לראשונה: ילדים בעלי צרכים מיוחדים יקבלו סל שילוב מלא בגיל 3

ההוראה תקפה החל משנת הלימודים הקרובה ■ משרד החינוך: הסל יכלול תקציב לסייעת, ליווי של מומחים ושעות תמיכה ■ ההחלטה מגיעה לאחר מחאת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שאיימו לעתור לבג"ץ בנושא

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

החל משנת הלימודים הקרובה, ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאים 3-4 יקבלו סל שילוב מלא בחינוך הרגיל בגני הילדים הציבוריים - כך קבע שר החינוך, שי פירון, לאחר מחאת נציגי הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים שאף איימו לעתור לבג"ץ בנושא. ההחלטה תאפשר לכ-200-300 ילדים מיוחדים בגיל 3-4 להשתלב בגני הילדים הציבוריים. המהלך הושלם לאחר שיו"ר ועדת החינוך של הכנסת דרש מפירון התחייבות לשילוב הילדים, בדיון שהתקיים בשבוע שעבר.

לפי משרד החינוך, הסל יכלול תקציב לסייעת, ליווי של מומחים ושעות תמיכה. עד כה, ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאים 3-4 קיבלו מימון חלקי לסייעת בלבד, פרט לילדים בישובים בהם מיושם חוק חינוך חובה 3-4, שבהם קיבלו סל שילוב מלא ממשרד החינוך.

התקציב לשילוב מלא של ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגיל 3-4 נכרך עד כה ביישום מלא של חוק חינוך חובה לגילאים אלה, שעדיין אינו מיושם באופן מלא ונדחה שוב בשבוע שעבר. לכן, החליט פירון לתקצב את שילוב הילדים גם ללא יישום החוק.

ביום רביעי בשבוע שעבר הצביעה ועדת החינוך של הכנסת, בהצבעה שנקבעה בחטף, בעד דחיית היישום המלא של חוק חינוך חובה לילדים בגיל 3-4 בפעם התשיעית ב-30 השנים שחלפו מאז חקיקתו. ההצבעה זכתה לרוב מטעם נציגי הקואליציה בוועדה. הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מחו נגד ההצבעה כיוון שמשמעותה גם דחייה של תקצוב שילוב מלא של ילדים בגילאים אלו בגנים הציבוריים.

שי פירוןצילום: מוטי מילרוד

בעת הדיון הובטח כי משרד החינוך ימצא פתרון לנושא השבוע, אך לאחר מחאת ההורים מצא משרד החינוך פתרון לכ-200 ילדים ביום חמישי. ב-2007 בדיון בבג"ץ בעתירה שהוגשה על ידי ארגונים חברתיים כדי להחיל תנאים זהים לשילוב ילדים מיוחדים בגיל 3-4 בכל הארץ, התחייב משרד החינוך כי התהליך יושלם עד ל-2009. מאחר שהתהליך לא הושלם, ההורים המתינו עד ליישום המלא של חוק חינוך חובה 3-4 בשנת הלימודים הקרובה שכאמור נדחה שוב. הפתרון שהציג משרד החינוך מהווה סיום של מאבק בן 7 שנים, שהחל ב-2007 על ידי רויטל לן-כהן, ממובילות קואליציית הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים כשבנה היה בן 4.

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, עמרם מצנע, ציין בהודעה מטעם ועדת החינוך כי מדובר "בהחלטה שעושה צדק עם ילדים, שתעניק להם שירותי חינוך מלאים שיבטיחו שילוב אמיתי. אם נבטיח לילדים אלה הזדמנות שווה, הם יוכלו בעתיד להשתלב בחברה כבוגרים ועצמאיים ותורמים - ועל זה אסור לאף אחד מאתנו לוותר או לשכוח".

מארגון בזכות, המרכז לזכויות אדם לאנשים עם מוגבלויות, נמסר כי "הארגון מברך על החלטת השר ובטוח שהחלת שילוב מגיל צעיר תאפשר שוויון הזדמנויות אמיתית ותיצור חברה טובה ומכילה יותר בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים