מורחים את ההורים

לתוכנית לסבסוד הקייטנות יש רק יתרון אחד: יחסי ציבור מוצלחים שאורגנו בקפידה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

יש הרבה דברים רעים שאפשר להגיד על התוכנית של משרדי החינוך והאוצר לסבסוד קייטנות בבתי הספר ביולי, אך כולם משניים מול התועלת הכלכלית של ההורים: חיסכון של מאות שקלים והסרת הדאגה ממציאת סידור לילדים ביולי.

לתוכנית יש עוד יתרון גדול: יחסי ציבור מוצלחים שאורגנו בקפידה - ממסיבת העיתונאים המשותפת של שרי יש עתיד ועד להדלפת "טיזר" למהדורות החדשות בטלוויזיה בערב שלפניה. מסיבת העיתונאים אפילו נדחתה ביום, כדי לא להיבלע בסיקור מותו של אריק איינשטיין. אבל למרות היתרונות, המסר העיקרי של התוכנית מדאיג. המדינה הפכה את בתי הספר לספקי שירותי שמרטפות, והעדיפה להתחמק מביצוע שינויים משמעותיים לטובת פתרונות אינסטנט. שאר התוכנית, נתפרה ברגע האחרון כשחלק "משותפיה" עודכנו על כך ברגע האחרון או במסיבת העיתונאים עצמה.

אין הסבר הגיוני לאורכו של החופש הגדול. אבל שרי יש עתיד העדיפו להעלות את תשלומי ההורים במקום להתמודד עם ארגוני המורים ולקצר את ימי החופשה שלהם. זה פתרון קל כי ההורים כבר הורגלו לממן מכיסם את החינוך באמצעות תשלומי הורים מנופחים (שיש עתיד הבטיחו לבטל) וגם כי החלופה (קייטנה פרטית) יקרה יותר. זו הפעם הראשונה שבה המדינה דורשת מההורים לממן חלק ניכר מהפעילות בביתה ספר.

ילדים והורים בחופש הגדול (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר נויברג

לא רק שהמדינה החליטה להעביר חלק מהנטל אל כיסם של ההורים, אלא היא גם פנתה בפעם הראשונה לקרן פילנתרופית שממומנת מתרומות וביקשה ממנה להשתתף במימון בתי הספר בחופשות. בהשראת הקרן לידידות, שמה של התוכנית ביישובי הפריפריה יהיה "קיץ של ידידות" ומנכ"לית המשרד הודיעה שחלק מתוכני הלימוד "יעסקו בידידות".

בנוסף, ההורים ישלמו פעמיים - גם באמצעות תשלומי הארנונה, מאחר שהרשויות המקומיות יהיו שותפות למימון. המצב הזה רק יגדיל את הפערים החברתיים בתוך בתי הספר. הרשויות העשירות יספקו לתלמידים תנאים וחוויות טובים יותר, ואילו הרשויות הנחשלות יסתפקו בתנאים הבסיסיים. וההורים המבוססים, הם בכלל יעדיפו לשלוח את ילדיהם לקייטנות הפרטיות במקום להשאיר אותם במשך שלושה שבועות בכיתת לימוד עם כ–28 תלמידים בכיתה.

נבחרי הציבור לא רק שהעדיפו לגלגל את האחריות להורים, העיריות והתורמים במקום לשבור את הראש מול ארגוני המורים - אלא שהפעם הם אפילו לא ניסו. לאחרונה פג תוקפו של הסכם העבודה עם המורים והגננות ונחתם הסכם חדש. ההסכם הקודם שנחתם בתקופת יולי תמיר חולל רפורמה במערכת החינוך. ואילו ההסכם שנחתם כעת על ידי השרים "שבאו לשנות" משמר את המצב הקיים, ולא מזכיר אפילו את ימי החופשה של המורים.

קיצור החופש הוא צעד מורכב ויקר, אבל מערכת החינוך כבר הוכיחה שהיא יכולה לחולל שינויים ארוכים, יקרים ומשמעותיים ובהסכמת ארגוני המורים. בשנים האחרונות היא מובילה בהצלחה יחסית את רפורמת אופק חדש בבתי הספר היסודיים והגנים ואת רפורמת עוז לתמורה בתיכונים - המסתכמות במיליארדי שקלים. בתמורה הסכימו ארגוני המורים להארכת ימי העבודה, צעד ששיפר את שכרם וסייע לתלמידים ולהורים.

קשה לא להתעלם ממועד פרסום התוכנית - כמעט שנה לבחירות לכנסת - ולנתק אותה מההקשר הפוליטי והלחץ של חברי יש עתיד להציג הצלחות בפני בוחריהם. ואולם בינתיים קל לקבוע שמצב ההורים היה טוב הרבה יותר בתקופת הממשלה הקודמת. הממשלה שהביאה לכם את הקייטנות המוזלות היא גם זו שביטלה את תוכנית הצהרונים והתוכנית לסבסוד תשלומי ההורים - שהיו חוסכות להורים מאות ואלפי שקלים בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"