהמכרז עולה כי על מנהל המחוז לפקח על הלימודים בבתי הספר החרדיים ועל קיום לימודי הליבה בהם, לפתח תוכניות לימוד, להיות בקשר עם מנהלי בתי הספר והמורים וליישם את המדיניות החדשה שמשרד החינוך מוביל בחינוך החרדי, שכוללת הטלת סנקציות על מוסדות שלא יעמדו בדרישות המשרד - ובראשן לימודי מקצועות הליבה ומניעת אפלייה על רקע עדתי.

תקציב המחוז צפוי להסתכם ב–2–3 מיליארד שקל, ולכלול תוספת תקציבית של כ–150–300 מיליון שקל ליישום הרפורמה של משרד החינוך במערכת החרדית - שתוכננה כדי להסדיר את החינוך החרדי, ולהדק את הפיקוח על בתי הספר החרדים. תוספת התקציב תשמש גם לגיוס עשרות תקנים חדשים לתפקידי מפקחים, ובעלי תפקידים נוספים למחוז החדש ולהכשרה של כ–6,000 מורים, שעליה יהיה אחראי מנהל המחוז החדש.

מחוזות משרד החינוך אחראים על ביצוע מדיניות המשרד באזורי הארץ השונים - צפון, דרום, מרכז, תל אביב וירושלים. ומנהלי המחוזות הם בעלי תפקידים בכירים במערכת שאמונים על יישום המדיניות שמובילה מנכ"לית המשרד. הסדרת הפיקוח על החינוך החרדי והקמת המחוז היו אחת ההבטחות המרכזיות של שר החינוך, שי פירון - וזו אחת מתוכניות הדגל שמוביל משרד החינוך. המחוז שמוקם כעת אמור להחליף את המינהל שטיפל בחינוך החרדי לצד שאר בתי הספר הפרטיים. הקמת המחוז נועדה לרכז את כל הסמכויות הנוגעות למערכת החינוך החרדית בידי בעל תפקיד בכיר.

"ידיעה בתורת החינוך"

מרשימת הדרישות שנכללות במכרז לתפקיד עולה כי תנאי הסף להגשת מועמדות נמוכים באופן משמעותי מאלה שנדרשים משאר מנהלי המחוזות, ואף מבעלי תפקידים זוטרים יותר במשרד. הדרישות לתפקיד נמוכות אפילו יותר מאלה של המשרד עבור מפקחים שיעבדו תחת מנהל המחוז, והן אינן כוללות אפילו תעודת הוראה והכשרה פדגוגית - הנדרשות מכל מורה בישראל, או ניסיון והכשרה כמפקח במשרד.

לפי כתב המכרז, על מנהל המחוז להיות, "ממונה ואחראי על ניהול מערכת החינוך החרדי בכל הארץ. אחראי למכלול פעולות המשרד בשטח החינוך החרדי ומבצע את מדיניות השר ומנכ"ל המשרד בכל הקשור לניהול מערכת החינוך החרדי בכל שכבות הגיל". בנוסף, עליו לתאם בין המשרד לרשתות החינוך של ש"ס ושאר בתי הספר החרדיים, והוא יהיה מופקד על ביצוע תקציב החינוך החרדי ומשאבים תקציביים להפעלת שירותי החינוך.

מרדכי מרדכיצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, לפי המכרז, מנהל המחוז יהיה ממונה על כל עובדי ההוראה ועובדי המנהלה בלשכה, ועליו להדריך ולכוון את המפקחים בעבודתם מול מוסדות החינוך החרדיים. כאמור, דרישות התפקיד ייחודיות בהשוואה למכרזים אחרים לתפקידים בכירים וזוטרים יותר במשרד. על המועמדים להיות בעלי תואר ראשון בלבד "רצוי באחד מתחומי המינהל הציבורי והכלכלה", אך במכרז נכתב גם "רצוי תואר שני". המשרד דורש הכשרה פדגוגית ותעודת הוראה ממועמדים למכרזים בתפקידים דומים וזוטרים יותר, וניסיון בניהול מערכות חינוך או בתי ספר או בהוראה - אך התנאים האלה לא מופיעים במכרז לתפקיד מנהל המחוז החדש.

אף שעל מנהל המחוז לנהל את המפקחים בחינוך החרדי, הדרישות לתפקיד לא כוללות ניסיון בפיקוח או הכשרה כמפקח. עם זאת, לפי המכרז על המועמד שייבחר לתפקיד להשלים תואר שני בחינוך בתוך שלוש שנים מיום היבחרו ולעבור את תוכנית ההכשרה למפקחים. המועמדים לתפקיד נדרשים להיות בעלי "ניסיון של שבע שנים לפחות בניהול מערכות ארגוניות גדולות, ניסיון בניהול ציבורי, בניהול תקציב, ובניהול עובדים".

הדרישות הפדגוגיות מסתכמות ב"ידיעה בתורת החינוך", "ידיעה של בעיות החינוך בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובבתי הספר העל יסודיים ושל העקרונות הלימודיים והחינוכיים המקובלים במערכת החינוך בארץ", ו"ידיעה במינהל החינוך". בנוסף, המשרד דורש מהמועמדים "ידע או ניסיון בהפעלת מחשבים". הכישורים הנדרשים מהמועמדים הם "עמדה חיובית לערכי החברה, התרבות של ישראל ושל התרבות הכללית, כושר להדריך ולפקח, כושר לקיים יחסי אנוש תקינים וכושר ניהול משא ומתן". במכרז מצויין כי רצוי שהמועמד יהיה בעל רכב ורישיון נהיגה בתוקף. תחת סעיף ידיעת השפות נדרש המועמד לשלוט בשפה העברית ולהיות בעל כושר ביטוי בעל פה. אין דרישה לשפה נוספת פרט ל"ידיעת שפה זרה כדי קריאת ספרות מקצועית". על המועמדים לתפקיד להגיש מועמדות עד 10 ביולי.

הדרישות ממועמדים במכרזים אחרים לתפקידים ניהוליים שפירסם המשרד גבוהות הרבה יותר. כך למשל, על המועמדים לתפקיד מנהל תחום דעת מוסיקה - האחראי על הוראת הוראת המוסיקה במערכת החינוך - להיות בעלי תואר אקדמי שני והשכלה פדגוגית לצד שבע שנות ניסיון בהוראת המקצוע בבתי הספר.

המועמדים לתפקידי מפקחים בבתי ספר יסודיים בתל אביב, למשל, נדרשים להיות בעלי תואר שני, ארבע שנות ניסיון כמורים ושלוש שנות ניסיון בניהול בתי ספר או בפיקוח עליהם. על המועמדים לתפקיד מנהל אגף מקצועות המורשת, להיות בעלי תואר שני רלוונטי, ורצוי תואר שלישי, והשכלה פדגוגית.

משרד החינוך: "טענות משוללות יסוד"

אחד המועמדים לתפקיד הוא מרדכי מרדכי, המקורב להנהגת ש"ס. מרדכי עומד בדרישות שהציב המכרז. הוא בעל ניסיון של שנים רבות בניהול משרדים ממשלתיים "ומערכות גדולות", אבל אין לו רקע בניהול מערכות חינוך או הוראה פרט לכך שהוא ניהל במשך כחודש את רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. מרדכי צפוי להתמנות השבוע לתפקיד יו"ר מקורות, ונחשב מועמד לתפקיד מנהל המחוז אם המינוי במקורות לא יאושר השבוע.

מרדכי היה מנכ"ל משרד השיכון בתקופת כהונתו של אריאל אטיאס כשר, וכחלק מתפקידו עמד בראש הוועדה שהובילה את תכנון העיר החדשה חריש ושיווקה לציבור החרדי. בנוסף, הוא היה מנכ"ל משרד התקשורת, בתקופת כהונתו של אטיאס כשר התקשורת. בנוסף הוא שימש כמנכ"ל משרד הפנים, בין היתר בתקופתו של אלי ישי כשר הפנים.

מרדכי מרדכי נחשב למועמד לתפקיד על ידי מנכ"לית המשרד מיכל כהן, ועל ידי פירון, שהזכיר את שמו כמועמד לתפקיד. כהן מונתה לתפקיד על ידי פירון ב–2013. אחיה, אמנון בן עמי, מכהן כראש רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים מאז 2009. מרדכי הכחיש כי הוא מועמד לתפקיד ואמר כי מדובר בשמועות, אך הוסיף כי לפני חצי שנה קיבל פנייה לגבי מועמדותו לתפקיד.

בכירי ש"ס ובכירי משרד החינוך נמצאים במגעים כבר תקופה ארוכה לקראת חתימה על הסכם היסטורי עם רשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני, המפעילה גני ילדים ובתי ספר יסודיים בחינוך החרדי. על פי ההסכם, הרשת תקבל הכרה כרשת ציבורית האחראית על חינוך תלמידים חרדים ממוצא ספרדי ואוטונומיה מלאה בתחום לימודי הקודש בבית הספר, בתמורה להחלת פיקוח הדוק של משרד החינוך והאוצר, חיוב לימודי ליבה בבתי הספר, וארגון מחדש של הרשת.

עם זאת, המשרד לא הגיע עדיין להסכמות מול רשת החינוך העצמאי של מפלגת יהדות התורה. על פי הערכות, מינוי של אדם מש"ס לתפקיד מנהל המחוז יפגע מאוד ביהדות התורה, ומצד שני יביא לשמירת רוב סמכויות הפיקוח אצל אנשי ש"ס - צעד שיקל על בכירי ש"ס לחתום על ההסכם עם משרד החינוך, וגם יעקר אותו מתוכנו.

מרדכי מרדכי מסר בתגובה: "מוניתי ליו"ר מקורות, ואני ממתין לאישור התפקיד בוועדת המינויים בימים הקרובים. מרגע אישור התפקיד אראה את עצמי כיו"ר דירקטוריון מקורות".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד פירסם את המכרז לתפקיד על פי כל כללי הדין והמועמד הראוי והמתאים ביותר ייבחר כדי להוביל את היעדים של המינהל באופן מקצועי וראוי. כל טענה בדבר בחירת מועמד כזה או אחר משוללת כל יסוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש