מגמה מדאיגה בציבור החרדי: עלייה תלולה בשיעור בעלי השכלה יסודית בלבד

על פי הדו"ח השנתי של מרכז טאוב, לבעלי השכלה יש סיכויים טובים יותר להילחץ מהעוני בציבור החרדי: הכנסותיה של משפחה חרדית שבה שני בני הזוג אקדמאים גבוהות פי 2.6 ממשפחה חרדית שבה שני בני הזוג לא אקדמאים

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

מגמה מדאיגה בציבור החרדי – שיעור בעלי התואר האקדמי צנח לשפל בשלושת העשורים האחרונים – בעוד ששיעור בעלי השכלה יסודית בלבד גדל באופן משמעותי.

רוב הצעירים החרדים מעדיפים כיום ללמוד בישיבות, לעומת כשני שלישים בלבד בעבר. לבעלי השכלה יש סיכויים טובים יותר להילחץ מהעוני בציבור החרדי: הכנסותיה של משפחה חרדית שבה שני בני הזוג אקדמאים גבוהות פי 2.6 ממשפחה חרדית שבה שני בני הזוג לא אקדמאים ,על פי הדו"ח השנתי של מרכז טאוב.

המחקר בחן לראשונה את דפוסי ההשכלה במגזר החרדי באמצעות שיטה שאיפשרה לזהות בדיוק רב יותר את החרדים בקרב האוכלוסייה בישראל, וכלל כ–20 אלף נסקרים.

שיעור הגברים החרדים בגיל 25–44 שלהם תואר אקדמי נמוך משאר המגזרים בישראל והוא יורד והולך: ל–7.5% מהגברים החרדים בקבוצת הגיל הזאת יש תואר אקדמי - לעומת 12.8% מהנשים. זהו שיעור נמוך בהשוואה למוסלמים, נוצרים ויהודים חילונים. רוב הנתונים שמופיעים במחקר מתייחסים ל–2008.

הקמפוס החרדי במכללה האקדמית קרית אונו. "להציב גבולות הגיוניים" צילום: דן קינןצילום: דן קינן

בניגוד למגמה בישראל ובמדינות המערביות, שלפיה קבוצת הצעירים משכילה יותר מקבוצת המבוגרים – בציבור החרדי המבוגרים משכילים יותר. לכ–15% מהגברים בגילאי 45–64 ול–17.6% מהנשים יש תואר אקדמי. לשם השוואה, בציבור החילוני ל–31% מהגברים הצעירים ול–39% מהנשים תואר אקדמי, ובקבוצת הגיל המבוגרת - ל–30% מהגברים והנשים תואר אקדמי.

בשנים האחרונות נרשמה מגמה של גידול במספר הסטודנטים החרדים שפונים ללימודים אקדמיים, אך עדיין לא ידוע האם היא מסוגלת לסגור את פערי ההשכלה בין קבוצות הגיל השונות בחברה החרדית.

השכר החודשי של גברים חרדים בגיל העבודה (25–64) בעלי תואר אקדמי גבוה ב–80% משכר הגברים החרדים המועסקים ללא תואר אקדמי. שיעור התעסוקה של גברים חרדים אקדמאים הוא 71%, לעומת 34% בקרב הגברים החרדים שאינם אקדמאים.

לפי המחקר שערך חוקר המרכז איתן רגב, דוקטורנט בחוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, קיימת ירידה עקבית ומתמשכת בהיקף הלומדים בבתי הספר הרשמיים של מערכת החינוך בציבור החרדי – גם מבחינת מספר המשתתפים וגם בבחינת שנות הלימוד. ב–2008 פחות חרדים למדו לימודים על־יסודיים בישראל מבעבר, ואלה שלמדו נשרו מהם בגיל מוקדם יותר – ככל הנראה לטובת לימודים בישיבות.

מודעות נגד גיוס חרדים במאה שערים

"תופעה זו ייחודית למגזר החרדי ומנוגדת לחלוטין לעלייה בשיעור המשכילים בשאר האוכלוסייה בישראל ובמדינות מפותחות אחרות", נכתב במחקר. "המשמעות היא שלצעירים חרדים יש פחות כלים להשתלב בשוק עבודה מודרני ותחרותי בהשוואה לכלים שהיו להוריהם, ולכך עשויות להיות השלכות חמורות בעתיד הקרוב, במיוחד לאור קצב הגידול המהיר של אוכלוסייה זו. מצטיירת תמונה של מעבר הדרגתי שהתחולל במשך כ–30 שנה משוק העבודה אל העולם התורני".

תחום החינוך מוצף

לדברי רגב, "קצב הגידול המהיר של האוכלוסייה החרדית והמשאבים המוגבלים צפויים להגדיל מאוד את הביקוש של צעירים חרדים לעבודה בשנים הקרובות, אך אם לא תוקנה להם היום ההשכלה המתאימה, קיימת סכנה אמיתית שיהיה זה 'דור אבוד' שלא יצליח להשתלב בשוק העבודה המודרני ויסבול ממחסור ועוני קשה מאי־פעם. הדבר צריך להדאיג הן את הממשלה והן את המגזר החרדי".

"הנתונים מעלים סימני שאלה לא קטנים", אומר בתגובה הרב יחזקאל פוגל, יו"ר הקמפוס החרדי בקריה האקדמית קרית אונו, שבו לומדים כיום כ–3,000 סטודנטים חרדים – יותר ממחצית מהם גברים לתארים במינהל עסקים ומשפטים.

"כשאני רואה אדם שלומד בישיבה גבוהה זה לא סוף פסוק. השאלה היא מה הוא עושה בגיל 25, האם הוא מגיע למכללה, הולך למכינה ולומד לתואר. אז זה לא משנה אם למד בעבר בישיבה או בבית ספר אנטרופוסופי. בשנים האחרונות יש עלייה גדולה מאוד במספר החרדים שמשתלבים באקדמיה. רק אצלנו היתה עלייה מ–700 סטודנטים בשנה ב–2004 לכ–3,000 סטודנטים כיום". לדברי פוגל, לקמפוס 2,600 בוגרים בעלי תואר אקדמי בציבור החרדי.

בנוסף, המחקר מצא כי 21.5% מהגברים החרדים בני 35–45 מועסקים בתחום החינוך, לעומת 13.8% ב–1979 - לעומת 3.9% מהגברים היהודים החילונים. כך גם כ–35% מהנשים החרדיות מועסקות בתחום החינוך לעומת 16.7% מהנשים החילוניות.

"במגזר החרדי קיימת הצפה של עובדות חינוך שמתחרות על מספר מוגבל של מקומות עבודה. בשלושת העשורים האחרונים קיים גידול לא פרופורציונלי במספר המורות והגננות בהשוואה לגידול במספר הילדים. ממצאים אלה מדגישים את הצורך ביצירת אפיקי הכשרה ותעסוקה אלטרנטיביים", נכתב במחקר.

הניתוח שביצע רגב מבוסס על שיטה חדשה לזיהוי החרדים באוכלוסייה בישראל, שמאפשרת לזהות גם את שיעור האקדמאים. על פי השיטה שהיתה נהוגה עד כה במחקרים, החרדים באוכלוסייה זוהו על פי מקום הלימודים האחרון של הגבר - אם המשיב אמר בסקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שלמד בישיבה, הוא הוגדר כחרדי.

רגב בחר במחקר באוכלוסייה בשכונות שבהם שיעור ההצבעה למפלגות החרדיות לכנסת היה גבוה במיוחד, וניכה מהנתונים את משקי הבית שדיווחו שאינם צופים בטלוויזיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?