מתחרים בקייטנות המסובסדות של משרד החינוך: לא נוריד מחירים

המדינה צפויה לספק כבר בחופש הגדול הבא קייטנות מסובסדות לילדים עד כיתה ב', ועד כיתה ה' בפריפריה - אך בקייטנות הקיימות מאמינים כי ההורים לא יוותרו על התנאים המוצעים בהן, אף שהמחירים גבוהים פי כמה וכמה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

תוכנית משרד החינוך לסבסד קייטנות מוזלות בבתי הספר היסודיים ובגנים, ובכך לספק להורים פתרון לילדיהם עד ל-21 ביולי, צפויה להקל על תשלומי ההורים בחופש הגדול ולשנות את תעשיית קייטנות הקיץ, שמפעיליהן גובים מההורים מאות ואלפי שקלים בחודשי הקיץ. עם זאת, בקייטנות עדיין בונים על השתתפות הילדים בסוף יולי ואוגוסט ופועלים לשנות את תאריכי הקייטנה. בנוסף, בחלק מהקייטנות מאמינים כי ההורים לא יוותרו על התנאים המוצעים בהן לעומת אלה שבבתי הספר.

עד כה, הורים שילמו עבור קייטנות עירוניות 850-700 שקל לתקופת הקייטנה, ואלפי שקלים עבור קייטנות אחרות. כעת מסתמן כי מפעילי הקייטנות יבצעו שינויים בתאריכי הפעלת הקייטנות, אבל בשלב זה לא צפויים להוריד את מחירי הקייטנה.

על פי התוכנית שהציג משרד החינוך בסוף השבוע שעבר, כבר בחופש הגדול הקרוב תספק המדינה קייטנותק מסובסדות בכיתות א'־ב' ועבור ילדים עד כיתה ה' ביישובים לא מבוססים בפריפריה, שם התוכנית תמומן בסיוע הקרן לידידות. הורים משכונות ויישובים לא מבוססים לא ישלמו עבור הקייטנות, ושאר ההורים ישלמו 450-300 שקל לתקופה של שלושה שבועות. בשלוש השנים הקרובות התוכנית תיפרש לכל כיתות הגן ועד לכיתה ה' בכל המדינה. הקייטנות יתקיימו בבתי הספר, ויופעלו על ידי מדריכי תנועות נוער, מורים, ועובדי קבלן.

ברשויות המקומיות מסתמנת הסכמה לדחות את מועד הפעלת קייטנות עירוניות, שהיו מסובסדות והציעו הנחות להורים על פי מצבם הכלכלי, ל-21 ביולי, במידה שיהיה ביקוש לקייטנה שמציע משרד החינוך.

ילדים בבית הספר פיכמן בחיפה. ארכיוןצילום: תומר נויברג

ייתכן שהמצב יהיה דומה בקייטנות הפרטיות, אך על פי רשת הקייטנות נוה נופש, המחירים לא צפויים לרדת. ירון לן, מנכ"ל רשת הקייטנות, אומר כי מחירי הקייטנה לא יירדו, אך ייתכן שיבוצעו שינויים קלים בתאריכי ההפעלה שלה.

"אני מניח שבשנה הנוכחית לא ניפגע באופן משמעותי", אומר ירון לן, המנכ"ל והבעלים של נוה נופש, המפעילה כ-300 קייטנות ברחבי המדינה בחופש הגדול. “אני מניח שהקייטנות שמתמקדות בגילאי כיתות א'־ב' ייפגעו, אבל רוב הקייטנות הן לכל הגילאים, ושם הפגיעה כנראה תהיה נמוכה. אני מניח שבמקום לפתוח את המחזורים הגדולים בתחילת החופש הגדול נפתח אותם ב-21 ביולי, ובתחילת החודש יתחילו מחזורים קטנים יותר. גם לקראת סוף החודש, יש פרק זמן של כשלושה־ארבעה שבועות נוספים שבהם יכול להיות שהביקוש לקייטנות יגדל".

לדברי לן, כיום רוב הקייטנות של החברה מתחילות לפעול בתחילת יולי, וכ-30% מהן פועלות לקראת סוף החופש הגדול. "אנחנו לא נוריד את מחירי הקייטנות", אומר לן. “המחיר שאנחנו גובים ריאלי יחסית לעלויות הגבוהות, שכוללות הסעות עד לבתי הילדים, ארוחות, ביטוח, ושכר המדריכים וכוח האדם".

לדברי לן, מחיר השתתפות ממוצע בקייטנה של נוה נופש הוא כ-1,500 שקל לשלושה שבועות, עד ל-15:00, כולל הסעות וארוחות, כלומר כ-1,000 שקל יותר מהסכום שייגבה מההורים בערים המבוססות. מחירי הקייטנות של החברה נעים בין 1,800-1,000 שקל, אך חלק גדול מהפעילות של החברה מיועדת לוועדי עובדים וחברים במועדני צרכנות. כך למשל, עבור ילדי עובדי כל הבנקים, עובדי מדינה, חברי מועדון חבר, חברי מועדון בהצעדה של חיילי המילואים, עלות הקייטנה תסתכם בכ-750-700 שקל - גבוה בכ-300 שקל מהסכום שייגבה מההורים בערים המבוססות. עם זאת, החברה מפעילה גם קייטנות ייחודיות וייקרות יותר, כמו מחנות אנגלית או קייטנות מחשבים, שעלותן גבוה יותר ומסתכמת בין השאר ב-2,480 שקל עבור קייטנת קרקס פלורנטין בכפר הירוק, 2,970 שקל עבור קייטנת מחשבים בהוד השרון,וכ-2,080 שקל עבור קייטנות שחייה, קולנוע או חיות בראשון לציון במחירים הרשמיים.

"אני מניח שבקייטנות המוזלות בבתי הספר יהיה משהו בסיסי. אנחנו אוספים את הילדים ממקום המגורים, מחזירים אותם הביתה לקראת 16:00 בצהריים במתכונת נוחה יותר. התכנים שלנו מקצועיים והילדים יכולים להתמחות במחשבים או באנגלית. אני מניח שהורים שרצו את השירות הזה בעבר יירצו אותו גם היום, עבור ההפרש בסכומים ההורים מקבלים יותר ויעדיפו לשלוח אותם לקייטנה", מסכם לן.

בקייטנת לי־גל לגולשי גלים באשדוד מברכים על התוכנית של משרד החינוך, למרות הפגיעה הצפויה בהכנסות. “התוכנית אמנם לא ממש טובה לפרנסה שלנו, אבל כאמא לילדים ואזרחית המדינה אני חושבת שזה רעיון מצוין", אומר שירן בוחבוט־דהן, מנהלת הקייטנה. “אנחנו מודעים לקשיים של ההורים לקחת חופש ולהתמודד עם העלויות וההסעות, אז אני מבינה למה התוכנית נוצרה. ההורים יוכלו לקחת פחות חופשים ולשלם פחות כסף כדי להעסיק את הילדים".

מחיר קייטנת הגלישה הוא 1,500 שקל לעשרה ימים ו-2,000 שקל ל-15 ימים. גם כאן, בוחבוט מסבירה כי המחירים לא צפויים לרדת באופן משמעותי. לדבריה, "גלישת גלים זה לא כמו ללמד לשחק כדורגל. אנחנו מספקים את הלבוש וגלשנים יקרים שמתאימים לילדים וכמובן שגם ביטוח רפואי. לכל המדריכים תעודת הכשרה מקצועית ממכון וינגייט, כך שהעלויות גבוהות".

החברה להגנת הטבע מפעילה גם היא קייטנות ומחנות קיץ ברחבי המדינה, אך שם עדיין לא התקבלה החלטה בנושא. מהחברה נמסר כי היא תלמד את התוכנית ומשמעותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"