35% מהאקדמאים שעברו הסבה להוראה מאז 2008 - נטשו את המקצוע

מורה שפרשה לאחרונה: "אני מתייחסת לשנים האחרונות כאל חוויה, אבל המקצוע תובעני והשכר לא מאפשר לחיות בכבוד", אומרת מורה שפרשה באחרטנה

ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל
ליאור דטל

חמש שנים חלפו מאז שהחלה התוכנית להסבת אקדמאים להוראה, שהבטיחה לאקדמאים בתחומים מבוקשים להשתלב, לאחר קורס מזורז, באחד המקצועות המושמצים ובעלי השכר הנמוך במשק במשך שלוש שנים לפחות.

במשרד החינוך רצו להזרים דם חדש למערכת, להעלות את איכות המורים ולהפגיש את התלמידים עם אנשים בעלי ניסיון, שבאו מהשטח. דיברו שם על "מהפכה של ממש", על שינוי תדמית למקצוע ההוראה, ואפילו על אפשרות לפתור את המחסור הגדול במורים בתחומי המדעים והטכנולוגיה.

אבל המהפכה עדיין לא הגיעה. מבין 479 האקדמאים שהשתתפו בחמש השנים האחרונות בתוכניות ההסבה המזורזות, התייצבו בבתי הספר 316 מורים. חלקם נשרו במהלך ההכשרה וחלקם במהלך הלימודים. הנשירה הגבוהה יותר היתה בקרב המורים שתקופת ההתחייבות שלהם הסתיימה.

כ-40 מורים נשרו מקבוצת 100 האקדמאים הראשונה שהחלה את התוכנית ב–2008, וכ–110 מורים נשרו מהתוכנית שהחלה ב–2009, שכללה במקור 270 מורים. בסך הכל, כ–65% מהאקדמאים שהשתתפו בתוכניות מלמדים בבתי ספר או ישובצו בהם בקרוב. במשרד החינוך טוענים כי מדובר בהצלחה, אבל מאות עזבו את המקצוע, והמשרד לא הצליח להרחיב את התוכניות באופן משמעותי.

"השנה האחרונה היתה קשה במיוחד והחלטתי שאני לא יכולה להמשיך יותר במקצוע הזה", אומרת יעל ‏(שם בדוי‏), שעזבה באחרונה את העבודה כמורה. "אני מתייחסת לשנים האחרונות כאל חוויה, אבל המקצוע תובעני הרבה יותר ממה שחושבים והשכר לא מאפשר לחיות בכבוד. אני יודעת שרוב המורים האקדמאים נשארים בתפקיד. הם מורעלים ומסופקים, וזה מה שחשוב להם בחיים".

מנגד, הרוב כן נשארו במקצוע ויש לא מעט סיפורים על מורים ששמחים על השינוי ומרגישים כי על אף הירידה המשמעותית בתנאים - הם לא ויתרו על דבר. כך למשל אומרת אחת המורות הוותיקות בתוכנית: "אני לא רואה את עצמי עושה שום דבר אחר, אפילו לדקה. אני אוהבת את מה שאני עושה. הטוב מפצה על הרע, ולא אחזור לעסוק במה שעשיתי בעבר".

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד מפעיל שורה של הסבות במטרה להשביח את איכות ההוראה ולתת מענה לחוסרים במקצועות מסוימים. חלק מהתוכניות זוכות להצלחה וחלקן עוברות שיפורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?