הכירו את התיכון הפרטי הבינלאומי: שכר לימוד של 25 אלף שקל בשנה

בבית הספר מיועדים ללמוד תלמידים מרחבי העולם, ורק חלק מהם יהיו תלמידים ישראלים ■ מדובר בשכר הלימוד הגבוה ביותר שגובה היום מוסד חינוכי בארץ ■ מקימי בית הספר מבטיחים כי תלמידים ישראלים ישלמו "על פי המקובל במערכת החינוך"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך אישר את הקמת בית הספר התיכון הבינלאומי הראשון בארץ - שייאפשר לתלמידיו להיבחן במבחני הבגרות הבינלאומיים – במקום בבגרות הישראלית. בית הספר נמצא בשלבי הקמה, ייפתח ב-2014 בכפר הירוק ויפעל בתנאי פנימייה.

עלות הלימודים לתלמידים מחו"ל תסתכם ב-35 אלף דולר בשנה, לשנה הראשונה. בבית הספר מציינים כי העלות תרד בשנה השנייה לכ-25 אלף דולר, עם הצטרפות תלמידים נוספים לבית הספר.

עם זאת, ראשי בתי הספר החדש התחייבו כי התלמידים הישראלים יהיו פטורים מתשלום שכר הלימוד הגבוה, וישלמו רק שכר לימוד "המקובל במערכת הציבורית". מכיוון שמדובר בפנמייה, על פי התחייבות מקימי בית הספר, שכר הלימוד יכול להגיע לעד 25 אלף שקל בשנה – בהתאם להכנסת ההורים ובמקרים רבים מסובסד.

תלמידים מחו"ל יוכלו לקבל מלגות בהתאם להכנסת הוריהם. בבית הספר ציינו כי יצרו קשר עם מספר תורמים ועמותות שהתחייבו לתרום לטובת מלגות לבית הספר, אך סירבו לחשוף את שמותיהם.

"כל תלמיד ישראלי שיתקבל ללימודים בקולג' הבינלאומי – ללא קשר להכנסת הוריו – ישלם כמקובל במערכת החינוך הציבורית בישראל, על פי הנחיות משרד החינוך", אמר מנהל הכפר הירוק, ד"ר קובי נווה. "לגבי הפנימייה, כמקובל במשרד החינוך התשלום מדורג, מגיע לכל היותר לכ-25 אלף שקל בשנה עבור הפנימייה ותשלומי ההורים".
בהודעה המקורית שפרסם בית הספר מיוזמתו בבוקר פורסם כי שכר הלימוד לכל התלמידים יעמוד על 35 אלף דולר לשנה וכי תלמידים הזקוקים לכך יקבלו מלגות. עם זאת, לאחר הביקורות שהתעוררו בעקבות פרסום הידיעה הדגישו מנהליו כי שכר הלימוד הגבוה יידרש רק עבור התלמידים מחו"ל.

כ-20% מתלמידיו יהיו ישראלים, והשאר מרחבי העולם. הלימודים בבית הספר יתקיימו באנגלית בלבד על ידי מורי מערכת החינוך שיוכשרו באופן מיוחד ללמידה בבית הספר.
מדובר בבית ספר פרטי, שיופעל על ידי עמותה ויקרא EMIS - eastern mediternean international school – אך כמו שאר בתי הספר הפרטיים בארץ – הוא יקבל תקציב ממשרד החינוך.

לא כל התלמידים הישראלים יוכלו להתקבל ללימודים בבית הספר. הקבלה אליו, החל מכיתה י"א, מותנת בראיונות ובמבחני קבלה שיימשכו כיומיים. ממוצע הציונים הנדרש לצורך הקבלה הוא 85, בכיתה י'. אך תנאי הקבלה כוללים גם הוכחת כישורי מנהיגות, יזמות, התנדבות בחברה ויכולת מילולית גבוהה. התלמידים מחו"ל שיבקשו להצטרף לבית הספר יעברו ראיונות עם צוות הקבלה באמצעות תוכנת סקייפ.

שר החינוך, שי פירון, הביע בעבר התנגדות עזה לחינוך הפרטי ולמיוני תלמידים לבתי הספר. שר החינוך הקודם, גדעון סער, פתח במאבק נגד בית הספר הפרטי חברותא, שהביא לבסוף לסגירתו. הפעם, אישר המשרד את עריכת הבגרות הבינלאומית של בית הספר, קמתו ותקצובו.

"בפירוש לא מדובר בבית ספר לעשירים. כל מי שיעמוד בתנאי הקבלה וידו אינה משגת יקבל מלגה", אומר יו"ר העמותה הוא עודד רוז, המשמש כמנכ"ל חברת פלואו תעשיות, העוסקת בשיווק לתעשייה כבדה ברחבי העולם. בבית הספר ציינו כי מפעילה אותו עמוהת שפועלת ללא כוונת רווח.

התלמידים בבית הספר לא ייבחנו בבחינת הבגרות הישראלית אלא בבגרות של ארגון IB – international baccalaureate. כיום כ-2,000 תיכונים ברחבי העולם מאפשרים לבוגריהם להיבחן בבחינת הבגרות הזאת. מדובר בתוכנית לימוד קדם אוניברסיטאית שמכינה את התלמידים לקבלה והשתלבות באוניברסיטאות בינלאומיים. מקימי בית הספר טוענים כי מדובר "בבחינה בינלאומיות יוקרתית המוכרת בעולם כולו".

לפי אתר האינטרנט של ארגון IB, הארגון מציע תוכניות לימודים מגיל 3 ועד גיל 19, הכוללות את תוכניות הלימודים לתיכון. באתר נכתב כי תוכניות הלימודים של הארגון "מסייעות לפתח את האינטלקטואל, האישיות ואת הכישורים הרגשיים והחברתיים הנחוצים כדי לחיות, ללמוד ולעבוד בעולם המתפתח גלובלית".

"תלמיד שיוכיח את עצמו - יתקבל"

הלימודים בתוכנית מבוססים על שיטות הוראה הכוללות למידת חקר ועל פי פרויקטים – ולא על למידת שינון המקובלת בארץ כדי "להכין את התלמידים להצליח באוניברסיטאות ובחיים", על פי אתר הארגון. הלימודים לבגרות כוללים פיתח כישורים הנחוצים לאקדמיה כמו כתיבת מאמרים, ביצוע מחקרים, ופיתוח כישורי מנהיגות ופעילות בקהילה. מקימי בית הספר טוענים כי הבגרות הזאת מאפשרת סיכויי קבלה טובים יותר לאוניברסיטאות ברחבי העולם ובמקרים מסויימים גם פטור מחלק מהלימודים בשנה א' לתואר במוסדות בחו"ל.

עם זאת, בשל תוכנית הלימודים הבינלאומית המותאמת לתלמידים ברחבי העולם, הלימודים לבגרות לא יכללו תנ"ך למשל, או פרקטים נרחבים על ההיסטוריה של העם היהודי והקמת מדינת ישראל.

כיום פועלים ברחבי העולם כ-12 בתי ספר תיכון בינלאומיים. לדברי רוז, העומד בראש העמותה שמקימה את בית הספר הוא עצמו למד בבית ספר תיכון בינלאומי בקנדה. “למדתי בתיכון פיזיקה ברמה מאוד גבוהה. לאחר מכן למדתי פיזיקה בטכניון ובשנה הראשונה החומר היה דומה לחומר במבחן הבגרות שעשיתי בתיכון", הוא מציין.

לדבריו, "לא הייתי מתעכב על גובה שכר הלימוד. אם תלמיד שיוכיח את עצמו ויתקבל ללימודים יתקבל. המלגה תהיה מלאה או חלקית בהתאם למצב הכלכלי של הוריו, והעמותה פועלת ללא כוונת רווח. אנחנו רוצים לדאוג לכך שנוכל לייצר כאן דור של מנהיגים מרחבי העולם וישראל – שלמדו כאן וקיבלו תפיסה שונה לגבי ישראל. הלימודים יתאפשרו גם לתלמידים ממדינות ערב שיוכלו להגיע לכאן. זו המנהיגות העתידית ברחבי העולם – והם ילמדו כאן".

המעטים שיצליחו להתקבל ללימודים בבית הספר יהנו מלימודים בכיתות קטנות של עד 20 תלמידים, לעומת כיתות של עד 40 תלמידים בתיכונים התציבוריים בישראל. במהלך הלימודים התלמידים יידרשו להגיש עבודות מחקר אישיות במספר נושאים.

תוכנת הלימודים כוללת שפה שנייה, מקצועות הומניים, מתמטיקה, ומקצועות ריאלים. התלמידים יוכלו ללמוד גם כלכלה, פילוסופיה, אנתרפולוגיה, דתות, פיזיקה, תאטרון, אומנות מוסיקה ומקצועות נוספים.

בשנת הלימודים הראשונה יקלוט בית הספר 50 תלמידים בכיתה י"א. 20% מהם ישראלים, 20% יהיו תלמידים ממדינות ערב ויתר התלמידים משאר העולם. בהמשך, יקלוט התלמידים 100 תלמידים מדי שנה. תקציב פעילות בית הספר יסתכם ב-1.5 מיליון שקל בשנה הראשונה, בה הלימודים יבוצעו במבנים זמניים. בתקופה זו ייבנה קמפוס התיכון. על פי התוכנית, בית הספר יכלול 200 תלמידים בכיתות י"א-י"ב ותקציבו יעמוד על כ-200 מיליון שקל. בעומתה ציינו כי התקציב יתקבל ממשרד החינוך, שכר לימוד התלמידים, ותרומות וקרנות שיתמכו בו.

בוועד המכהן של העמותה מכהני גם נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסף קלפטר, פרופ' חוסם הייק מהטכניון, עו"ד זאב פרל, ומריוס נכט – ממייסדי חברת צ'ק פוינט.

בשנים האחרונות קיימה העמותה מחנות קיץ בינלאומיים בכפר הירוק, והצליחה להביא אליהם מוסלמים ונוצרים ממדינות המזרח התיכון בהן מרוקו, עיראק, מצרים ופליסטינים מהגדה המערבית.

עדיין לא ידוע כיצד בית הספר יצור את הקשר עם התלמידים מארצות ערב, אך הוא ציין כי זהו אחד מיעדיו המרכזיים. בית הספר משתף פעולה לצורך הבאת התלמידים עם משרד החוץ, ובמחנה קיץ שערך במהלך החופש הגדול הצליח להביא ללימודים אצלו תלמידים מירדן, מצרים, מרוקו והרשות הפלסטינית.

ד"ר קובי נווה, מנהל הכפר הירוק אישר בהודעה מטעם הכפר הירוק את ההסכם להקמת בית הספר נחתם סופית וכי משרד החינוך נתן את "ברכת היציאה לדרך". במשרד החינוך אישרו את הפרטים.

מורי בית הספר יהיו מורם שמלמדים כיום במערכת החינוך ויגוייסו על ידי בית הספר. העמותה צפויה לאתר מורים דוברי אנגלית ברמה גבוהה שילמדו בבית הספר.

"יש בחינוך הייחודי האינטגרטיבי עם בני לאומים שונים כדי ליצור אווירה מיוחדת המחנכת למנהיגות ויזמות, לשינוי ושלום. חיי החברה הנוצרים בתנאי הפנמייה, הריחוק מהבית, השאיפות המשותפות להישגיות והצטיינות הם אמצעים ליצירת קרבה אמיתית ויחסים טובים כדי ליצור גשרים בין התרבותיות ולהידבר, כדי לבנות עתיד משותף וטוב בישראל. מחזיקי תעודת ה-IB מתקבלים בזרועות פתוחות בכל מוסדות החינוך הגבוהים בעולם".

שר החינוך, שי פירון, הביע בעבר התנגדות עזה לחינוך הפרטי. כך, נאבק משרד החינוך נגד בית הספר הפרטי חברותא, עד שהביא לסגירתו. הפעם, אישר המשרד את עריכת הבגרות הבינלאומית של בית הספר ואת הקמתו.

עוד מבהירים במשרד החינוך כי כל התלמידים הישראלים ישלמו את שכר הלימוד כפי שנהוג בתיכונים בישראל. כמו כן, תינתן עדיפות ברורה לקליטת תלמידים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"