כמה זמן לוקח לאוצר לתקן טעות? "הורידו לי במכה אחת את כל הפנסיה. זה לא אנושי"

שר האוצר ליברמן הבטיח כי התקלה תתוקן בהקדם, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה הודיע כי המורים בפנסיה שנפגעו יקבלו מקדמה של 75% מהגמלה שנוכתה להם – אבל רבים מדווחים כי קיבלו מקדמות בשיעור נמוך בהרבה מהמובטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה בתיכון. חלק מהגמלאים דיווחו כי קיבלו הודעה על חוב של אלפי שקלים

שבוע לאחר פרסום מחדל הפנסיה, שבמסגרתו עשרות אלפי גמלאים בשירות המדינה לא קיבלו את הגמלה החודשית או קיבלו גמלה מופחתת בעשרות אחוזים בעבור יוני 2021, גמלאים נוספים ממשיכים לדווח על כך שהתקלה לא תוקנה.

המחדל, שבמסגרתו אף דיווחו חלק מהגמלאים כי קיבלו דרישות חוב של אלפי שקלים, פגע בעיקר בגמלאי משרד החינוך – מורי עבר במשרד, שמיוצגים על ידי הסתדרות המורים. בשבוע שעבר, עם פרסום המחדל, הודיע יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי כי העובדים שנפגעו יקבלו מקדמות בגובה של 75% מהסכום שהיו אמורים לקבל, ושר האוצר אביגדור ליברמן התחייב לפתור את המשבר בהקדם.

עם זאת, מורים גמלאים מדווחים כי קיבלו מקדמות נמוכות יותר מהמובטח, וכי התקלה לא טופלה. ממשרד האוצר נמסר כי הבעיה בתשלום הגמלה נובעת בין השאר מטעות טכנית שנבעה מעדכון הסכמי הפנסיה החדשים מול הסתדרות המורים; באוצר טוענים כי נוסף על התקלה הטכנית, שתתוקן בקרוב, נעשו ניכויים בגמלה של עובדי מדינה, לרבות מורים פורשים שלא מילאו טופס 101, בהתאם להנחיה חדשה של רשות המסים, שנכנסה לתוקפה בינואר.

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקביצילום: ניר קידר

מאותו מועד, גם גמלאים של שירות המדינה מתבקשים למלא טופס כזה. חלק מהגמלאים שפנו אלינו מסרו כי לא היו מודעים להנחיה החדשה, או שהעבירו את הטפסים בדואר, ולמרות זאת שכרם נוכה.

מ', מורה בפנסיה שעסקה בהוראה במשך 35 שנה, מספרת שכל גמלת הפנסיה שלה נוכתה, וכך גם דמי ההבראה ומשכורת 13. לדבריה, קצבת הפנסיה שלה, שמסתכמת בכ-8,000 שקל בחודש, נוכתה במלואה, וכך גם מענק ודמי הבראה של כ-7,000 שקל נוספים. "במשך שנים לא נדרשנו למלא טופס 101. ברור לכולם שהמצב התעסוקתי שלנו, בגיל 70 ומעלה, לא השתנה, וכי לא ילדתי ילדים נוספים", קובלת מ'. "יכלו לשלוח לנו התרעה או לנכות חלק קטן מהגמלה, אבל במקום זה הורידו לנו את כל הגמלה ביד גסה. למה זה מגיע לנו? ממה אנחנו אמורים לחיות עכשיו? יש לי חברים נוספים בפנסיה שלא קיבלו את הגמלה החודשית. אתם לא מתביישים? איפה האנושיות?".

לדברי מ', לאחר פרסום המחדל היא קיבלה מקדמה בשיעור של כ-40% מגובה הגמלה שהיתה אמורה לקבל. "במשרד האוצר אמרו שהיתה תקלה, אז למה הם לא מחזירים את כל הגמלה? רק למורים בפנסיה, שעבדו כל השנים במשכורת עלובה ומקבלים פנסיה עלובה, אפשר להתייחס ככה. לא היו עושים את זה לסקטור אחר. המורים הם הקבוצה הכי חלשה בחברה, וזה מתסכל מאוד. זה מביש ולא אנושי. לא ברור לי איפה הסתדרות המורים ולמה היא לא נאבקת. על דבר כזה היינו צריכים לצאת לרחובות".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker