פירון להורי ילדים בעלי צרכים מיוחדים: "די להתלונן - שיח מריר לא יביא שינוי"

סטטוס של מנכ"לית עמותת "קול הזכויות" לילדים עם צרכים מיוחדים, הצליח להקפיץ את שר החינוך שי פירון שהשיב על הדברים בסטטוס אישי ותוקפני ■ "יש עוד ילדים 'אחרים' במערכת החינוך - לא כל אמירה של הורה לילד מיוחד צודקת", כתב פירון

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

בסטטוס חריג בפייסבוק פנה היום (א') שר החינוך, שי פירון, לציבור ההורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ודרש מהם: "די! אחת לכמה ימים עולה הטענה על הזנחת ילדי החינוך המיוחד, על האטימות של משרד החינוך, על היעדר פתרונות. ועוד... אז הנה, פעם אחת - רק פעם אחת - תגובה שלי ודי".

פירון התייחס לטענות של הורים שעלו בדף הפייסבוק שלו במהלך סוף השבוע, המתארות קשיים עצומים שמערימה עליהם מערכת החינוך בכל הקשור לקבלת הזכויות המגיעות לילדיהם על פי חוק וכן על אטימות מצד מערכת החינוך. בסטטוס טען פירון בין היתר כי קבלת האחר בחברה היא בעיה תרבותית והוסיף: "דווקא בגלל שאני הורה אני מבקש לומר: חייבים לצמצם את הפערים, אבל יש עוד ילדים, עוד 'אחרים' במערכת החינוך. לא כל אמירה של הורה לילד מיוחד - צודקת. שיח מריר ומתריס לא מניע לפעולה ולא מגדיל את המחויבות. אני מבין את הכאב בעיקר מפני שאני חווה אותו באופן אישי. אבל ככה לא מניעים חברה לשינוי".

שי פירוןצילום: אמיל סלמן

פירון הוסיף כי "מעולם לא השתמשתי בהיותי אב לילד מיוחד, מאוד מיוחד, עם קשיים עצומים, אבל הניסוחים החוזרים על ידי חלק מהכותבים על היעדר רגישות, חוסר הבנה, ועוד - מרתיחים ומסעירים אותי כל פעם מחדש. אני מבין. ועוד איך מבין. ומי שמכיר יודע שגם אני ממתין כבר 4 שנים למעלית, וגם אני מתמודד כל שנה מחדש עם סוגיית הסייעות, וגם אני מכיר את כל הקשיים העוברים על ילד משולב".

בתגובה כתבה רויטל לן כהן, ממובילות קואליציית הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים לפירון כי "במשרד שלך יש בלאגן אדיר בכל מה שנוגע לילדים עם צרכים מיוחדים. אתה יודע את זה כי בעבר כתבת על זה. זה עדיין כך, גם אם אתה כותב סטטוסטים אחרים. הגיע הזמן לעשייה משמעותית והפעם עבורנו ועבור ילדינו. להגיד כי 'שיח מריר ומתריס לא מניע לפעולה ולא מגדיל את המחויבות' זו דמגוגיה, כי גם עכשיו אין פעולה ואין מחויבות. אנחנו לא מוכנים יותר להפקיר את שלומם ורווחתם של ילדים והורים להתנהלות איטית, עוינת ומקוממת".

כהן כתבה מכתב לפירון ובו ציינה כי ההורים מאוכזבים ומיואשים מהיחס אליו הם זוכים ממשרד החינוך. לדבריה, פניותיהם למשרד החינוך לא נענו "או שמקבלים תגובות התולות את הקשיים בכל גורם אפשרי אחר ומעבירות את האחריות הלאה".

הסטטוס של פירון הוא תגובה לסטטוס אחר שפורסם בסוף השבוע על ידי מנכ"לית עמותת "קול הזכויות" למימוש זכויות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים, יוליה בן משה, והופנה ישירות לפירון ובו שטחה את סיפורו של ילד אוטיסט שהמלווה האחראית עליו מטעם משרד החינוך בהסעה לא מסרה אותו לידי הוריו, למרות שאימו חיכתה לו כרגיל בנקודת הפיזור, ועל דעת עצמה החליטה להחזיר את הילד לגן ואף ציינה בפניו כי "ההורים שלך שכחו לאסוף אותך".

"אין מנוס מלשאול השאלה עד מתי, ומי האדם שצריך לשבת כשר חינוך על מנת שהתעמרות זו בהורים תיפסק", הוסיפה בן משה. "אולי הגיע הזמן להפנות את אלפי ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים אל דפי הפייסבוק ואל כתובות המייל שלכם".

תגובתו של פירון הציתה ויכוח ארוך בין הורים שקיבלו סיוע לילדיהם ממשרד החינוך לכאלה שנותרו ללא מענה ופנו אל פירון. "המילה די היא מדויקת אבל לא שייכת אליך - היא שייכת להורים", כתבה אם לילד בעל צרכים מיוחדים בתגובה. בתגובה נוספת נכתב "תודה רבה שאתה משתדל אבל אנחנו פה למטה נשחקים מידי יום ביומו תחת אטימות המערכת כולה".

בתחילת השנה הכריז פירון כי יקדם שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים במוסדות החינוך והכריז כי שנת הלימודים תעסוק בנושא "האחר הוא אני". לצורך כך קבע פירון כי בבתי ספר יתקיימו פעילויות חינוכיות בנושא וציין כי המשרד ביצע כמה פעולות נקודתיות שתיקנו חלק מהעוולות כמו מימון סייעת במסע לפולין, הרחבת מערך הסייעות הרפואיות לחודשי הקיץ והארכת יום לימודים לבעלי לקויות קשות.

פירון כתב בפייסבוק כי "מעולם, אבל מעולם, לא הוקצו כל כך הרבה משאבים בזמן קצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט