למרות ההחלטה: שר החינוך לא מיישם שילוב מלא לילדים בעלי צרכים מיוחדים

בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך כי לראשונה ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאים 4-3 יקבלו סל שילוב מלא בגנים הציבוריים ■ למרות זאת, הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים שניסו לשלב את ילדיהם בגנים ציבוריים נתקלו בקשיים ובסירוב לשלב את ילדיהם

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך כי לראשונה ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאים 4-3 יקבלו סל שילוב מלא בגנים הציבוריים. ההחלטה התקבלה בלחץ חברי הכנסת והורים, לאחר שהתברר שחוסר היערכותו של משרד החינוך ליישום חוק חינוך חובה לגילאי 4-3 בשנה הקרובה תדחה גם את מחויבותו להעניק סל שילוב מלא לילדים החל מגיל 3.

למרות זאת, הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים שניסו לשלב את ילדיהם בגנים הציבוריים נתקלו בקשיים ובסירוב לשלב את ילדיהם בחינוך הרגיל, מכיוון שככל הנראה, למרות שמשרד החינוך דיווח על הצעד לתקשורת ולוועדת החינוך של הכנסת, הוא עדיין לא הנחה את הרשויות המקומיות ואת הגורמים האחראים במשרד ליישם את המהלך.

שי פירון מציג את תוכניתו לשינוי מבנה בחינות הבגרותצילום: מוטי מילרוד

הורים שפנו למשרד החינוך, ללשכת שר החינוך פירון, לרשויות המקומיות ולמתי"א (מרכז תמיכה ישובי/אזורי) ברשויות המקומיות, גילו כי ההנחיה לא הועברה אליהם, או שאינם מכירים את הנושא. אחד ההורים שפנה לגורמים במערכת החינוך אמר כי באחת התשובות שקיבל נאמר לו כי "בגלל הבלאגן עדיף שתרשמו את הילד למסגרת מתאימה יותר". הורה נוסף טען כי מפנייה שביצע לרשות המקומית נמסר לו כי ההנחיה תצא לפועל רק בעוד שנתיים, ולכן לא יוכל לשלב את בנו השנה. זאת, למרות שהוראת משרד החינוך תיכנס לתוקף בשנה הקרובה.

עד כה משרד החינוך העניק סל שילוב מלא, הכולל תקצוב סייעת, הדרכה לצוות ההוראה במוסדות החינוך, התאמת תוכנית אישית לתלמיד וליווי על ידי מומחים רק בגילאי 5 ומעלה, ובגילאי 4-3 רק עבור ילדים ביישובים בהם מיושם חוק חינוך חובה לגילאי 4-3 - בעיקר בפריפריה. עד לפני ההנחיה החדשה, ילדים בגיל 4-3 בשאר הארץ זכו רק למימון חלקי של סייעת ולא לסל שילוב מלא - עובדה שמנעה מחלק מהם להשתלב בגני הילדים.

מבירור שערכנו בכמה רשויות מקומיות עולה כי משרד החינוך אכן לא הנחה אותן בצעדים החדשים ולא העלה את הנושא לדיון. מפנייה לקו החם של משרד החינוך עלה כי קיים בלבול רב לגבי שילוב הילדים בגנים. הורים המעוניינים לשלב את ילדיהם בחינוך הרגיל נדרשים לפנות לוועדות שילוב, שהחלו כבר לפעול. בגלל שההנחיה עדיין לא הועברה על ידי משרד החינוך, הורים לילדים בגיל 4-3 עדיין לא יכולים לפנות לוועדות השילוב.

הוועדות יפעלו עד חודש מאי, אך מקורות המעורים בתחום חוששים כי הורים רבים שלא מודעים לזכויותיהם עלולים לוותר על שילוב ילדיהם ולרשום אותם לגני ילדים בחינוך המיוחד.

ממשרד החינוך נמסר כי "ההחלטה תיושם במלואה בשנת הלימודים הקרובה. המשרד יוציא כבר מחר בבוקר הודעה מסודרת להורי הילדים, בה יעודכנו בדבר תוספת התקציב אשר יקבל ילדם במסגרת סל התקצוב המגיע לו".

משרד החינוך בירושליםצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?