האם הפעם זה יקרה? ההסכם שהקים לתחייה את התוכנית לאוניברסיטה בגליל

ב-2005 התקבלה החלטת ממשלה להקמת אוניברסיטה בצפון - ונזנחה ■ עיגון הנושא בהסכם בין יש עתיד לתקווה חדשה הוא בשורה משמחת ובמכללות כבר מתכוננים לתחרות על התקציב והיוקרה, אך במשרד האוצר ובמועצה להשכלה גבוהה צפויים להערים קשיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקור של נשיא המדינה היוצא ראובן ריבלין במכללת תל חיצילום: קובי גדעון / לעמ
ליאור דטל

ההסכם הקואליציוני בין מפלגת תקווה חדשה למפלגת יש עתיד כולל התחייבות לפעול להקמת אוניברסיטה חדשה בגליל. זאת, לאחר שהבטחות קודמות בנושא לא קוימו.

עם זאת, מדובר בהסכמה עקרונית בלבד והמפלגות עדיין לא פנו למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ולוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ואף לא הציגו את הנושא למשרד האוצר. הוות"ת, שמתנגדת עקרונית להקמת אוניברסיטאות חדשות, צפויה להערים קשיים על המהלך - וכמוה גם משרד האוצר, בשל הגירעון בקופת המדינה.

התוכנית היא אחת מהבטחות הבחירות של מפלגת תקוה חדשה בראשות גדעון סער, והיא מתיישבת עם כוונתה של חברת המפלגה, שרת החינוך המיועדת יפעת שאשא־ביטון, לפיתוח ההשכלה הגבוהה בצפון. שאשא־ביטון כיהנה בעבר כסגנית נשיא מכללת אוהלו לחינוך, שהתמזגה לפני כשנה עם מכללת תל חי.

למעשה, אין מדובר בהקמת אוניברסיטה חדשה אלא בשדרוג אחת המכללות הקיימות בצפון למעמד אוניברסיטאי או איחוד בין כמה מכללות קיימות. למרות ההתנגדויות הצפויות, במכללות בצפון כבר מגבשים תוכניות בתקווה שהפעם ההבטחה תקוים.

לפי מקורות ממשלתיים, בדיונים בנושא בעבר עלה שמה של מכללת תל חי, שבשנים האחרונות מקדמת את הרעיון של הפיכתה לאוניברסיטה - אך מלבדה צפויות עוד מכללות להתמודד על התואר, ובהן מכללת גליל מערבי והמכללה האקדמית עמק יזרעאל. לפי ההצעה המקורית מ-2005, האוניברסיטה החדשה היתה אמורה לקום בכרמיאל, היכן שכיום פועלת המכללה להנדסה אורט בראודה.

"יש לנו עדיפות על פני מכללות אחרות"

מודל התקצוב של ות"ת מעניק תקציבים גבוהים יותר לאוניברסיטאות בהשוואה למכללות, בגלל רכיב מימון המחקר בהן. לפי הערכות, גם איחוד בין מכללות או שדרוג מכללה קיימת לאוניברסיטה יצריך תוספת תקציב רב־שנתית של מאות מיליוני שקלים בשנה לצורך גיוס סגל אקדמי, תוספות שכר, בניית מבנים וכיתות לימוד, הקמת מעבדות וחלוקת מענקי מחקר.

ח"כ יפעת שאשא־ביטוןצילום: אוהד צויגנברג

פרופ' יוסי מקורי, נשיא מכללת תל חי, אומר כי "לאוניברסיטה בגליל תהיה השפעה אדירה על האזור כולו. נוכל למשוך אלינו חוקרים וסטודנטים, להשיב חוקרים ישראלים מחו"ל ולסייע לפיתוח התעשייה והחקלאות בצפון".

מקורי מספר כי בתל חי כבר מתכוננים להסבת המכללה לאוניברסיטה. בין היתר, הוקמו בה רשות מחקר ומדור קשרי אקדמיה בינלאומיים. "בשלוש השנים האחרונות הכשרנו את המכללה לקראת השלב הבא", אומר מקורי.

בתל חי לומדים כיום כ-5,000 סטודנטים ומועסקים בה כ-1,300 חברי סגל. במכללה יש פקולטה למדעי החיים והטכנולוגיה, שבה נלמדים מקצועות כמו ביוטכנולוגיה, מדעי המחשב, מדעי המזון ומדעי הסביבה; ופקולטה למדעי החברה והרוח. בקרוב מתכננת המכללה להקים פקולטה לחינוך, ובנוסף יש לה שיתוף פעולה עם מכון מיגל - מכון למחקר יישומי מדעי בגליל, שעוסק בתחומי האגריטק והפודטק.

לדברי מקורי, במכללת תל חי הוקם צוות עבודה שבוחן את הסבת המכללה לאוניברסיטה, לפי המודל של אוניברסיטת ווכנינגן בהולנד - הממוקמת באזור כפרי, כ-80 ק"מ מאמסטרדם, ומתמקדת בנושאי חקלאות, מזון וסביבה.

לדברי מקורי, "זו נקודת פתיחה טובה שנותנת לנו עדיפות על פני מוסדות אחרים. אנחנו מאמינים שפרט למיקום שלנו, יש לנו תשתית אקדמית, מינהלית וכלכלית ראויה שיכולה להיות אבן יסוד להקמת האוניברסיטה. יש לנו מגוון של קורסים אקדמיים וחברי סגל, ומכון מחקר המסונף אלינו. האוניברסיטה לא רק תפעל בתחום המחקר אלא תקשור את עצמה לתעשייה שמתפתחת באזור, תקים מכוני מחקר ותשאב את המקורות שלה והמחקר מהאקו־סיסטם של האזור״.

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה: "לא קיבלנו כל פנייה בנושא. ככל שתגיע פנייה הנוגעת למתן היתר להקמת אוניברסיטה חדשה בישראל, מל"ג וות"ת ידונו בה באופן מקצועי, כמקובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker