החופש הגדול מתקצר בשלושה שבועות: העלות להורים - 450 שקל

200 אלף תלמידים בכיתות א'-ב' ישתתפו בשנה הראשונה של התוכנית ■ במהלך התקופה הזו ייערכו בבתי הספר פעילויות ערכיות ■ התשלום: 450 שקל ביישובים מבוססים, והשתתפות בחינם ביישובים עניים ■ בהסתדרות המורים מתנגדים למהלך מחשש לפגישה בתנאי ההעסקה

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

שר האוצר יאיר לפיד ושר החינוך שי פירון קיימו הבוקר (ה') מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה יחשפו את התוכנית לקיצור החופש הגדול. במסגרת התוכנית, שתיקרא "מחנכים מסביב לשעון", יפעיל משרד החינוך, בשיתוף מפעל הפיס והקרן לידידות, בתי ספר יסודיים וגנים ציבוריים במהלך ימי החופש הגדול.

במהלך התקופה הזו יתקיימו בבתי הספר ובגנים מסגרות חינוכיות שישלבו נושאים ערכיים והעשרה ובהם חוגי ספורט, סדנאות מעורבות חברתית ושיעורי קריאה וכתיבה. בערים ובשכונות הלא מבוססים התוכנית תמומן על ידי הקרן לידידות, ושם התוכנית יהיה "קיץ של ידידות", על שם הקרן. מנכ"לית משרד החינוך אמרה במסיבת העיתונאים כי תכני המשרד שישולבו בתוכנית יהיו בהשראת הקרן. התוכנית תיכנס למערכת החינוך בהדרגה ותביא לכך שהחופש הגדול יחל ב-21 ביולי, לעומת ה-1 ביולי כיום. התוכנית, שכניסתה למוסדות החינוך תתפרס על פני כמה שנים, תכלול בשנתה הראשונה כ-200 אלף תלמידי כיתות א'-ב' בעשרות בתי ספר. בשנים הקרובות היא גם תיכנס לכיתות ג'-ה' ביישובים מהאשכולות הכלכליים הנמוכים ביותר.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

חסמתם את רשימת החברים בפייסבוק? כולם יכולים לראות אותה

טלנובלה ברזילאית // סיגרים, מכוניות וזונות - במקום מס של 200 מיליון דולר

השרים יאיר לפיד, שי פירון ומאיר כהן

משרד החינוך יחל את התוכנית ביישובים ברמה סוציו-אקונומית נמוכה ויפעיל אותה בשנים הקרובות במקומות נוספים. עם זאת, בחלק מהמקומות ייאלצו ההורים לשלם עבור הפעילות הזו: משפחות המתגוררות ביישובים המבוססים יותר שבהם תפעל התוכנית ישלמו 450 שקל לקייטנה. ביישובים בעלי הכנסה ממוצעת שרוב תושביהן נמצאים בעשירונים 5-7 העלות תהיה 300 שקל. ביישובים העניים ביותר הילדים ישתתפו בפעילויות בחינם.

"זו ההדמנות להעמיק את אחריותנו לכל ילדי ישראל, לחזק את החינוך הציבורי ולהקל את נטל התשלומים של ההורים", כתב השר פירון באיגרת מיוחדת ששיגר למורים.

סיעת נחל, המשמשת אופוזיציה בתוך הסתדרות המורים, הגיבה למהלך הזה. "בשום אופן לא נאפשר שעל עובדי ההוראה תוטל האחריות לניהול התכנית ללא הסכמה מראש וללא תגמול הולם", נמסר מהסיעה.

מי שאמור להפעיל את הילדים בחודשי הקיץ הם סטודנטים להוראה ומדריכים חברתיים שיאותרו בהמשך. המורים התבקשו על ידי משרד החינוך לעבוד בחופשות בתמורה לתוספת שכר. משרד החינוך הודיע כי הם המורים לא יחויבו לעשות זאת. בעבר התנגדו נחרצות ארגוני המורים לניסיונות של השר פירון לגרום להם לעבוד במהלך חופשת הקיץ. חלק מהמדריכים יהיו מורי קבלן. התוכנית לא תכלול את כיתה ו', חטיבות ביניים ותיכונים ולא את הגנים הפרטיים ובתי הספר הפרטיים. הלימודים יהיו משעה 8:00 עד 13:00 - לא כולל צהרון ויכללו ארוחת בוקר קלה.

התקציב של התוכנית יהיה 250 מיליון שקל בשנה. האוצר יתקצב את התוכנית ב-160 מיליון שקל בשנה. הקרן לידידות וקרן פרטית בתחום הרווחה, שמתרימה נוצרים אוונגלים בארה"ב, תממן 40 מיליון שקל מעלות התוכנית, מפעל הפיס יממן 10-15 מיליון שקל בשנה ו-40 מיליון שקל יתווספו לתוכנית מתקציב שיעבירו הרשויות המקומיות.

יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים מסר כי "מודגש שחופשת הקיץ של עובדי ההוראה לא תפגע בכל צורה שהיא והחלטה על השתלבות בתוכנית נתונה בידי עובדי ההוראה על פי שיקול דעתם. מובן מאליו שעובד הוראה שייבחר להשתלב בתוכנית יתוגמל בהתאם".

מועצת התלמידים והנוער הארצית התייחסה אף היא לתוכנית החדשה. "המועצה הגישה הצעה לשר החינוך במהלך השנה האחרונה לשינוי מהלך החופשות של בתי הספר ופיצול החופשות של בתי הספר היסודיים והעל יסודיים", נכתב בהודעה שפירסמה המועצה.

"ההתייחסות לחופשות כמקשה אחת פוגעת בתלמידי התיכון ובתלמידים הבוגרים של בתי
הספר היסודיים. חופשות במערכת החינוך העל יסודית כוללות לעיתים שעות רבות יותר
של למידה מאשר חופש אמיתי. זהו חופש שמטרתו למידה, העשרה, וכן גם הזדמנות למלא מאגרי אנרגיה ומוטיבציה לקראת החזרה לשגרה.

"בני נוער רבים יוצאים לעבודה כדי לאפשר לעצמם פחות תלות בהוריהם, פעילויות ומשאבים למהלך שנת הלימודים ולעיתים אף סיוע לפרנסת המשפחה. בני נוער רבים נוספים הלוקחים חלק בתנועות נוער ובתכניות המנהיגות של החינוך הבלתי פורמלי יוצאים לסמינרים ומחנות החשובים להעמקת הקשר עם ארץ ישראל והקהילה. לנו, בני הנוער, אין דקה מיותרת בחופשות הניתנות לנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר