המהפכה שהוחמצה: קייטנה חינם במקום צהרון חינם

הערת ביקורת אחת חייבת להיאמר על התוכנית החדשה: היא מוכרזת קבל עם ועדה כחצי שנה לאחר שבוטלה תחתיה תוכנית אחרת, שגם היא הוכרזה בשעתה בחגיגיות רבה - תוכנית הצהרון חינם

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

אין שום דבר רע שאפשר להגיד על התוכנית החדשה של שר החינוך, שי פירון, ביחד עם שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן, לממן קייטנות חינם (או כמעט חינם) לילדי ישראל. שלושה שבועות של קייטנה במהלך יולי, גם אם רק עד שעות הצהריים וגם אם במחיר מרבי של 450 שקל, הם ללא ספק הקלה משמעותית על יוקר המחיה של המשפחות העובדות בישראל. הרוב המוחלט של משפחות אלה נאלץ עד כה להסתמך על שירותי קייטנות עירוניים ופרטיים, בעלות גבוהה של עד אלפי שקלים.

ניתן להניח שבקצוות יוזמת הקייטנה חינם עשויה גם להגדיל את שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה, כי ייתכן שהיו נשים שחוסר היכולת לגשר על בעיית השהות של הילדים בבית בחודשי הקיץ מנעה מהן לעבוד. אם כי, זהו ככל הנראה מקרה נדיר יחסית, ולא זה היה החסם העיקרי שמנע השתלבות של נשים בשוק העבודה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

זו לא בעיה להוריד את מחירי הנדל"ן - כשרוצים

שיפור במצב התעסוקה: האבטלה ירדה באוקטובר מתחת ל-6%

שר החינוך שי פירון

גם ההערכה הרווחת, שבעבור תשלום של 450 שקל לקייטנה - במקום תשלום הגבוה פי שניים עד פי ארבעה בקייטנות עירוניות ופרטיות - ככל הנראה ששירות איכותי מדי לא יהיה שם, לא צריכה להיחשב לביקורת. נכון, הקייטנה תהיה, ככל הנראה, בעיקר שירותי שמירה על הילדים. נכון, הילדים כנראה יעסקו בה בעיקר במשחק זה עם זה. אבל מכיוון שמדובר בחודשי הקיץ, בהם הילדים לא אמורים ללמוד בלאו הכי, לא יקרה כל נזק אם הם יבלו שלושה שבועות במשחקי שכונה תחת השגחה מבוגרת. לפחות ההורים ירוויחו את הזמן הפנוי ואת החיסכון הכספי.

כאמור, אין שום דבר רע שניתן להגיד על היוזמה החדשה. אפילו העלות התקציבית המשוערת, 200-160 מיליון שקל, אינה מזיקה. עם זאת, הערת ביקורת אחת חייבת להיאמר: תוכנית הקייטנה חינם מוכרזת קבל עם ועדה כחצי שנה לאחר שבוטלה תחתיה תוכנית אחרת, שגם היא הוכרזה בשעתה בחגיגיות רבה - תוכנית הצהרון חינם.

תוכנית הצהרון חינם אמורה היתה לאפשר לכל ילדי ישראל בגילי 9-3 להישאר בתחומי בית הספר עד השעה ארבע. ליישובים בשלושת האשכולות הנמוכים, הצהרון אמור היה להינתן חינם, לשבעת האשכולות הגבוהים יותר הצהרון אמור היה להינתן במחיר מסובסד - עד למחיר מרבי של כ-500 שקל לילד בחודש באשכול הגבוה ביותר.

התוכנית היתה חלק מהמלצות ועדת טרכטנברג, והמדינה התחייבה לה במסגרת יישום ההמלצות וההענות לדרישות מחאת יוקר המחיה, ועלותה התקציבית אמורה היתה להיות ניכרת - 2.5 מיליארד שקל בשנה ביישום מלא, וזאת למרות שגם הצהרון חינם אמור היה להיות באיכות של בייביסיטר משודרג ותו לא.

הצהרון חינם, כלומר, היה שינוי אמיתי בסדר העדיפות החינוכי של ישראל, וגם שינוי אמיתי בשוק התעסוקה בישראל - מדובר היה בקפיצת מדרגה ביכולתן של נשים להשתלב במשרה מלאה בשוק העבודה. תוסיפו על כך את היתרונות של ארוחה חמה שניתנת לכל ילד, וגם את האפשרות כי הצהרון חינם יהווה את הבסיס בעתיד ליום לימודים ארוך, ואפשר יהיה להבין מדוע הצהרון נתפש כמפתח למהפכה חינוכית של ממש.

אלא שהמהפכה הזו נבלמה בתחילת השנה, כשהצהרון חינם נפל קורבן לקיצוצים הגדולים של תקציבי 2014-2013. המדינה פרשה את שירותי הצהרון חינם בשלושת האשכולות הנמוכים, ועצרה שם. בשאר היישובים בישראל התוכנית בוטלה, וכרגע אין כוונה להחיותה.

במקום התוכנית הענקית של הצהרון חינם, שיכולה היתה להיות התחלה של שינוי מבני משמעותי, קיבלנו אתמול את הקייטנה חינם. במקום שינוי מבני, קיבלנו הקלה ביוקר המחיה. אמנם אין מקום לזלזל בהקלה ביוקר המחיה - אבל סחר החליפין שנעשה כאן יכול וצריך להיחשב להחמצה. את התקציב המופנה לקייטנה חינם אפשר היה להפנות להרחבת שירותי הצהרון חינם לעוד יישובים - בדרך להבשלה מלאה של התוכנית החשובה הזו בכל רחבי הארץ. חבל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים