בדיקת TheMarker |

בתחתית התקצוב של בתי הספר היסודיים של משרד החינוך: תלמידים יהודים-חילונים

משרד החינוך אמור לתעדף תלמידים מיישובים מוחלשים, אך חלק מהרשויות בפריפריה מקבלות תקציבים נמוכים יותר מרשויות מבוססות במרכז

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

אחד הצעדים המרכזיים שמוביל משרד החינוך השנה הוא שינוי שיטת התקצוב של בתי הספר בישראל, כך שבתי ספר ביישובים מוחלשים יקבלו תקציבים גבוהים יותר לכל תלמיד מבתי ספר ביישובים המבוססים. זאת בטענה שהרשויות המקומיות המבוססות גורמות לפערים בחינוך באמצעות הוספת תקציבים מעבר לאלה הניתנים על ידי משרד החינוך.

ואולם, בדיקת TheMarker מגלה כי לא רק הרשויות המקומיות תורמות לפערים: התקציבים שמשרד החינוך מעביר לרשויות לתפעול בתי הספר היסודיים (לא כולל שכר מורים) מפלים אמנם לטובה את התלמידים הערבים, הדרוזים והבדואים, אך גם את התלמידים בזרם הממלכתי-דתי על פני התלמידים בזרם הממלכתי.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

חשיפת TheMarker // הדו"ח שהרגיז את אלון חסן: כך תופרים ג'ובים בנמל

שיטת מצליח // הרשות דרשה אגרה על מסכים מ-2006; העסק קיים מ-2008

הבדיקה גילתה כי התקצוב לבתי הספר היסודיים אינו שוויוני גם כשמדובר ברשויות המקומיות. לפי מדגם שבוצע ב–40 רשויות מקומיות, נמצא כי חלק מהרשויות המוחלשות מקבלות תקציבים גבוהים יותר לתלמיד מהרשויות החזקות, אך לא תמיד. בחלק מהמקרים דווקא רשויות חלשות מקבלות תקציבים נמוכים יותר מרשויות מבוססות. היום תקיים ועדת החינוך של הכנסת דיון מיוחד בנושא התקצוב הדיפרנציאלי.

תקציב בתי הספר היסודיים הוא הגבוה ביותר בספר התקציב של משרד החינוך. ב–2013 הוא הסתכם בכ–15 מיליארד שקל – יותר משליש מתקציב המשרד, שהיה השנה 42.4 מיליארד שקל. התקציב משמש בעיקר למימון שכר המורים בבתי הספר היסודיים, וכבר כיום הוא מחולק באופן דיפרנציאלי. תלמידים בשכבות הכלכליות הנמוכות ביותר זוכים ליותר שעות הוראה מתלמידים בשכבות המבוססות ביותר. בנוסף לשכר מורים, משרד החינוך מעביר יותר מ-1.6 מיליארד שקל לתפעול שירותים ושיעורי העשרה בבתי הספר.

בדיקה שערכנו מגלה כיצד התקציב הזה מחולק: משרד החינוך מעביר לרשויות המקומיות 1,310 שקל לתלמיד יהודי חילוני בבית ספר יסודי לתפעול בתי הספר מעבר לשעות הלימודים, לעומת 1,400 שקל לכל תלמיד בזרם הממלכתי־דתי. התקצוב של המשרד לתלמידים דרוזים ובדואים הוא הגבוה ביותר – 1,790 שקל לתלמיד דרוזי ו–1,626 שקל. הבדיקה מתייחסת לתקציב שניתן לתלמידים בבתי ספר רשמיים בלבד, ולא בבתי ספר פרטיים, ולא כוללת את תלמידי החינוך המיוחד. הבדיקה לא כללה גם את התלמידים בבתי הספר החרדים - שאינם בבעלות המדינה.

מבדיקת המדגמים עולה כי הרשות המקומיות שזכתה לסכומים הגבוהים ביותר לתלמיד לתפעול השירותים האלה היא מטה בנימין, הכוללת בשטחה את המאחזים עמונה, אחיה, אש ומגרון ואת ההתנחלויות עפרה, שילה וטלמון. בשטח המועצה לומדים יותר מ-7,000 תלמידים שזכו לתקצוב של 1,974 שקל לתלמיד. בירושלים התקצוב לתלמיד הסתכם ב-1,860 שקל ובקרית ארבע ב-1,800 שקל. בחיפה וביישוב הבדואי תל שבע, הנחשב לאחד העניים בישראל, התקצוב דומה (1,710 ו-1,630 בהתאמה), וכך גם במודיעין, ברהט ובלקיה (1,580 ו-1,550, ו-1,515 לתלמיד בהתאמה).

התקציב שנבדק כולל סכומים המועברים לאבטחה (השתתפות של 75% בתקציב), סבסוד של 68% בשכר נותני שירות, וכן מימון פעילויות העשרה שונות והתוכנית לתקשוב בתי ספר, שבמסגרתה מותקנים מחשבים ורשת אלחוטית בבתי הספר.

במשרד החינוך אישרו את הפרטים ואת ממצאי הבדיקה. לפי גורמים במשרד, מטרת התוכנית לתקצוב דיפרנציאלי היא להעמיק את ההבדלים בתקצוב בין הרשויות השונות, לתקן את הפערים ולהפלות לטובה את היישובים ברמה הכלכלית־חברתית הנמוכה ביותר.

לקראת אישור תקציב המדינה ניסו משרד האוצר ומשרד החינוך להעביר את שיטת התקצוב לתקצוב דיפרנציאלי באמצעות קיצוץ התקציבים שניתנים לרשויות המקומיות המבוססות והגדלת התקציבים לרשויות המוחלשות. מדובר במהלך שמשרד האוצר והחינוך ניסו להוביל גם בעבר, וגם השנה הוא טורפד בידי הרשויות המקומיות המבוססות, שהביעו התנגדות עזה לשינוי שיטת התקצוב.

המצב בבתי הספר התיכונים שונה. שם אין מנגנון מסודר של המדינה לתקצוב דיפרנציאלי, ולמעשה המדינה מתקצבת בסכומים נמוכים יותר את התלמידים החרדים, הערבים, הדרוזים והבדואים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?